Kuchnia może być mała, ale musi być praktyczna, by jak najbardziej ułatwić gotowanie. Początkowo właściciel chciał, by aranżacja kuchni w jego nowym mieszkaniu była w nobliwej, brązowo-beżowej kolorystyce. Jednak architektka wnętrz Hanna Talarek przekonała go do bardziej odważnych wyborów. Stąd nowoczesny projekt kuchni z salonem. Zabudowa kuchenna ma czerwone wstawki, nowoczesne stalowe wykończenia i elementy loftowe, jak choćby gres na ścianie imitujący surowy beton. By mała kuchnia była wystarczająco ciepła i przytulna, pojawiły się drewno, drewnopodobna okleina i perłowoszary odcień ścian. Powierzchnia robocza nie jest w tej kuchni duża, ale na potrzeby jednej osoby wystarcza. Projekt kuchni przewidywał też materiały (szare płytki na ścianie, blat oraz ciemny matowy zlewozmywak), których nie trzeba nieustannie czyścić.

Aranżacja kuchni efektowna i uporządkowana

Opracowując projekt kuchni najpierw trzeba było się uporać z niewielką przestrzenią – cała kuchnia musiała się zmieścić na jak najmniejszej powierzchni, by zostawić miejsce na życie „salonowe”. Powstała więc ścianka zamykająca meble kuchenne we wnęce i oddzielająca je od wejścia do pokoju. Dzięki niej zabudowa z tej strony jest niewidoczna. Aby aranżacja kuchnia miała zachowane dobre proporcje, nie sprawiała wrażenia ciężkości i skojarzeń z topornymi meblościankami, między zabudową kuchenną a sufitem architektka zostawiła wolną przestrzeń. - Nie chcieliśmy, by kuchnia w salonie skupiała na sobie całą uwagę - tłumaczy Hanna Talarek. W uzyskaniu odpowiedniego wystroju kuchni pomogły też wybór i rozmieszczenie oświetlenia - halogenowych reflektorów. Po wyłączeniu światła część robocza kuchni wtapia się w mrok, połyskują tylko czerwone fronty szafek kuchennych. Oczekiwania właściciela dotyczące projektu kuchni dotyczyły przede wszystkim kwestii praktycznych: piekarnik na wysokości oczu, bo tak wygodniej, a zlew każdy, tylko nie chromowany, bo na takim widać każdą kropelkę, a on nie chce spędzać życia na sprzątaniu. No i wszystko miało być schowane.

Projekt kuchni: mała kuchnia z salonem

Mała kuchnia nie oznacza rezygnacji z potrzebnych sprzętów i urządzeń. Nawet w wersji podstawowej musi spełniać wymagane funkcje. Cała zabudowa kuchni musiała się zmieścić na długości niespełna 4 m. Po odjęciu miejsca na kolumnę z piekarnikiem i lodówkę zostało niewiele przestrzeni na blat kuchenny, na którym trzeba było zmieścić zlew i płytę grzewczą. Ale nawet w tej sytuacji udało się zachować odległości niezbędne do wygodnego korzystania z kuchni. Przy szafce z piekarnikiem zamontowano pod blatem 15-cm cargo (na oliwę i przyprawy), co pozwoliło odsunąć piekarnik od płyty grzewczej. Z drugiej strony płytę oddzielono większym fragmentem blatu od strefy „mokrej”. Przy lodówce udało się wygospodarować miejsce na wyciągane produkty.