Stół kuchenny: jaki wybrać i gdzie ustawić stół w kuchni? Porady i wskazówki

2021-09-29 12:45

Idealny stół kuchenny to... no właśnie - jaki? Kwadratowy, prostokątny, a może owalny? Gdzie najlepiej kupić stół kuchenny? A może lepsze są stoły robione na zamówienie? Te i wiele innych pytań przychodzi nam do głowy, kiedy stajemy przed wyborem stołu do kuchni. Dlatego postanowiliśmy ułatwić wam zadanie i pomóc wybrać najlepszy tego rodzaju mebel.

Spis treści

  1. Prostokątny, kwadratowy i okrągły - jaki stół do kuchni wybrać? 
  2. Mały stół kuchenny [ZDJĘCIA]
  3. Stół kuchenny - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  4. Stół w kuchni - jak go ustawić?
  5. Stół do dużej kuchni
  6. Stół do małej kuchni
  7. Stół w kuchni i jadalni: GALERIE ZDJĘĆ

Prostokątny, kwadratowy i okrągły - jaki stół do kuchni wybrać? 

Najbardziej funkcjonalne ze względu na kształt są stoły kuchenne z prostokątnym lub kwadratowym blatem, które można ustawić przy ścianie. Mieszczą się nawet w ciasnych wnętrzach. Stoły owalne i okrągłe są wprawdzie wygodniejsze i bezpieczniejsze (nie mają kantów), ale zajmują dużo miejsca w kuchni. W małej kuchni dobrze sprawdzi się mebel z rozsuwanym blatem. W gronie rodzinnym możemy zjeść przy nim śniadanie czy obiad. Po rozłożeniu stołu ugościmy przy nim większą ilość osób. 

Zobacz też: Kuchnia - galeria inspiracji

Mały stół kuchenny [ZDJĘCIA]

Jaki mały stół do kuchni wybrać? Zapoznaj się z naszą galerią!

Stół kuchenny - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując stół do kuchni, warto dobrze przemyśleć, na jakim meblu najbardziej nam zależy. Pod uwagę powinniśmy wziąć między innymi: 

1) TRWAŁOŚĆ. Stół kuchenny jest bardziej wytrzymały, jeżeli ma pod blatem stelaż połączony z nogami – najlepiej na klejone wpusty. Idealnie, gdy stelaż jest dodatkowo skręcony śrubami. Zwróćmy uwagę, czy nóg nie przymocowano bezpośrednio do blatu – łatwiej się wtedy wyłamują. Jeśli kupujemy stół składany, sprawdźmy, czy łatwo go rozłożyć i czy zawiasy działają bez oporu. "Składak" powinien mieć nie jeden, lecz kilka punktów mocowania do ściany (połączenie będzie odpowiednio mocne). Podpórka musi być solidna i stabilna, tak żeby blat się nie chybotał.

2) WYSOKOŚĆ STOŁU. Wymiary stołu kuchennego to niezwykle istotny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, planując zakup mebla. Standardowe stoły kuchenne mają wysokość 70-75 cm. Wyższe, barowe – 110-120 cm. Kupując stół do kuchni, sprawdźmy, czy siedząc przy nim na krześle, swobodnie oprzemy łokcie na blacie.

3) WYMIARY BLATU. Wygodny stół do kuchni to taki, przy którym wszyscy domownicy mogą swobodnie usiąść. Dla jednej osoby trzeba przeznaczyć powierzchnię 60 x 40 cm. Poprzez pomnożenie tej powierzchni przez liczbę domowników możemy uzyskać orientacyjną wielkość stołu, właściwą dla naszej rodziny. Praktyczne są stoły rozkładane zapewniające przynajmniej dwa dodatkowe miejsca gościnne.

4) MATERIAŁ. Zbadajmy, czy blat na stół kuchenny ma twardą i gładką powierzchnię – jest wtedy odporny na wilgoć, zaplamienia i zarysowania oraz łatwy do wyczyszczenia. Zapytajmy także sprzedawcę, czy nasz stół nie zniszczy się pod działaniem kwasów albo wysokiej temperatury. Każdy rodzaj blatu ma swoje wady i zalety:

  • stół kamienny – jest bardzo twardy i odporny właściwie na wszystko, ale ciężki i drogi;
  • stół drewniany – bez problemu gruntownie go odnowimy lub przemalujemy; te z miękkiego drewna (np. sosnowego) są dość wrażliwe na zadrapania i uderzenia;
  • stół laminowany – odporny na zaplamienie i wysoką temperaturę, nie wyższą niż 120oC;
  • stół z płytek ceramicznych – twardy, odporny na wysoką temperaturę, wrażliwy na uderzenia;
  • stół ze szkła hartowanego – jest kosztowny, ale wytrzymały; choć szybko się brudzi, łatwo go umyć.

Stół w kuchni - jak go ustawić?

Dostęp do stołu w kuchni powinien być maksymalnie ułatwiony i to ze wszystkich stron. Chyba że mamy do czynienia z niewielką przestrzenią kuchenną, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. W takim pomieszczeniu można umieścić blat przymocowany do ściany (rozkładany jedynie na czas posiłków) lub mały stolik, przy którym można w pozycji siedzącej wykonać niektóre czynności związane z przygotowaniem posiłków.

Istotne jest także funkcjonalne oświetlenie stołu w kuchni. Najlepiej umieścić nad nim lampę wiszącą z dużym kloszem czy abażurem. Pamiętajmy, że klosz nie może być przezroczysty i nie powinien wisieć zbyt nisko, bo będzie raził w oczy (i możemy zahaczyć o niego głową podczas wstawania lub siadania do stołu). Z kolei lampa umieszczona za wysoko oświetli jedynie czubki głów.

Stół do dużej kuchni

Jeśli dysponujemy większym metrażem, mamy absolutną dowolność w zakresie ustawienia stołu. Zadbajmy o to, abyśmy mieli nieograniczony dostęp do stołu kuchennego z każdej strony. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca na krzesła.

Stół do kuchni możemy zaplanować jako przedłużenie wyspy kuchennej, ustawić przy ścianie bądź w centrum wnętrza. Najbardziej funkcjonalnym okaże się stół owalny lub prostokątny, który zapewni komfort użytkowania nawet podczas obiadów w licznym gronie. Pamiętajmy, że siedzące przy stole osoby muszą mieć odpowiednią ilość miejsca, aby wygodnie spożyć posiłek, a blat stołu musi być na tyle duży, by bez problemu pomieścić wszystkie potrawy przygotowane na większe okazje.

Stół do małej kuchni

W mniejszych kuchniach rolę stołu bardzo często przyjmuje niewielki kącik śniadaniowy z przyściennym stolikiem. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na stół kuchenny w wersji mini, który przymocujemy do ściany, albo specjalny wysuwany spod zabudowy kuchennej blat. Idealnym rozwiązaniem są niewielkie, składane stoły, które jednak nie będą praktycznym rozwiązaniem na co dzień.

W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzą się modele z prostokątnym lub kwadratowym blatem. Taki kształt stołu umożliwi nam zlokalizowanie go bezpośrednio pod ścianą i nieźle zaprezentuje się nawet w niewielkiej kuchni. Stoły okrągłe są zdecydowanie wygodniejsze, ale ze względu na konieczność ustawienia ich w miejscu, gdzie będziemy mieli możliwość dostawienia dookoła krzeseł – potrzebują o wiele więcej miejsca.

Stół w kuchni i jadalni: GALERIE ZDJĘĆ

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany