Spędź noc w zamku. 5 najpiękniejszych zamków-hoteli z całego świata

2023-05-17 13:19

Któż nie chciałby choć przez chwilę pomieszkać w zamku? Duża część takich rezydencji to własność prywatna albo udostępniona tylko do zwiedzania, jednak istnieją miejsca, w których faktycznie można spędzić noc. Oto pięć zamków, w których możesz poczuć się jak król!

Zamek Thornbury
Autor: facebook.com/ThornburyCastle

Przedsiębiorcy wiedzą, że na nocleg w prawdziwym i zadbanym zamku znajdzie się klient z grubym portfelem. Dlatego chętnie inwestują w takie nieruchomości, a ich wystrój doprowadzają do perfekcji, pozwalając swoim gościom poczuć się, jakby odbyli podróż w czasie.

Oto 5 autentycznych zamków, w których można zamieszkać.

1. Zamek Ashford, Irlandia

W zamku Ashford urządzono pięciogwiazdkowy hotel. Powstała w XIII w. budowla położona jest nad jeziorem Lough Corrib. W ciągu wieków przechodziła z rąk do rok, by zostać zakupiona w połowie XIX w. przez sir Benjamina Lee Guinnessa. Baronet zainwestował w nią sporo pieniędzy, nie tylko rozbudowując ją, ale też dbając o jej otoczenie. 

Zamek Ashford, Irlandia
Autor: Getty Images/Borisb17

Kiedy Ashford przeszedł w ręce jego syna który był zapalonym ogrodnikiem, ten również powiększył zamek. Zadbał też o ogrody i pobliskie lasy, które posadził jego ojciec. W 1939 r. siostrzeniec Guinnessa sprzedał zamek, a ten został przekształcony w hotel. 

Pałac ten pojawił się też w serialu “Nastoletnia Maria Stuart” (ang. “Reign”), w którym “zagrał” francuski dwór.

Kadr z serialu Nastoletnia Maria Stuart
Autor: Materiały prasowe / Fot. Joss Barratt, The CW Network Kadr z serialu "Nastoletnia Maria Stuart"

Zamek gościł w swoich murach wiele osobistości: Oscara Wilde’a, króla Jerzego V, dziadka królowej Elżbiety II, czy prezydenta USA Ronalda Reagana.

Koszt noclegu: ok. 2 tys. zł za noc

2. Fairmont Frontenac, Quebec, Kanada

Zamek Frontenac znajduje się w samym centrum Starego Quebecu. Uważany jest za najczęściej fotografowany hotel świata. Został zbudowany przez Canadian Pacific Railway, a jego otwarcie nastąpiło w 1893 r. Architekci, projektując tę budowlę, wzorowali się na średniowiecznych zamkach położonych nad francuską Loarą.

Zamek Fairmont Frontenac, Quebec, Kanada
Autor: Getty Images/Wirestock

Budowla ma prawie 80 m wysokości i składa się z 18 pięter, na których znajduje się 611 pokoi.

Koszt noclegu: ok. 1500 zł za noc

3. Manoir de Lebioles, Belgia

Manoir de Lebioles niekiedy jest nazywany małym Wersalem, ponieważ jego architekci, projektując go, inspirowali się tym francuskim zamkiem. Widoczne są w nim jednak nie tylko elementy baroku, ale też renesansowe kolumny, łuki czy fronty.

W 1980 r. zamek został sprzedany rodzinie hotelarzy, którzy w jego posiadaniu byli przez 19 lat. Później nieruchomość nieco niszczała, aż w końcu została poddana gruntownemu remontowi. Obecnie działa jako luksusowy hotel ze spa.

Koszt noclegu: ok. 1200 zł za noc

4. Zamek Thornbury, Anglia

Zamek został zbudowany na początku XVI w. dla Edwarda Stafford, księcia Buckingham, wnuka siostry królowej Elżbiety Woodville, żony Edwarda IV. Stafford nie nacieszył się jednak zbyt długo swoim nowym domem, ponieważ w 1521 r. został ścięty za zdradę na polecenie króla Henryka VIII, notabene jego kuzyna. 

Wówczas Thornbury został skonfiskowany i trafił w ręce korony. Po śmierci Henryka VIII, królową została jego córka Maria. Ta oddała zamek Henrykowi Staffordowi, 1. baronetowi Stafford, synowi ściętego Edwarda. 

W XIX w. zamek popadł w ruinę, ale rodzina Howardów postanowiła dać mu drugie życie i przeprowadziła w nim remont. Obecnie działa w nim luksusowy hotel, a gościom udostępniane jest 26 pokoi. 

Koszt noclegu: ok. 1340 zł za noc

5. Zamek Dromoland, Irlandia

XVI-wieczny zamek został przekształcony w luksusowy hotel w 1962 r., po tym jak zakupił go Amerykanin Bernard P. McDonough. Kiedyś mieszkała w nim rodzina O’brianów, znana jako królowie Thomondu. 

Zamek Dromoland
Autor: Getty Images/Patryk_Kosmider

Dzisiaj w tym zabytku można spędzić noc, zagrać w golfa i poczuć się jak inni goście, którzy odwiedzili to miejsce: George W. Bush, Bill Clinton, John Lennon, John Travolta czy Jack Nicholson.

Koszt noclegu: ok. 3700 zł za noc

Przeczytaj również:

Źródło: architecturaldigest.com

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE