Stół do kuchni: jak wybrać i ustawić stół kuchenny?

Jaki powinien być stół do kuchni? Kwadratowy, prostokątny czy owalny? Gdzie najlepiej kupić stół kuchenny? A może lepsze są stoły robione na zamówienie? Te i wiele innych pytań przychodzi nam do głowy, kiedy pora wybrać stół do kuchni. Jak się okazuje, wybór kuchennego stołu wcale nie jest prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując stół!

Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?

Najbardziej funkcjonalne ze względu na kształt są stoły kuchenne z prostokątnym lub kwadratowym blatem, które można ustawić przy ścianie. Mieszczą się nawet w ciasnych wnętrzach. Stoły owalne i okrągłe są wprawdzie wygodniejsze i bezpieczniejsze (nie mają kantów), ale tego typu stoły w kuchni zajmą dużo miejsca.

W małej kuchni dobrze sprawdzi się mebel z rozsuwanym blatem. W gronie rodzinnym możemy zjeść przy nim śniadanie czy obiad. Po rozsunięciu ugościmy przy nim również przyjaciół. Popularne kiedyś stoły kuchenne z umieszczonymi pod blatem szufladami spotykamy dziś coraz rzadziej. Może wrócą do łask, bo były bardzo praktyczne.

Zobacz też: Kuchnia - galeria inspiracji

Mały stół kuchenny

Jaki mały stół do kuchni wybrać? Zapoznaj się z naszą galerią!

Jak wybrać stół kuchenny?

 • Trwałość. Stół kuchenny jest bardziej wytrzymały, jeżeli ma pod blatna stół ma stelaż połączony z nogami – najlepiej na klejone wpusty. Idealnie, gdy stelaż jest dodatkowo skręcony śrubami. Zwróćmy uwagę, czy nóg nie przymocowano bezpośrednio do blatu – łatwiej się wtedy wyłamują. Jeśli kupujemy stół składany, sprawdźmy, czy łatwo go rozłożyć i czy zawiasy działają bez oporu. "Składak" powinien mieć nie jeden, a kilka punktów mocowania do ściany (połączenie będzie odpowiednio mocne). Podpórka musi być solidna i stabilna, żeby blat się nie chybotał.
 • Wysokość. Standardowe stoły kuchenne mają 70-75 cm. Wyższe, barowe – 110-120 cm. Kupując stół do kuchni, sprawdźmy, czy siedząc przy nim na krześle, swobodnie oprzemy łokcie na blacie.
 • Blat. Zbadajmy, czy blat na stół kuchenny ma twardą i gładką powierzchnię – jest wtedy odporny na wilgoć, zaplamienia i zarysowania oraz łatwy do wyczyszczenia. Zapytajmy także sprzedawcę, czy nasz stół nie zniszczy się pod działaniem kwasów albo wysokiej temperatury. Każdy rodzaj blatu ma swoje wady i zalety:
  • blat kuchenny kamienny – jest bardzo twardy i odporny właściwie na wszystko, ale ciężki i drogi;
  • blat kuchenny drewniany – bez problemu gruntownie go odnowimy lub przemalujemy; te z miękkiego drewna (np. sosnowego) są dość wrażliwe na zadrapania i uderzenia;
  • blat kuchenny laminowany – odporny na zaplamienie i wysoką temperaturę, nie wyższą niż 120oC;
  • blat kuchenny z płytek ceramicznych – twardy, odporny na wysoką temperaturę, wrażliwy na uderzenia;
  • blat kuchenny ze szkła hartowanego – jest kosztowny; choć szybko się brudzi, łatwo go umyć.

Wybieramy blat na stół kuchenny

Zapoznaj się z galerią inspiracji!

Jak ustawić stół w kuchni i stół w jadalni?

Stół w kuchni i stół w jadalni należy ustawić tak, żebyśmy mieli do niego dostęp z każdej strony, gdy chcemy podać posiłek albo posprzątać blat. Wokół stołu zostawmy odpowiednio dużo miejsca na komplet krzeseł. Do oświetlenia blatu najlepsza jest zawieszona nad jego środkiem lampa, a w ciągu dnia naturalne światło.

Stół kuchenny wymiary

Wygodny stół to taki, przy którym wszyscy domownicy mogą usiąść swobodnie. Dla jednej osoby trzeba przeznaczyć powierzchnię 60 x 40 cm. Poprzez pomnożenie tej powierzchni przez liczbę domowników, możemy uzyskać orientacyjną wielkość stołu, właściwą dla naszej rodziny. Praktyczne są stoły rozkładane zapewniające przynajmniej dwa dodatkowe miejsca gościnne.

Ze względów praktycznych stół powinien być dostępny ze wszystkich stron. Inaczej wygląda sytuacja w małej kuchni, w której często brakuje miejsca. W takim pomieszczeniu można umieścić blat przymocowany do ściany (rozkładany jedynie na czas posiłków) lub mały stolik, przy którym można w pozycji siedzącej wykonać niektóre czynności związane z przygotowaniem posiłków.

Istotne jest oświetlenie stołu. Najlepiej umieścić nad nim lampę wiszącą z dużym kloszem czy abażurem. Pamiętajmy, że klosz nie może być przezroczysty i nie powinien wisieć zbyt nisko, bo będzie raził w oczy. Z kolei lampa umieszczona za wysoko oświetli jedynie czubki głów.

Kuchnia i jadalnia: aranżacje 

Zobacz, jak zaaranżować stół w kuchni i jadalni!

Stół do dużej kuchni: praktyczna strefa jadalna

Bardzo ważne jest ustawienie stołu w kuchni. Jeśli dysponujemy większym metrażem, mamy absolutną dowolność w ustawieniu stołu. Zadbajmy o to, abyśmy mieli nie ograniczony dostęp do niego z każdej strony. Warto również zwrócić uwagę na to czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca wokół blatu na krzesła. Stół do kuchni możemy zaplanować jako przedłużenie kuchennej wyspy, ustawić przy ścianie bądź w centrum wnętrza. Najbardziej funkcjonalnym okaże się stół owalny lub prostokątny, który zapewni komfort użytkowania nawet podczas obiadów w licznym gronie. Pamiętajmy, że siedzące przy stole osoby musza mieć odpowiednią ilość miejsca, aby wygodnie spożyć posiłek, a blat stołu musi być na tyle duży by bez problemu pomieścić wszystkie przygotowane na większe okazje potrawy.

Stół do małej kuchni: praktyczne rozwiązania

W mniejszych kuchniach, rolę stołu bardzo często przyjmuje niewielki kącik śniadaniowy z przyściennym stolikiem. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na stół kuchenny w wersji mini, który przymocujemy do ściany, albo specjalny wysuwany spod zabudowy kuchennej blat. Idealnym rozwiązaniem są niewielkie, składane stoły, które jednak nie będą praktycznym rozwiązaniem na co dzień. W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzą się modele z prostokątnym lub kwadratowym blatem. Taki kształt stołu umożliwi nam zlokalizowanie go bezpośrednio pod ścianą i nieźle zaprezentuje się nawet w niewielkiej kuchni. Stoły okrągłe są zdecydowanie wygodniejsze, ale ze względu na konieczność ustawienia go w miejscu, gdzie będziemy mieli możliwość dostawienia dookoła krzeseł – potrzebują o wiele więcej miejsca.

Ocena: 0
Tekst: Kinga Kasdepke Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY