W naszej kulturze biel kojarzy się z odświętnymi sytuacjami. Biel to świeżość harmonia i prostota. Najciekawsze jest to, że nie istnieje jedna, konkretna biała barwa lecz wiele jej odcieni: od lekko zażółconych po zabarwione błękitem. Wrażenie czystości bieli jako kolor wnętrz jest odbierane przez każdego indywidualnie i jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju i mocy światła oraz powierzchni, którą pokrywa. Wszystkie barwy zmieniają odcienie pod wpływem światła, ale w przypadku bieli jest to szczególnie widoczne. Warto pamiętać, że pod wpływem cienia biel przeistacza się w szarość.

Biel to barwa neutralna, ponadczasowa, pasująca do wszystkiego. Na białym tle inne kolory wnętrz nabierają blasku. Dużo bieli plus intensywne kolory to patent, który zawsze się sprawdzi. Na białym tle po prostu wszystko wygląda ładnie. Jest tylko jeden warunek, biała płaszczyzna musi być nieskazitelnie czysta. Biel nie prezentuje się pięknie w wersji przybrudzonej. W tej kwestii jest bardzo wymagająca.

Kolory wnętrz: podstawowa biel

Decydując się na dużą ilość białych powierzchni koniecznie trzeba pamiętać, aby były wykonane z materiałów zmywalnych, łatwych w utrzymaniu, dających się wyprać. Nie sposób nie wspomnieć o tym , że biel to kolor, który potrafi zdziałać cuda we wnętrzach. Dzięki temu, że odbija dużo światła, optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się w małych i ciemnych pomieszczeniach ale duże otwarte, śnieżnobiałe przestrzenie będą równie piękne.  

Kolory wnętrz: klasyka zawsze wygląda elegancko

Myśląc o białych wnętrzach nasuwa się ważne pytanie: czy takie rozwiązanie nie będzie zimne, nieprzyjemne i bezbarwne? Otóż nie. Wszystko zależy od tego w jakim towarzystwie ten kolor podamy. Możemy zastosować go zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i stylizowanych. Możemy połączyć biel z ciepłymi, naturalnymi materiałami jak drewno, wiklina, które ocieplą atmosferę i z mocnymi barwami, które ożywią aranżację. Możemy tworzyć kompozycje pastelowe, słoneczno-żółte, nie wspominając o nieocenionym duecie bieli i czerni, który od zawsze zachwyca swoim kontrastem i elegancją. Wbrew pozorom biel daje bardzo dużo możliwości.

Nieocenione właściwości bieli już dawno odkrył styl skandynawski. Tutaj biel króluje dosłownie wszędzie: na  ścianach, sufitach, podłodze, meblach i w dodatkach. Rekompensuje niedobory światła słonecznego, powiększa małe przestrzenie, jest ramą dla krajobrazu za oknem, relaksuje i wycisza.  GDZIE STOSOWAĆ BIEL? WSZĘDZIE!