Ładny parapet wewnętrzny przyciąga uwagę i dopełnia wnętrze. Zarówno drewniane, jak i marmurowe parapety świetnie eksponują okno. Należy po prostu dobrać ich materiał do stylu i funkcji wnętrza. Aby parapet był estetyczny i cieszył przez długie lata, potrzebny jest odpowiedni montaż. Tak naprawdę osadzenie parapetu to nic trudnego, spokojnie zamontujesz go samodzielnie, mając odpowiednią wiedzę. W ZRÓB TO SAM podpowiadamy jak montować parapety.

Montaż paprapetu wewnętrznego: podpowiedzi

Parapet wewnętrzny można zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Montaż parapetu: kilka wskazówek. Parapet można zamocować jedynie na powierzchni, która jest wyrównana, wypoziomowana, odkurzona, a w razie potrzeby - również odtłuszczona. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być stabilny, czyli solidnie i szczelnie zamocowany.

Sprawdź też: remont mieszkania - jak wybrać fachowca, cennik usług remontowych >>>

  • Jak osadzić parapet

Parapet wewnętrzny umieszcza się na murze wnęki okiennej i wsuwa w specjalne podcięcie pod ramą okna (lub w wyprofilowane w niej miejsce). Okno i parapet nie powinny się ze sobą stykać, dlatego przestrzeń między nimi wypełnia się pianką poliuretanową lub taśmą izolacyjną. Najlepiej, gdy parapet wewnętrzny jest zaklinowany w otworach wyciętych w ścianach. O tym, czy są potrzebne, decyduje szerokość muru, na którym jest umieszczony parapet. Jeżeli parapet jest bardzo wąski, trzeba nie tylko osadzić go w murze, ale także podeprzeć wspornikami, zwłaszcza gdy poza obrys wnęki okiennej wystaje 60% szerokości parapetu. Stabilność parapetu zapewnia jego osadzenie w ościeżu (bocznych glifach okna) oraz właściwe wypełnienie przestrzeni pod parapetem. Wystarczy wkuć go 3-4 cm z każdej strony okna, ale może też być więcej.

Sprawdź też: odbiór techniczny mieszkania: sprawdzamy okna i drzwi >>>

Jak zamontować parapet: z podparciem czy bez

Przyjmuje się, że jeśli dwie trzecie szerokości parapetu spoczywa na murze, nie wymaga on podparcia. Natomiast jeżeli nadwieszona część stanowi więcej niż 60% parapetu, niezbędne będzie podparcie go od spodu wspornikami. Wsporniki montuje się co 0,5 m. Do ścian mocuje się je kołkami rozporowymi, do parapetu – wkrętami odpowiednimi dla materiału, z którego został zrobiony. Parapet dobrze jest podeprzeć również wtedy, gdy jest wykonany z kruchego materiału, na przykład mocno użylonego kamienia.

Sprawdź też: jak zagospodarować ścianę wokół okna i parapetu - architekt radzi >>>

Parapety wewnętrzne w mieszkaniu można zamontować albo przed tynkowaniem, albo po nim – wtedy wymaga to podkuwania ścian. Niektóre rodzaje parapetów, na przykład drewniane, lepiej osadzać już po tynkowaniu, aby nie były narażone na działanie wilgoci.

Zobacz, co polecamy:

Jak zamontować parapet nad grzejnikiem?

Parapety wewnętrzne mocuje się mniej więcej 10-15 cm nad grzejnikiem. Taka odległość jest konieczna, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Parapet zamontowany w odległości mniejszej niż 15 cm od kaloryfera nie może wystawać poza jego lico, bo ogrzane powietrze nie będzie prawidłowo cyrkulować w pomieszczeniu. Przed przycięciem parapetu na żądany wymiar należy poczekać, aż osiągnie on temperaturę pomieszczenia, w którym będzie montowany. Trzeba przyjąć, że w ciągu godziny parapet ogrzeje się o 1°C.

Zrób to sam: montaż parapetu wewnętrznego - instrukcja

Montaż parapetu można rozpocząć, gdy ściany są już otynkowane. Wówczas mniejsze jest ryzyko jego uszkodzenia. Tak się dzieje, gdy parapet nie jest zagłębiony w ścianach. Gdy parapet ma być osadzony w ościeżu, lepiej zamontować go przed tynkowaniem. Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonano parapet, tak samo montuje się go nad grzejnikami c.o. Ma to uzasadnienie ekonomiczne – im bardziej parapet zasłania grzejnik, tym bardziej ciepłe powietrze jest kierowane na pomieszczenie. Musi on być umieszczony co najmniej 10 cm nad posadzką, a nad nim trzeba pozostawić aż 15 cm wolnego miejsca. Parapety kamienne i drewniane montuje się po nadaniu im właściwego wymiaru i kształtu – obróbka krawędzi powinna być wykonana wcześniej.

  • Montaż parapetu na piankę

Montaż parapetów drewnianych - parapety drewniane osadza się zazwyczaj przy użyciu rozprężnej pianki poliuretanowej. Słowo „rozprężna” oznacza, że pianka wyciśnięta z puszki kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Do montażu parapetów wewnętrznych najlepiej używać pianek niskorozprężnych. Dobrze sprawdzą się też dwuskładnikowe - droższe od zwykłych, ale tworzące znacznie mocniejsze połączenie. Pianki szybko twardnieją i wtedy można odciąć ich nadmiar ostrym nożem.

  • Montaż parapetu na klej

Gdy parapet nie będzie zagłębiony w ścianach, lepiej zamocować go uniwersalnym elastycznym klejem montażowym. Jest on sprzedawany w kartuszach, podobnie jak uszczelniacze silikonowe i akrylowe. Wyciska się go pistoletem do silikonów. Są kleje o różnej sile wiązania. Na szybkowiążący klej poliuretanowy montowane są parapety kamienne oraz z konglomeratów kamiennych i kompozytów. Ponieważ takie parapety są wykonywane na zamówienie,  przed montażem sprawdzimy, czy wymiary parapetu zgadzają się z zamówieniem.

  • Montaż parapetu na zaprawę

Do montażu parapetów z kamienia i konglomeratów można stosować również cementowe zaprawy klejowe, najlepiej te do montażu kamienia.

Galerie zdjęć: inspiracje na wystrój okien

Aranżacje okien: zdjęcia, inspiracje, podpowiedzi projektantów. Zobacz modne zasłony, firany i rolety.