Ładna i nowoczesna aranżacja kuchni powinna uwzględniąć ciekawy materiał nad blatem w kuchni. Ścianę nad blatem w kuchni możemy udekorować cegłą, zdjęciem za szłem, kamieniem lub konglomeratem. Wszystko zależy od aranżacji kuchni i jej stylistyki.

Aranżacja kuchni: cegła nad blatem w kuchni

Cegła nad blatem w kuchni doskonale sprawdzi się w starym budownictwie w mieszkaniach, w których ściany wykonane są z czerwonych cegieł ceramicznych pełnych. Decyzja o wyeksponowaniu cegieł nad blatem kuchennym może okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno w tradycyjnej aranżacji kuchni, jak i nowczesnej. Charakter cegieł jest ponadczasowy i unikatowy, a jej zastosowanie doda zarówno surowości wnętrzu, jak i wprowadzi trochę ciepła. Pasuje zarówno do naturalnej aranżacji z drewnem, jak również wpisze się w bardziej nowoczesne kompozycje monochromatyczne i zimne. Chropowata faktura ceglanej ściany ciekawie kontrastuje z gładkimi powierzchniami blatów. W aranżacji kuchni cegłę możemy pomalować na biało lub w odcieniu szarości, albo możemy pozostawić jej piękny, pierwotny wyraz. W części kuchni, gdzie gotujemy i smażymy potrawy, możemy ochronić fragment ściany taflą przezroczystego szkła hartowanego.

Aranżacja kuchni: szkło dekoracyjne nad blatem w kuchni

Szkło nad blatem w kuchni jest materiałem coraz chętniej stosowanym w dzisiejszych aranżacjach kuchni. Jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych ze względu na możliwość zastosowania dużych powierzchni z minimalną ilością spoin, a co za tym idzie wiąże się to z łatwiejszym utrzymaniem w czystości. Szkło znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w kuchniach, łazienkach, jak i jako elementy wykończenia drzwi, mebli, ścianek działowych czy balustrad. Szkło dekoracyjne w aranżacji kuchni przede wszystkim chroni powierzchnię ściany nad blatem przed zabrudzeniami w czasie gotowania. Można je zastosować w różnej formie w zależności od tego, jaki wizualny efekt finalny chcielibyśmy uzyskać.

Szkło przezroczyste nad blatem w kuchni doskonale zapewnia ochronę, natomiast nie zasłania tego, jak wykonana jest ściana. Obojętnie czy będzie ona pomalowana zwykłą farbą, czy położona będzie na niej tapeta/fototapeta, masa dekoracyjna, a może po prostu ściana będzie wyłożona cegłą, szkło przezroczyste bez problemu pozwoli na przenikanie barw. Sprawdza się w aranżacji kuchni, kiedy chcemy zachować oryginalne wykończenie ścian (odsłonięte materiały konstrukcyjne ścian, tynki, malunki). Jeśli nie zależy nam na zachowaniu „tła”, możemy pokusić się o częściowe piaskowanie tafli szkła tak, aby wypiaskowane miejsca tworzyły konkretny wzór, napisy itp.

Szkło mleczne, jak również lacobele wprowadzą do wnętrza konkretny kolor. Mnogość odcieni szklanych paneli pozwala nam na dobranie dowolnej kolejnej barwy, która uzupełni kolorystykę wystroju kuchni. Tafle szkła nie są transparentne. Szyby z grafiką czy szyby z zalaminowanymi materiałami to rozwiązania dla indywidualistów. Dają nieograniczoną ilość stworzenia unikatowego projektu kuchni. Grafika wydrukowana na przezroczystej lub białej folii i podklejona na szkle pozwala przedstawić gotowe bądź własne fotografie, które dowolnie możemy skomponować i obrobić w programach graficznych. Ciekawszą, ale bardziej skomplikowaną opcją jest laminowanie materiałów pomiędzy warstwami szkła. To mogą być materiały włókiennicze, metale, włókna węglowe oraz naturalne materiały (liście, trawa). Zalaminowane cenne widokówki, zdjęcia, listy, plakaty, ozdobne papiery, siatki, włóczki, koronki itp. mogą być dobrym sposobem na stworzenie niepowtarzalnego charakteru wnętrza.

Aranżacja kuchni: kamień nad blatem w kuchni

Kosztowne, choć efektowne i dekoracyjne same w sobie rozwiązanie nada konkretnego smaku naszemu wnętrzu. Obojętnie czy to będzie marmur czy granit, warto wcześniej dowiedzieć się jak odpowiednio dbać o tego typu okładzinę ścienną nad blatem w kuchni. Większość kamieni wymaga odpowiedniej impregnacji, aby mogły w pełni na dłużej spełniać swoją rolę. Kamienna okładzina pomoże utrzymać wnętrze w naturalnej stylistyce, a najlepiej prezentują się w parze również z kamiennymi blatami tworząc razem spójną całość. Rodzaje i kolory kamienia w aranżacji kuchni mogą być te same, ale również mogą być inne w zależności od koncepcji projektowej.

Aranżacja kuchni - konglomerat

Nieco tańszy i lżejszy odpowiednik podobny do prawdziwego kamienia. Konglomeraty to mieszanka zmielonego kamienia połączone z żywicą poliestrową
i pigmentem. Do wyboru mamy wiele odcieni kolorów, jak również wykończenie powierzchni błyszczące lub matowe. Również dobrze jest go stosować w aranżacji kuchni w parze – na blaty i na ścianę pomiędzy zabudową kuchenną.