Pokoje dziecięce. Przygotuj pokój dla ucznia

 Pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia musi być wygodny i musi podobać się dzieciom.

Fot. Krzysztof Zasuwik

Pokoje dziecięce powinny być dopasowane do wieku dzieci. Radzimy, jak urządzić pokój dla ucznia. Przede wszystkim w pokoju ucznia musi być wygodne miejsce do nauki. Na komfort nauki wpływa m.in. ustawienie biurka, krzesło z regulowaną wysokością oraz dostęp światła dziennego.  W pokoju dla ucznia ważny jest też wybór kolorów ścian, sprzyjających koncentracji. Pamiętajmy, że pokoje dziecięce najlepiej urządzać razem z dzieckiem. Upodobania i preferencje dziecka jest podstawową sprawą przy urządzaniu pokoju dla ucznia.

Pokoje dziecięce służą dzieciom do nauki, wypoczynku i zabawy. Dziecko rozpoczynające naukę w szkole potrzebuje wygodnego miejsca do nauki, w którym znajdzie się biurko, krzesło, półki na ksiązki i przybory szkolne. Oprócz tego, że pokój dla ucznia musi spełniać te trzy funkcje, powinien być urządzony wspólnie z maluchem – to pozwoli mu wyrazić swoją niezależność i indywidualność. Jeśli któryś z jego pomysłów okaże się zbyt szalony czy nowatorski, trzeba mu wytłumaczyć, dlaczego nie możemy się na niego zgodzić, i wspólnie poszukać innego rozwiązania.

Pokój dla ucznia: miejsce do nauki

Pokój dla ucznia musi mieć wydzielone wygodne miejsce do nauki. Trzeba wybrać odpowiednie biurko, najlepiej z regulowaną wysokością blatu. Odpowiednia wysokość biurka to 63-75 cm, w zależności od wzrostu (dla dzieci do dziewięciu lat). Minimalne wymiary biurka do nauki to 110 cm szerokości i 60 cm głębokości. Taka wielkość biurka pozwoli swobodnie rozłożyć książki, zeszyty i inne pomoce do nauki. Blat biurka nie powinien odbijać światła. Opierając się o niego przedramionami, dziecko powinno mieć wyprostowany kręgosłup. Jeśli to możliwe, ustawmy biurko niedaleko okna, by dziecko jak najdłużej mogło się uczyć przy świetle dziennym - najzdrowszym dla oczu. Jeżeli maluch korzysta z komputera, jego monitor powinien być ustawiony tak, by nie odbijał światła z okna ani z lampy. Gdy dziecko pracuje przy komputerze wieczorem, w pokoju powinno się w tym czasie palić światło – to zdrowsze dla oczu. Równie ważne jak biurko jest wygodny, ergonomiczne krzesło z regulowaną wysokością, które posłuży co najmniej przez kilka lat. Siedząc w nim, dziecko powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Prawidłowa postawa w trakcie pisania jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie, ale też ułatwia stawianie pierwszych liter, nawet jeśli dziecku wydaje się, że to nie do końca wygodna pozycja. Na książki, zeszyty, a może również kolekcje samochodów przyda się regał - najlepiej taki, by do wszystkich półek nasza pociecha mogła sama sięgnąć.

 Pokój dla ucznia

Ergonomiczne biurko ma wiele rozwiązań, pozwalających na dostosowanie go do potrzeb dziecka – mówi Olga Koźlik, ekspert współpracująca z firmą Moll, producentem biurek dla dzieci Basic. - Najważniejszym z nich jest możliwość regulacji wysokości i nachylenia blatu.

Fot. Materiały prasowe firm

Pokój dla ucznia: wybieramy kolory do pokoju

Pokój dla ucznia powinien sprzyjać nauce. Najlepsze kolory ścian do pokoju dziecka to błękity i zielenie. Są to kolory wnętrz, które uspokajają i pomagają się skoncentrować, co w przypadku debiutujących uczniów ma szczególnie duże znaczenie. Co zrobić, gdy dziecko woli pomarańcze, róże albo beże? Spełnijmy jego pragnienia. Najważniejsze jest, by kolory w pokoju dla ucznia były jasne, ale nie nudne - pozwolą one zachować pewien kompromis między gustami rodziców a upodobaniami dzieci. Mocniejsze, wyraziste barwy - tak lubiane przez maluchy - niech pojawią się jedynie w charakterze akcentów: drzwiczek szafek, zasłonek, narzuty na łóżko, naklejki na ścianę czy dywanu. W przeciwnym razie na dłuższą metę będą męczące. Ściany warto pomalować ekologiczną farbą emulsyjną odporną na zmywanie, a na jednej z nich (najlepiej nad biurkiem) dobrze jest powiesić korkową tablicę, by świeżo upieczony uczeń przypinał do niej karteczki z ważnymi informacjami.

 Pokój dla ucznia

Aranżując pokój dla ucznia nie możemy zapominać, że ma być wygodny i znaleźć się w nim powinny meble: łóżko, biurko, regały na książki i szafa (na zdjęciu zabudowa Indeco).

Fot. Materiały prasowe firm

Pokoje dziecięce: miejsce do spania

By w pokoju dziecka stworzyć zaciszne miejsce do spania, łóżko ustawmy z dala od drzwi. Najlepiej, by było ono rozsuwane - dzięki temu będzie rosło wraz z dzieckiem. Smaczny sen i zdrowy kręgosłup zapewnią także twardy materac, poduszka o wymiarach 40x60 cm i kołderka 100x135 cm. Nie zapomnijmy też o lampce, przy której debiutujący uczeń będzie mógł czytać swoje ulubione książki. W niewielkim pokoju sprawdzi się tak zwany kombajn mieszczący piętrowe łóżko, pod którym znajdują się szuflady na ubrania lub biurko. Może się on okazać spełnieniem dziecięcych pragnień - kto z nas nie marzył o tym, by do łóżka wspinać się po schodkach lub drabince?

 Pokój dla ucznia

Kolekcja mebli Lemonade Black Red White o geometrycznej linii oraz ciekawym zestawieniu kolorów sprawdzi się w pokoju ucznia. Jasne kolory, zestawienie chłodnej bieli z soczystą żółcią, optycznie powiększą wnętrze.

Fot. Materiały prasowe firm

Pokoje dziecięce: miejsce do zabawy

Jesli urządzamy pokój dla ucznia z pierwszej klasy potrzebne będzie też miejsce do zabawy. Do zabawy nie wystarczą zabawki - konieczne jest też wolne miejsce na podłodze. Na układanie klocków potrzeba około 1,5 m2, a na tańce czy skakanie - co najmniej 3 m2. Podłoga w pokoju dziecka powinna być ciepła i łatwa do czyszczenia (najlepiej drewniana lub korkowa). Żeby pierwszak mógł przyjmować kolegów ze szkolnej ławy, warto zaaranżować w pokoju dla ucznia kącik z kanapą, fotelami i małym stolikiem. Dzięki temu goście poczują się jak u siebie w domu. Z kolei na ścianie zawieśmy tablicę z arkuszami papieru, po których początkujący uczeń będzie mógł malować albo przypinać do niej wycinanki czy inne prace manualne. Aby dziecko miało frajdę i własny pokój traktowało jak swoje małe królestwo, warto zamocować w nim hamak czy wiszący fotel. Jeśli jest wyjątkowo aktywne, może dawać upust energii na przytwierdzonej do ściany drabince gimnastycznej. Dla utrzymania porządku wśród zabawek niezbędne będą pojemne szuflady, pudła albo skrzynie.

 Pokój dla ucznia

Do drewna pasuje bardzo wiele kolorów, m.in. niebieski, który zastosowany w pokoju dla ucznia pobudza umysł i inspiruje (Meble Vox).

Fot. Materiały prasowe firm

Ocena: 0
Tekst: Maria Gajda Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY