Stół do kuchni: jak wybrać i ustawić stół kuchenny?

Jaki powinien być stół do kuchni? Kwadratowy, prostokątny czy owalny? Gdzie najlepiej kupić stół kuchenny? A może lepsze są stoły robione na zamówienie? Te i wiele innych pytań przychodzi nam do głowy, kiedy pora wybrać stół do kuchni. Jak się okazuje, wybór kuchennego stołu wcale nie jest prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując stół!

Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?
Jak ustawić stół w kuchni?

Najbardziej funkcjonalne ze względu na kształt są stoły kuchenne z prostokątnym lub kwadratowym blatem, które można ustawić przy ścianie. Mieszczą się nawet w ciasnych wnętrzach. Stoły owalne i okrągłe są wprawdzie wygodniejsze i bezpieczniejsze (nie mają kantów), ale tego typu stoły w kuchni zajmą dużo miejsca.

W małej kuchni dobrze sprawdzi się mebel z rozsuwanym blatem. W gronie rodzinnym możemy zjeść przy nim śniadanie czy obiad. Po rozsunięciu ugościmy przy nim również przyjaciół. Popularne kiedyś stoły kuchenne z umieszczonymi pod blatem szufladami spotykamy dziś coraz rzadziej. Może wrócą do łask, bo były bardzo praktyczne.

Zobacz też: Kuchnia - galeria inspiracji

Mały stół do kuchni

Jaki mały stół do kuchni wybrać? Zapoznaj się z naszą galerią!

Mały stół do kuchni
camera

Mały stół do kuchni: 10 INSPIRACJI!

LISTA ZAKUPÓW

Jak wybrać stół do kuchni?

 • Trwałość. Stół kuchenny jest bardziej wytrzymały, jeżeli ma pod blatna stół ma stelaż połączony z nogami – najlepiej na klejone wpusty. Idealnie, gdy stelaż jest dodatkowo skręcony śrubami. Zwróćmy uwagę, czy nóg nie przymocowano bezpośrednio do blatu – łatwiej się wtedy wyłamują. Jeśli kupujemy stół składany, sprawdźmy, czy łatwo go rozłożyć i czy zawiasy działają bez oporu. "Składak" powinien mieć nie jeden, a kilka punktów mocowania do ściany (połączenie będzie odpowiednio mocne). Podpórka musi być solidna i stabilna, żeby blat się nie chybotał.
 • Wysokość. Standardowe stoły kuchenne mają 70-75 cm. Wyższe, barowe – 110-120 cm. Kupując stół do kuchni, sprawdźmy, czy siedząc przy nim na krześle, swobodnie oprzemy łokcie na blacie.
 • Blat. Zbadajmy, czy blat na stół kuchenny ma twardą i gładką powierzchnię – jest wtedy odporny na wilgoć, zaplamienia i zarysowania oraz łatwy do wyczyszczenia. Zapytajmy także sprzedawcę, czy nasz stół nie zniszczy się pod działaniem kwasów albo wysokiej temperatury. Każdy rodzaj blatu ma swoje wady i zalety:
  • blat kuchenny kamienny – jest bardzo twardy i odporny właściwie na wszystko, ale ciężki i drogi;
  • blat kuchenny drewniany – bez problemu gruntownie go odnowimy lub przemalujemy; te z miękkiego drewna (np. sosnowego) są dość wrażliwe na zadrapania i uderzenia;
  • blat kuchenny laminowany – odporny na zaplamienie i wysoką temperaturę, nie wyższą niż 120oC;
  • blat kuchenny z płytek ceramicznych – twardy, odporny na wysoką temperaturę, wrażliwy na uderzenia;
  • blat kuchenny ze szkła hartowanego – jest kosztowny; choć szybko się brudzi, łatwo go umyć.

Wybieramy blat na stół kuchenny

Zapoznaj się z galerią inspiracji!

Jak ustawić stół w kuchni i stół w jadalni?

Stół w kuchni i stół w jadalni należy ustawić tak, żebyśmy mieli do niego dostęp z każdej strony, gdy chcemy podać posiłek albo posprzątać blat. Wokół stołu zostawmy odpowiednio dużo miejsca na komplet krzeseł. Do oświetlenia blatu najlepsza jest zawieszona nad jego środkiem lampa, a w ciągu dnia naturalne światło.

Kuchnia i jadalnia: aranżacje 

Zobacz, jak zaaranżować stół w kuchni i jadalni!

Kolorowe krzesła wokół stołu
camera

Drewniany stół w kuchni: modny, eko mebel

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Kinga Kasdepke Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Hanna Długosz, Marcin Czechowicz, Krzysztof Zasuwik, Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY