Fronty mebli: matowe czy z połyskiem? Wybieramy fronty kuchenne matowe, półmatowe i na wysoki połysk

Istnieje dyskusja na temat dylematu związanego z wyborem frontów szafek kuchnnych. W rolach głównych występują szafki kuchenne: z wykończeniem powierzchni mebli matowym, półmatowym oraz wykończeniem na wysoki połysk (fronty lakierowane). Zwolennicy i przeciwnicy danego rozwiązania bronią swoich racji. Warto skorzystać i posłuchać, co takiego mają do powiedzenia szczególnie Ci, którzy zdecydowali się na którąś z opcji modnego wykończenia u siebie w domu.

Fronty mebli kuchennych foliowane
fronty mebli lakierowane z mdf
Fronty mebli kuchennych
Fronty mebli kuchennych
Fronty mebli kuchennych

Jakie wybrać fronty mebli: matowe, czy lakierowane na wysoki połysk? A może półmat? Generalnie dylemat dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale również praktycznych. Łatwe utrzymanie w czystości frontów zabudowy kuchennej jest dla niektórych sprawą priorytetową ze względu na małe dzieci lub po prostu częste gotowanie, dlatego tak ważne są kolory i rodzaj wykończenia powierzchni szafek kuchennych.

Sprawdź także: galerie kuchnie - dużo zdjęć wnętrz kuchni >>>

Jednakże niezależnie od wyboru należy przyznać, że na każdym rodzaju wykończenia będą widoczne odciski – różnica jest taka, że na różnym wykończeniu będą po prostu wyglądać inaczej i nie łudźmy się, ze ominie nas jakiekolwiek czyszczenie frontów szafek kuchennych.

Najbardziej popularne fronty kuchenne: wysoki połysk

Meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk dają ciekawy efekt głębi, a połyskująca powłoka lekko odbija przestrzeń wokół i jest intrygująca w szczególności przy dobrze rozplanowanym ciepłym świetle sztucznym. Najefektowniej wyglądają ciemne meble lakierowane na wysoki połysk, drewniane z widocznym usłojeniem wraz z kamiennymi, np. czarnymi blatami. Im ciemniejsze kolory frontów mebli, tym efekt bardziej elegancki i wyrazisty. Jednakże takie połyskujące powierzchnie mebli kuchennych zobowiązują resztę wystroju mieszkania/domu do podtrzymania czy nawiązania do takiej stylistyki aranżacji. Jasne wybarwienia mebli kuchennych będą lżejsze i bardziej subtelne. Wybranie gładkich w kolorze frontów o wysokim połysku niesie ze sobą ryzyko bardziej widocznych odcisków oraz zarysowań. Oczywiście nie bez znaczenia będą miały rodzaje użytych uchwytów i ich praktyczność, częstotliwość gotowania oraz światło we wnętrzu. Im ciemniejsze wybarwienie frontów kuchennych, tym bardziej widoczne ślady użytkowania, a co za tym idzie, wiąże się to z częstszą koniecznością czyszczenia frontów.

Fronty drewniane lakierowane

Drewno o widocznym usłojeniu, lakierowane na wysoki połysk, bardziej zamaskuje ewentualne odciski. Nieregularne usłojenie skutecznie odwraca uwagę od tego typu mankamentów, eksponuje piękno barwy i głębię wybranego drewna.

Sprawdź też: co to jest fornir >>>

Frony kuchenne: mat i półmat

Fronty mebli matowe lub półmat to rozwiązanie, które wydaje się bardziej przyjazne i praktyczne. Takie wykończenie frontów mebli sprawdzi się tam, gdzie nie kładzie się tak bardzo nacisku, na spektakularny efekt połysku. Ciekawie dobrane kompozycje frontów meblowych będą piękne i użyteczne. Te w jasnych barwach z niewielką ilością ciemnych kolorów, szczególnie znajdują swoich zwolenników. Brak połysku frontów szafek kuchennych „uspokaja” wystrój kuchni. W macie i półmacie doskonale prezentują się zarówno jednolite fronty, jak i drewniane z usłojeniem.

Fronty kuchenne: malowanie mebli kuchennych WIDEO

Jesli zdarzy się tak, że jednak nie jesteście zadowoleni z wybranych  frontów kuchennych, nic straconego. Malowanie drewnianych frontów szafek kuchenych farbami kredowymi pozwoli zmienić ich kolor, a nawet uzyskać efekt postarzenia mebli, zmieniając ich styl. Fronty szafek kuchennych malowane farbami będą matowe, chyba, że zabezpieczymy je dodatkowo woskim - wtedy uzyskamy efekt wykończenia półmatowego. Zobaczcie jakie łatwe i szybkie jest malowanie mebli, nawet szafek kuchennych.

Wybieramy meble kuchenne łącząc piękne z pożytecznym: jak to zrobić?

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, co do jednej wersji wykończenia, pogrupujmy meble kuchenne i zaplanujmy dwa rozwiązania opierając się na zasadzie kontrastu wzorów i/lub kolorów. Przykładowo błyszczące szafki kuchenne górne drewniane z usłojeniem oraz blat, półmatowe, neutralne lub pastelowe w barwie szafki dolne. Pamiętajmy, że oprócz zabudowy i blatu, mamy do dyspozycji okładziny ścienne (panele drewniane, lacobele, szkło), co również daje nam większe pole do popisu. Liczą się również pomysły i kreatywna głowa.

Podsumowując, przy każdym wyborze frontów mebli kuchennych - rodzaju ich wykończenia (matowe czy lakierowane na wysoki połysk), powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • metraż kuchni i jej rozplanowanie zabudowy (poszczególne grupy mebli, elementy, planowane detale),
  • doświetlenie,
  • mniej więcej styl, do którego chcielibyśmy dążyć z wystrojem nie tylko kuchni, ale i reszty pomieszczeń dziennych mieszkania/domu,
  • częstotliwość gotowania
  • oraz własne preferencje estetyczne i praktyczne.

Warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie poszczególnych rodzai wykończenia mebli kuchennych oraz podpatrzeć, jakie kompozycje rozwiązań proponują architekci wnętrz. Nie sposób pominąć żadnego czynnika w nadziei na to, aby cała kuchnia była jak najbardziej dostosowana do potrzeb naszej rodziny.

Ocena: 5
Tekst: Aleksandra Placek Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk, Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY