Projekty kuchni: aranżacje kuchni w różnych stylach

Kuchnia jest miejscem, w którym najczęściej skupia się pozytywna energia. Kojarzy się z ciepłem, zapachem, przyjazną atmosferą i to bez względu na to, jaki wystrój kuchni wybierzemy. Aranżacja kuchni powinna być dopasowana do stylu mieszkania, jak i naszego gustu. Projekty kuchni: kuchnia tradycyjna, kuchnia awangardowa i kuchnia o prostej formie.  

Kuchnia - serce domu
Kuchnia - serce domu
Kuchnia - serce domu
Kuchnia - serce domu
Kuchnia - serce domu

Sprzęt kuchenny to jedno, ale to meble i dodatki nadają wnętrzu kuchni charakter, styl i klimat. Każda osoba korzystająca z kuchni ma swoje preferencje dotyczące jej wyposażenia - zarówno miejsca, w którym przygotowywane są potrawy, jak i aneksu jadalnianego. Dlatego należy dobrze przemyśleć projekty kuchni. Jedni wolą kuchnie tradycyjne, inni są zwolennikami kuchni awangardowych, wnętrz prostych w formie czy kuchni minimalistycznych. Możliwości jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – kuchnię na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Aranżacja kuchni: kuchnia tradycyjna

Projekty kuchni warto dobrze przemyśleć. Jedni wolą aranżację tradycyjną, a inni minimalistyczną. Każdy styl ma swoje plusy i każdy potrafi sprawić, by aranżacja kuchni była interesująca i przyciągała wzrok. Ze względu na dobór wyposażenia, odpowiednie wykończenie mebli kuchennych i elementy dekoracyjne możemy wyróżnić kilka stylów kuchennych o określonym nastroju i klimacie. Kuchnie w stylu tradycyjnym mogą być: rustykalne, dworkowe oraz regionalne.

Aranżacja kuchni: kuchnia nowoczesna

Nowoczesna aranżacja kuchni wykorzystuje rozwiązania i sprzęty kojarzące się z tymczasowością. Inspiracją są zazwyczaj sztuczne tworzywa i chęć wydobycia w pełni ich potencjału. Jeśli chcemy, by kuchnia była jedyna w swoim rodzaju lub przewidujemy, że za jakiś czas będziemy zmieniać jej wystrój, zrezygnujmy z typowych mebli. W tym miejscu świetnie sprawdzą się sprzęty o niekuchennym rodowodzie. Minimalizm nowoczesnych kuchni niesie ze sobą klarowność, ale też chłód. Wnętrza wyposażone tylko w historyczne sprzęty dają poczucie bezpieczeństwa, ale często robią wrażenie scenografii. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się recepta na współczesne, bliskie człowiekowi wnętrze.

Aranżacja kuchni: meble kuchenne

Fronty mebli kuchennych mogą być wykonane z różnych materiałów. Na przykład te z pełnego drewna, standardem i wyglądem są porównywalne z drzwiczkami, których ramy są drewniane, a wnętrza wykonano z MDF-u. Są też drzwiczki fornirowane naturalnym drewnem.  Uznaniem i popularnością cieszę się rozwiązania "poprzeczne" – zorganizowane szuflady lub uchylne szafki. Nadają wnętrzu specyficzny styl.

Projekty kuchni: wykończenie i styl

Zwolennicy minimalizmu, a także wielbiciele przestrzeni, często sięgają po rozwiązania lekkie, proste w formie, ale praktyczne. Pierwsze wrażenie - połączenia drewna, kamienia, szkła, chromu - daje poczucie pozornej niestosowności, by po chwili doskonale zgrać się w świetle, formie i funkcjonalności. Ta właśnie funkcjonalność kuchni została doprowadzona do pefrekcji - każdy detal, każda zabudowana przestrzeń jest maksymalnie zorganizowana. Nie brakuje też propozycji tradycyjnych – odpowiednio stylizowanych frontów, ażurowych plecionek, kącika jadalnianego z wygodnym stołem - wszystko w jednym stylu, ciepłych barwach drewna, bejcowanego lub lakierowanego, matowego albo z połyskiem. Tradycyjna forma też może być funkcjonalna, wygodna i oczywiście elegancka. We współczesnej kuchni style i materiały można łączyć. Nawet niewielką przestrzeń zagospodarować tak, by była praktyczna i spełniała wszystkie funkcje, które kuchnia spełniać powinna. Popularne łączenia kolorów zimnych (bieli i czerni) z ciepłymi brązami i odcieniami wanilii tworzą klimat pełen kontrastów.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY