Bridgertonowie
Autor: Materiały prasowe Netflix Phoebe Dynevor (Daphne) i Regé-Jean Page (Simon) podczas zdjęć do serialu, sezon 1

Z wizytą u Bridgertonów. Wnętrza w stylu angielskiej regencji

Pierwsze zdjęcia z planu 2 sezonu serialu „Bridgertonowie” już obiegły Internet. 82 miliony widzów – tyle osób obejrzało 1. sezon w ciągu 28 dni od daty jego premiery. Produkcja Netflixa przyciąga historią opartą na powieściach Julii Quinn, ale i przepychem strojów oraz wnętrz. Styl angielskiej regencji obecny jest do dziś, a my przyjrzeliśmy się mu z bliska!

Serial opowiadający o losach rodziny Bridgerton dzieje się zarówno we wnętrzach domów (i pałaców) angielskiej socjety, ale i w uboższych częściach miast. Historia romantyczna, przywodząca na myśl powieści Jane Austin, zdobyła serca widzów. Są przecież wśród nas tacy, którzy lubią uciekać w marzenia, przeżywać rozterki miłosne i życiowe bohaterów oraz mierzyć się z mocnym wątkiem równouprawnienia kobiet (a raczej jego brakiem – wszak to XIX wiek). Tematy niby odległe, a jednak bliskie współczesnym. Powieści Julii Quinn, na podstawie których powstał serial (pierwsza część powieści trafiła na listę bestsellerów "New York Times'a") są teraz bardzo popularne.

Zobacz galerię zdjęć: Bridgertonowie - zdjęcia z planu i wnętrza angielskiej regencji

Równie bliskie stały się wnętrza w stylu regencji, którą można nadal zobaczyć w muzeach, ale wciąż jest inspiracją dla architektów wnętrz – od hollywoodzkich rezydencji po wiejskie domki w stylu angielskim. Co więcej, szaleństwo związane z serialem ponoć przełożyło się na masowe kupowanie glicynii (wisterii) oraz wzrosły wyszukiwania mebli z tej epoki na wszelkich platformach zakupowych.

Biedermeier: stylowe meble i antyki >>>

Styl angielskiej regencji

Elegancki, bogaty i eklektyczny – tak można krótko opisać styl regencji. Znany we Francji za czasów Filipa Orleańskiego (XVIII wiek) występował głównie w dekoracji wnętrz i rzemiośle. Znajduje się pomiędzy stylem Ludwika XIV oraz Ludwika XV. Charakteryzuje go lekkość proporcji, większa swoboda i przedłożenie wygody nad reprezentacyjność. Są tu motywy takie jak muszle, kwiaty, smoki, chimery czy elementy miłosne oraz pastoralne. W Anglii natomiast to lata od 1790 do 1830 r. Wnętrza w tym stylu łączyły styl angielski z inspiracjami wschodnimi, nawet indyjskimi. Taka też była architektura tamtego czasu – widać w niej wpływy starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji oraz gotyku czy wspomnianych wpływów indyjskich oraz chińskich. W stylu regencyjnym budowano kościoły, budynki publiczne, pałace (np. Royal Pavillon w Brighton, któremu regencyjny wygląd nadał angielski architekt i urbanista John Nash), jak i wiejskie domy.

Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać?>>>

Poznajcie Bridgertonów: angielska regencja we wnętrzach

Wchodząc w serialowy świat Bridgertonów poznajmy zwyczaje tamtej epoki, jak i modę oraz trendy wnętrzarskie. Pełne przepychu i subtelności domy bohaterów to wizytówka stylu regencji. Zarówno meble i wystrój w tym czasie tworzono inspirując się, tak jak w architekturze, Egiptem i starożytnym Rzymem. Utrzymane były w stylu neoklasycystycznym. Ulubione materiały ówczesnych projektantów mebli? Obok tradycyjnego drewna jak dąb, mahoń czy orzech, popularne stało się drewno egzotyczne – palisander i tulipanowiec.

Urok dawnych lat. 25 najpiękniejszych wnętrz w stylu vintage >>>

Bridgertonowie
Autor: Materiały prasowe Netflix Jak widać twórcy serialu zadbali o każdy szczegół - wnętrza kompnują się ze strojami. Na zdjęciu Daphne Bridgerton grana przez Phoebe Dynevor. Sezon 1

Linia mebli była zakrzywiona, nóżki wykańczano kształtem lwich łap, zaczęły być też popularne siedziska z rattanu czy składane stoły jadalne. Na sofach kładziono dużo poduszek, a sam mebel miał z dwóch stron podpórki. Tapeta w paski była elementem obowiązkowym w zamożnych domach. Natomiast tekstylia jak adamaszek czy perkal również zdobiono paskami. Po raz pierwszy w czasach regencji pojawiły się w pokojach dopasowane zasłony oraz tkaniny obiciowe. Meble miały elementy zrobione z mosiądzu, a marmurowe blaty spotkać można było dosłownie wszędzie. Thomas Hope i Henry Holland to najbardziej znane nazwiska tego nurtu.

Styl regencji współcześnie

Jak widać projektanci stylu regencyjnego stworzyli w zasadzie eklektyzm, którego narodziny miały miejsce chwilę później. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że regencja odnajduje się we współczesnych wnętrzach? Okazuje się, że z powodzeniem. Architekci wnętrz chętnie używają marmuru, bogatych żyrandoli, zdobionych luster czy kolumn w bardziej wyciszonej palecie barw i we współczesny sposób. Jeśli więc chcemy poczuć się jak u Bridgertonów, bierzmy się za poszukiwania mebli oraz dekoracji w stylu regencji angielskiej! Uprzyjemni nam to oczekiwanie na drugi sezon serialu, który zobaczymy dopiero w 2022 roku.