Małe mieszkanie pary seniorów pełne niecodziennych rozwiązań. Nie uwierzysz ile ma metrów!

2024-08-20 13:54

32-metrowe mieszkanie w centrum Białegostoku zostało zakupione przez parę seniorów, którzy postanowili zamienić swoje dotychczasowe duże lokum na mniejsze gniazdko, ale w dogodnej lokalizacji. Jak urządzić mieszkanie dla osoby starszej? O pomoc w aranżacji poprosili Mateusza Czeczko z pracowni Czeczko Design.

Spis treści

  1. Wygodna sypialnia z toaletką
  2. Łazienka z tapetą i prysznicem
  3. Aneks kuchenny pełen kreatywnych rozwiązań
  4. Salon z tarasem
  5. Małe mieszkanie dla pary seniorów. Zdjęcia

Wygodna sypialnia z toaletką

Pierwotnie układ mieszkania zakładał otwartą przestrzeń z aneksem kuchennym. Inwestorom zależało jednak, by wydzielić osobne pomieszczenie na sypialnię. Udało się to przez przedłużenie jednej ze ścian i zastosowanie drzwi loftowych ze szkła żeberkowego.

Drzwi sięgają od podłogi aż do sufitu - gdy są zamknięte pozwalają na swobodny przepływ światła między sypialnią a salonem, a gdy są otwarte, stają się niewidoczne. Wybór szklanych drzwi pozwolił na lepsze doświetlenie sypialni i optyczne powiększenie przestrzeni.

Wchodząc do sypialni nasza uwaga od razu kieruje się ku dość nietypowemu sufitowi, bo w kolorze rudym. Tak samo pomalowany sufit znajdziemy w całym mieszkaniu: przedpokoju, salonie z aneksem oraz w łazience. Dlaczego akurat rudy? 

- Od początku zakładaliśmy, że wprowadzimy do tego wnętrza zdecydowany kolor. Wiedzieliśmy też, że nie będą to ściany. Próbowaliśmy różnych wersji kolorystycznych – szary, granatowy, żółty... Ale dopiero elegancki rudy idealnie wpasował się w stylistykę mieszkania. Nadal wnętrzu zupełnie innego wymiaru – wspomina Mateusz Czeczko z Czeczko Design.

Poza tym, w małej sypialni znalazło się dodatkowo miejsce na toaletkę, służącą też jako miejsce do pracy, a łóżko wyposażono w pojemne szuflady, stanowiące dodatkowe miejsce do przechowywania.

Listen to "Murowanie - bloczki czy pustaki? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Łazienka z tapetą i prysznicem

Malutka łazienka również została urządzona tak, by maksymalnie wykorzystać każdy jej centymetr i stworzyć praktyczną przestrzeń, w której inwestorzy będą się czuć swobodnie. Na niewielkim metrażu zmieściła się spora szafka z miejscem do przechowywania, w której ulokowano też pralko-suszarkę.

Komfortowym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem jest prysznic typu walk-in. Białe i szare płytki odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze. Stanowią również doskonałą bazę dla mocnego akcentu - rudego sufitu oraz kolorowej tapety z rybami. 

Jak wspomina Mateusz Czeczko, początkowo obawiał się, że pomysł z tapetą nie przypadnie inwestorom do gustu. Mylił się jednak, ponieważ ryby od razu podbiły serca właścicieli mieszkania!

Przeczytaj też: Tapety do łazienki: porady, inspiracje, ZDJĘCIA. Jaka tapeta do łazienki jest najlepsza?

Łazienka z tapetą
Autor: Diana Bagińska, Agata Glińska / Czeczko Design Studio

Aneks kuchenny pełen kreatywnych rozwiązań

Projektując salon z aneksem kuchennym, architekt musiał nieźle się nagimnastykować, by na małej przestrzeni zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i jednocześnie nie przytłoczyć wnętrza. Udało się to przez kilka kreatywnych pomysłów - na przykład lodówkę i piekarnik przeniesiono do przedpokoju i umieszczono w wysokiej zabudowie. 

Oprócz sprzętów kuchennych i mini spiżarki, znalazło się tam miejsce na pojemną szafę na ubrania i buty. Zabudowę w korytarzu wieńczy podświetlana witryna, w której właściciele przechowują zastawę stołową i pamiątki.

W kuchni zrezygnowano z górnego rzędu półek, by dać większe wrażenie przestrzeni (oprócz ukrytej za wąską ścianką pojedynczej szafki z czarnym matowym frontem i okapem). Górą poprowadzona jest rura gastronomiczna, która nie tylko nie została w żaden sposób zamaskowana, ale pomalowano ją za złoto, nadając jej charakter dekoracyjny i nawiązując do dodatków tym samym kolorze.

Dolna część zabudowy została wyposażona w solidne blaty robocze, wygodne i pojemne półki cargo, a także zmywarkę

Salon z tarasem

Większość mebli w mieszkaniu jest nowa – kupiona, bądź wykonana na zamówienie według projektu architekta. Są jednak wśród nich pamiątki i dekoracje, które właściciele przenieśli z poprzedniego mieszkania. Stolik kawowy gospodarz przywiózł 20 lat temu z USA.

Znalazło się też miejsce dla lampy podłogowej, która była prezentem z okazji rocznicy ślubu – po wymianie abażuru idealnie wpasowała się w nowe lokum. Większość drobnych pamiątek, które właściciele zdecydowali się przenieść z poprzedniego mieszkania, umieszczono w witrynie w korytarzu – znalazł się tam m.in. zestaw filiżanek z lat 70. i figurki z tortu serwowanego z okazji 45. rocznicy ślubu.

Elementem łączącym poszczególne strefy mieszkania jest podłoga, na którą wybrano panele ułożone w jodełkę francuską. Dzięki właściwościom wodoodpornym łatwo utrzymać ją w czystości i z powodzeniem sprawdza się też w kuchni i korytarzu.

Spójności nadaje wnętrzu też stonowana paleta kolorystyczna – przeważają tu beże, szarości, brązy i elementy dekoracyjne w odcieniu szlachetnego złota.

W ciepłych miesiącach niewielkie mieszkanie zyskuje dodatkowe metry, bowiem życie gospodarzy przenosi się na taras. Na dodatkowych 14 m² mają wtedy do dyspozycji aż trzy strefy:

  • wypoczynkową z wygodnymi meblami tarasowymi i roślinnością,
  • jadalnianą, w której spożywają posiłki i piją poranną kawę,
  • gospodarczą z dodatkowymi, odpornymi na wilgoć szafami do przechowywania.

Małe mieszkanie dla pary seniorów. Zdjęcia

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dyskretny urok eklektyzmu. Mieszkanie na warszawskim Służewcu

Murator remontuje: Podłoga z paneli w jodełkę
Materiał sponsorowany