Często mamy tendencję, aby urządzić pokój dziecka według schematu: różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca. Tymczasem okazuje się, że warto zaaranżować przestrzeń dla dziecka inaczej. Najnowsze badania wskazują na korzyść zdecydowanych kolorów i minimalizm w pokoju dziecka.

Pokój dziecka: zdecydowane kolory

Kolory w pokoju dziecka. Z badań wynika, że pokoje niemowląt i małych dzieci powinny być urządzane w zdecydowanych barwach. Co zaskakujące, w pokoju dziecka polecają też czerń, oczywiście w dodatkach, jako proste, graficzne detale, koniecznie zestawioną z bielą (dobre są też m.in. pomarańcze i zielenie). Bo wyraźne kontrasty, a nie delikatne pastele, zapewniają właściwą stymulację zmysłów dziecka. Poza tym – czym skorupka za młodu nasiąknie...

Postaw na minimalizm w pokoju dziecka

Minimalizm od kołyski. Pokoju niemowlaka nie ma sensu zagracać – warto wstawić tylko meble potrzebne do pielęgnacji dziecka i to najlepiej takie, które spodobają się też starszakowi. Ważniejsza w pokoju dziecka jest ciepła podłoga i miękki dywan (z nieuczulających materiałów), po którym można do woli pełzać.

Pokój dziecka rośnie razem z nim

Rośniemy razem. Także w pokoju kilkulatka im mniej sprzętów, tym lepiej – specjaliści z zakresu ergonomii przekonują, że minimalna szerokość przestrzeni do zabawy powinna wynosić 120–180 cm. Od jakiegoś czasu producenci oferują wyposażenie, które nie tylko „rośnie” z dzieckiem (co jest ułatwieniem i dużą oszczędnością dla rodziców), ale też pobudza wyobraźnię, a specjalnie zaprojektowane detale sprzyjają trenowaniu umiejętności motorycznych.

Projekt wnętrza: FORMATIV