Modna biel we wnętrzach. Najładniejsze odcienie koloru białego, rodzaje bieli

2024-04-18 8:48

Biel zawsze będzie modna, to uniwersalny kolor do każdego pomieszczenia. Bezpieczna baza, od której często zaczynamy urządzanie mieszkania. W zależności od jej nasycenia, uzyskamy ciepłe i przytulne wnętrze lub nowoczesne, sterylne. Jakie są rodzaje bieli? Jakie odcienie bieli są najmodniejsze? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Modna biel we wnętrzach
  2. Różne odcienie bieli
  3. Z czym łączyć biel?
  4. Zimna czy ciepła biel?
  5. Najładniejsze odcienie bieli
  6. Biel we wnętrzach - inspiracje. Galeria zdjęć

Modna biel we wnętrzach

Biel to świeżość harmonia i prostota. Najciekawsze jest to, że nie istnieje jedna, konkretna biała barwa, lecz wiele jej odcieni: od lekko zażółconych po zabarwione błękitem. Wrażenie czystości bieli jako kolor wnętrz jest odbierane przez każdego indywidualnie i jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju i mocy światła oraz powierzchni, którą pokrywa. Wszystkie barwy zmieniają odcienie pod wpływem światła, ale w przypadku bieli jest to szczególnie widoczne.

Dzięki temu, że odbija dużo światła, optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się w małych i ciemnych pomieszczeniach, ale duże otwarte, śnieżnobiałe przestrzenie będą równie piękne. Warto pamiętać, że pod wpływem cienia biel przeistacza się w szarość.

Biel to barwa neutralna, ponadczasowa, pasująca do wszystkiego. Na białym tle inne kolory wnętrz nabierają blasku. Dużo bieli plus intensywne kolory to patent, który zawsze się sprawdzi.

Na białym tle po prostu wszystko wygląda ładnie. Jest tylko jeden warunek, biała płaszczyzna musi być nieskazitelnie czysta. Biel nie prezentuje się dobrze w wersji przybrudzonej, wymaga częstego odświeżania. W tym kontekście to kolor bardzo wymagający.

Różne odcienie bieli

Dobierając kolory do wnętrza, warto uważać nawet na najbardziej uniwersalne kolory. Tak jest w przypadku bieli oraz szarości. Ich odcień, a dokładniej nasycenie, wpływa na efekt końcowy. Warto mieć na uwadze, że inaczej biel dobiera się do pomieszczeń użyteczności publicznej, a inaczej do wnętrz mieszkalnych. Każda z opisywanych bieli ma inny charakter, a to wpływa również na obszar zastosowania farby.

  • Biel kredowa - najbielsza ze wszystkich bieli, warto ją wybrać jeśli chcemy, aby nasze ściany wyglądały neutralnie. Bardzo dobrze komponuje się z zimnymi barwami i światłem. W naszym klimacie dobrze sprawdzi się we wnętrzach pełnych słonecznego oświetlenia.
  • Biel gipsowa - biel lekko "postarzona", przypomina lekko spłowiałe malowidła. Można ją łączyć z kredowobiałymi sufitami i gzymsami, ale to połączenie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Jeśli lubimy nowoczesne wykończenie wnętrz lepiej poszukać zimniejszych odcieni.
  • Biel off-white - jest neutralna, pasuje do większości kolorów. Off-white to biała baza z kroplą umbry (naturalny półlaserunkowy pigment dodawany do farb. Składa się głównie z czerwonego iłu. Zawiera dwutlenek manganu, tlenek żelaza, a także tlenki krzemu, magnezu i glinu. Uzyskiwany jest przez pławienie i mielenie skały). Umbra dodaje nieco ciepła w neutralny sposób.
  • Biel mieszana jest półkryjącą, ciepłą bielą o słabych możliwościach rozjaśniania. Dlatego nadaje się idealnie do miękkiego rozjaśniania koloru. Pozwala uchronić obraz przed efektem rozbielenia. Polecana głównie do farb półlaserunkowych i półkryjących.
  • Biel cynkowa jest klasyczną, półkryjącą, jasną bielą o średnich możliwościach rozjaśniania. Idealna do rozjaśniania farb przy konieczności zachowania ich charakteru (siły krycia). Na zmianę tego charakteru wpływa nieznacznie i uzależnione jest to od proporcji mieszania.
  • Biel podkładowa, półkryjąca biel, na bazie oleju lnianego, której zaletą jest krótki czas schnięcia. Szczególnie polecana do podmalówek w celu uzyskania świetlistego koloru. Szybki czas schnięcia minimalizuje również niebezpieczeństwo pękania farb nałożonych jako następne warstwy. Z powodu dużej zawartości oleju lnianego biel ma skłonność do żółknięcia i dlatego nie powinna być używana jako czysta biel do malowania lub rozjaśniania.
  • Biel tytanowa jest wysoce kryjącą, czystą bielą o bardzo dużej sile rozjaśniania. Znacząco wpływa na siłę krycia farby. Rozjaśnianie farb laserunkowych powoduje, że szybko tracą one ten charakter.

Z czym łączyć biel?

Myśląc o białych wnętrzach nasuwa się ważne pytanie: czy takie rozwiązanie nie będzie zimne, nieprzyjemne i bezbarwne? Otóż nie. Wszystko zależy od tego, w jakim towarzystwie ten kolor podamy. Możemy połączyć biel z ciepłymi, naturalnymi materiałami jak drewno, wiklina, które ocieplą atmosferę i z mocnymi barwami, które ożywią aranżację.

Możemy tworzyć kompozycje pastelowe, słoneczno-żółte, nie wspominając o nieocenionym duecie bieli i czerni, który od zawsze zachwyca swoim kontrastem i elegancją. Wbrew pozorom biel daje bardzo dużo możliwości. Modne są połączenia bieli z granatem i ciemnymi odcieniami zieleni.

Nieocenione właściwości bieli już dawno odkrył styl skandynawski. Tutaj biel króluje dosłownie wszędzie: na  ścianach, sufitach, podłodze, meblach i w dodatkach. Rekompensuje niedobory światła słonecznego, powiększa małe przestrzenie, jest ramą dla krajobrazu za oknem, relaksuje i wycisza.  

Zimna czy ciepła biel?

Ciepła biel to odcień łagodny, lepiej załamuje światło oraz tworzy przytulne wnętrze. Warto wybrać ciepłe tony, jeśli pozostałe kolory w pomieszczeniu również są ciepłe. Zimna biel jest bardziej wyrazista i surowa. Uwaga: lepiej nie  mieszać ciepłej i zimnej bieli, to połączenie nie wygląda dobrze.

Poza tonem kolorystycznym biel może też mieć różne odcienie. Najpopularniejsze to: najjaśniejszy biały, alabastrowy, mleczny, porcelanowy, perłowy czy kolor kości słoniowej.

Nie zawsze ten sam rodzaj białego występuje pod powyższymi nazwami, więc warto sprawdzić, w jaki odcień wpada wybrana przez nas barwa, tzn. jakiego koloru poświatę w niej widzimy np. czy jest to żółty, różowy, niebieski itd.

Najładniejsze odcienie bieli

Jak radzą architekci, w naszych mieszkaniach najlepiej będą wyglądać ciepłe odcienie bieli, czyli takie, które posiadają domieszki innych kolorów, np. odcienie off-white, czy złamana biel. Zimne odcienie, tzw. szpitalne biele, szczególnie te wpadające w błękity, nie zbyt dobrze wyglądają w naszej strefie klimatycznej, nie stosuj ich, jeżeli zależy ci na przytulnym wnętrzu.

Te odcienie bieli polecają architekci i eksperci marek farbiarskich:Lotos i Bone z palety Tikkurila Off-White, Benjamin Moore Seapearl OC-19, Flugger IN 700, Para Paints Every Girl's Dream P 5219-14, NSC* 0502 Y50R, Neutralna biel NCS 500N (ten odcień najlepiej sprawdzi we wnętrzu z oknami wychodzącymi na południowy-zachód). 

Biel we wnętrzach - inspiracje. Galeria zdjęć

Styl skandynawski w bloku. Biel i drewno w kuchni i w salonie