Planujesz malowanie mieszkania na wiosnę i zastanawiasz się jakie wybrać kolory ścian? Zanim zaczniesz malować ściany warto zorientować się w jakim są stanie i czy nie wymagają naprawy. Może się zdarzyć, że np. ściana po zerwaniu tapety będzie potrzebowała gładzi, naprawienia spękań, ubytków.

Kolory ścian: co polecają projektanci

Kolory ścian oprócz tego, że mają pasować do wnętrza, muszą ci się podobać. To podstawowa zasada, a więc przejrzyj najpierw swoją szafę i zobacz jakie lubisz kolory w ubiorze. Oczywiście zachowaj rozsądek, jeśli uwielbiasz koszule czy sukienki w czarnym kolorze, nie maluj całego wnętrza na czarno, bo będzie przygnębiające, ale pomyśl już o eleganckiej szarości jako kolorze ścian. Jeśli preferujesz ubrania w mocnym kolorze i takie chcesz mieć też kolory ścian - wybieraj o dwa, trzy tony jaśniejsze. Pamiętaj, że mocny kolor ścian podkreśli wystrój salonu, ale może też uwidocznić jego wady. Szarości, róże, fiolety oraz biel to najmodniejsze połączenie kolorystyczne. Zastosowane w nowoczesnym wnętrzu, doda mu lekkości i delikatności.

Kolor ściany: niebieski

Intensywny niebieski to zimny kolor ścian, uspokaja i powiększa małe wnętrze. Warto go łączyć z jasnymi barwami. Dobrze wygląda też w połączeniu z drewnem. Oczywiście niebieski kolor ściany może mieć różne nasycenia, od błekitu po grantowy.

Kolor ścian: fioletowy na ścianie?

Fioletowy kolor ścian? Dlaczego nie! Jeśli lubisz ten kolor, idelanie nadaje się jako dekoracyjny kolor ścian np. w sypialni, czy pokoju dziennym. Nie polecamy malowania na fioletowo wszystkich ścian, bo to za mocna i zbyt dominująca barwa. Cały pokój pomalowany na fioletowo może być męczący i nużący po pewnym czasie. Ale fioletowy kolor ścian zastosowany na fragmencie to bardzo ładny dekoracyjny element wnętrza. Taka barwa ścian potrafi zastąpić inne dekoracje.

Kolory ścian: modny szary

Szary to bardzo modny i elegancki kolor ścian. Jest barwą chłodną, świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Szare ściany pasują do wnętrz industrialnych, skandynawskich. Modne są szare okładziny z betonu, szare tapety i szare kolory ścian. Wybierając ciemne kolory ścian zadbaj o dobre oświetlenie. Intensywne, ciemne barwy pochłaniają światło i mogą zmniejszyć optycznie wnętrze.