Minipiekarnik, czyli praktycznie i funkcjonalnie. Mniejsze wydanie piekarnika elektrycznego idealnie sprawdzi się w niedużej kuchni, ale będzie też doskonałą alternatywną dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Bardziej zaawansowani kucharze docenią mały piekarnik jako dodatkową pomoc w czasie wielkich uroczystości rodzinnych czy podczas przygotowań do świąt. Kiedy stacjonarny piekarnik nie nadąża na kreatywnością kucharza, w pomocnej roli sprawdzi się mobilny piekarnik elektryczny w wersji mini.

Mobilny mały piekarnik: zobacz o czym warto pamiętać!

Minipiekarnik oszczędność: zakup małego piekarnika pozwala oszczędzać, ponieważ zużywa dużo mniej energii niż duże piekarniki.

Funkcje minipiekarnika: mały piekarnik elektryczny ma praktycznie nieograniczone możliwości – w mobilnej wersji piekarnika przyrządzimy wszystko to, co można przyrządzić w dużym, stacjonarnym: upieczemy ciasto, pieczeń, pizze, opieczemy na rożnie kurczaka. Mini piekarnik sprawdzi się nie tylko jako dodatkowy sprzęt do pieczenia w kuchni, ale tez jako ten podstawowy. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero urządzają swoje pierwsze mieszkanie.

Czyszczenie małego piekranika: minipiekarnik łatwiej utrzymać w czystości, jeśli po każdym użyciu go przetrzemy, np. szmatką zamoczoną w roztworze octu i gorącej wody, a potem czystą wodą. Nie zwlekajmy z usuwaniem przypaleń – jeszcze świeże skropmy octem, a po chwili umyjmy woda z płynem do naczyń. Przypalone jedzenie można tez posypać sodą oczyszczona i spryskać wodą, a po kilku godzinach wytrzeć. By zapobiec trudnym do wyczyszczenia zabrudzeniom minipiekarnika, rozkładajmy na dnie folie aluminiowa. Do wyczyszczenia rusztu minipiekarnika przyda się ostra szczotka i gorąca woda z detergentem. Wcześniej można na cała noc zanurzyć ruszt w occie.