DESIGN W PAŁACU

(22 artykuły i zdjęcia)

ARTYKUŁY DESIGN W PAŁACU

WYWIAD: Michał Kaczurba o ułatwieniach w modelowaniu światła w wizualizacjach

WYWIAD: Michał Kaczurba o ułatwieniach w modelowaniu światła w wizualizacjach

Proces wykonania wizualizacji architektonicznych czy wnętrzarskich można skrócić z dni do godzin, a nawet minut. W jaki sposób? Odpowiedź na to pytanie w rozmowie z Ewą Kempińską zdradza Michał Kaczurba z firmy Microsoft, której platforma obliczeniowa Azure zainteresuje każdego, kto zajmuje się renderowaniem.

WYWIAD: Paweł Morawski o świetle naturalnym i sztucznym w projektach wnętrz

WYWIAD: Paweł Morawski o świetle naturalnym i sztucznym w projektach wnętrz

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi kluczowe znaczenie ma kontakt ze światłem naturalnym. Nowoczesne oświetlenie sztuczne, zwłaszcza oparte na technologii LED, coraz lepiej jednak imituje światło sztuczne, wiernie oddając szerokie spektrum jego właściwości. Dr Paweł Morawski z Philips Lighting University podpowiada, w jaki sposób kształtować oświetlenie wnętrz skoncentrowane na potrzebach człowieka i jego organizmu.

WYWIAD: Dawid Mąkinia o modelowaniu światła w wizualizacjach architektonicznych

WYWIAD: Dawid Mąkinia o modelowaniu światła w wizualizacjach architektonicznych

Renderowanie światła w projektach wnętrz i budynków ma coraz większe znaczenie dla odbiorców, bo w istotny sposób przybliża i urealnia przedstawiony w nich obraz. Opowiada o tym Dawid Mąkinia z firmy ProGrupa, który w trakcie konferencji „Design w Pałacu – Światło” prowadził warsztaty z zastosowania silnika renderującego V-Ray w projektowaniu przy pomocy programu SketchUp.

WIDEO: Weryfikacja jakości i odpowiedni dobór sprzętu oświetleniowego. Praktyczne wskazówki dla projektantów

W swym wystąpieniu Mikołaj Przybyła wyakcentował, że ilość oświetlenia – wyrażająca się jego natężeniem – nie jest tożsama z jakością. Odnosząc się do diod LED, zwracał uwagę nie tylko na walory energooszczędności, lecz także m.in. na kwestię oddawania barw. O czym jeszcze mówił dyr. Mikołaj Przybyła? Odpowiedź w filmie.

WYWIAD: Mikołaj Przybyła o stymulacji ludzkiego umysłu barwą światła

Światło LED, cenione zarówno przez projektantów wnętrz, jak i przez użytkowników, ma ogromnie wiele zalet estetycznych i funkcjonalnych. A czy jest zdrowe? Mikołaj Przybyła z firmy GL Optic zdradza, że kwestią kluczową dla bezpieczeństwa korzystania ze światła sztucznego jest sposób oprawy i lokalizacji źródła światła. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

WYWIAD: Waldemar Pilch o zdrowym świetle w domu, biurze i przestrzeni publicznej

Zdrowe światło w domu, w pracy, a także w miejscach użyteczności publicznej – to zagadnienie o tyle istotne, że oświetlenie zarówno naturalne, jak i sztuczne towarzyszy nam przez całe życie, w istotny sposób wpływając m.in. na zdrowie i samopoczucie człowieka. Waldemar Pilch z firmy ES SYSTEM podpowiada, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu oświetlenia do pomieszczeń o zróżnicowanych funkcjach. 

WIDEO: Światło to coś więcej niż kompensacja ciemności - jak stworzyć swój własny świat światła?

Zajmujący wykład dra Pawła Morawskiego obejmował m.in. ideę human-centric lighting, czyli światła projektowanego dla człowieka. Istotę tego podejścia stanowi dogłębne, naukowe poznawanie potrzeb użytkownika i precyzyjne dopasowywanie parametrów oświetleniowych do danej aktywności. Dr Morawski wskazał też na dwutorowy, bezpośredni i pośredni wpływ światła na funkcjonowanie człowieka. O czym jeszcze mówił? Całość wykładu dostępna jest na wideo.

WIDEO: Światło jako lifestyle

Światło nie jest już elementem tylko funkcjonalnym; liczy się też technologia i design, a przede wszystkim zdrowie i procesy fotobiologiczne człowieka. Światło staje się więc istotnym elementem stylu życia człowieka – na wstępie swego wystąpienia skonstatował Waldemar Pilch z firmy ES-SYSTEM. Jakie są konsekwencje tego nowego, holistycznego ujęcia tematyki światła? Odpowiedź w nagraniu.

WIDEO: Edukacja o oświetleniu: możliwości i braki

Skoro każda lampa stanowi nie tylko oprawę oświetleniową, ale i obiekt osadzony w określonej przestrzeni, musi być na równi piękna i włączona, i wyłączona – na tę kwestię uczula swych studentów prof. Radosław Achramowicz. Jakie są konsekwencje tego założenia, oczywistego z tylko z pozoru? Odpowiedź w nagraniu wystąpienia prof. Achramowicza.

WIDEO: Kształtowanie przestrzeni mieszkalnej z użyciem światła sztucznego na podstawie projektu domu jednorodzinnego

Funkcjonalne oświetlenie w eleganckiej, ale powściągliwej formie, która nie konkurowałaby z innymi elementami wyposażenia nowoczesnej willi – to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne! W oparciu o autentyczny przykład obszernego domu jednorodzinnego Tomasz Klimek zdradza, w jaki sposób firma Qlab Laboratory of Light rozwiązała złożone kwestie projektowe. Całe wystąpienie na wideo.

WIDEO: Luctra – światło coraz bliżej natury

Jaką rolę odgrywa temperatura barwowa światła? I jak ją wykorzystać, aby zharmonizować oświetlenie sztuczne z naturalnym dobowym cyklem aktywności człowieka? O tych kwestiach mówił Karol Buczyński z firmy Luctra, oferującej lampy pozwalające na płynną zmianę natężenie oraz temperatury barwowej emitowanego światła w ślad za zmianą temperatury oświetlenia naturalnego. Szczegóły w prezentowanym filmie.

WIDEO: To lubimy! – jakie lampy wybieramy do wnętrz

Polskie lampy doskonale się prezentują i świetnie odnajdują w atrakcyjnych mieszkaniach o zróżnicowanej stylistyce - od loftowej po nowocześnie klasyczną. Nie znaczy to jednak, że Agata Ambrożewska, która wraz z Agatą Krzemińską prowadzi studio projektowe A+A, stroni od modeli znanych firm zagranicznych. Co najchętniej proponuje swoim klientom i co klienci najchętniej wybierają? Odpowiedź na filmie.

WIDEO: Światło architektem nastroju we wnętrzach

Źródła inspiracji oraz świetleniowe fascynacje – ulubione marki i ukochane modele opraw – a ponadto kwestie praktyczne, od spotkania z klientem po realizację w przestrzeni i prywatnej, i biurowej. O tym wszystkim podczas konferencji Design w Pałacu – Światło opowiedziała projektantka wnętrz Dorota Kuć, która wraz z Kariną Snuszką prowadzi studio Mood Works. Całość wystąpienia na wideo.

WIDEO: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Najnowsze trendy w projektowaniu oświetlenia

Najnowsze trendy w projektowaniu oświetlenia. Po targach Euroluce 2017 w Mediolanie – to temat prezentacji Agnieszki Gruszczyńskiej-Hyc, która uczestnikom konferencji Design w Pałacu – Światło przybliżyła designerskie i... technologiczne nowinki prosto z ostatnich targów oświetleniowych, jakie odbywają się co dwa lata w ramach Salone Internazionale del Mobile di Milano. Całość wystąpienia można obejrzeć na wideo.

Weryfikacja jakości i odpowiedni dobór sprzętu oświetleniowego. Praktyczne wskazówki dla projektantów. PREZENTACJA

Mikołaj Przybyła – Dyrektor Generalny spółki GL Optic, która w podpoznańskim Puszczykowie projektuje i produkuje doceniane na całym świecie inteligentne instrumenty do spektralnego pomiaru światła – swej prezentacji mówił m.in. o nowych metodach pomiaru natężenia oświetlenia, uwzględniających zarówno dynamiczne zmiany na rynku oświetleniowym, jak i psychofizjologię odbioru światła przez człowieka.

Luctra – światło coraz bliżej natury. PREZENTACJA

Karol Buczyński zaprezentował korzyści płynące ze stosowania światła biologicznie efektywnego, czyli takiego oświetlenia sztucznego, które w możliwie najwierniejszy sposób (co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych) odwzorowuje we wnętrzu dynamikę światła naturalnego, wpływając na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracy człowieka. Ta prezentacja powinna zainteresować każdego pracodawcę!

Światło architektem nastroju we wnętrzach. PREZENTACJA

Dorota Kuć, która wraz z Kariną Snuszką prowadzi autorskie studio architektoniczne Mood Works, pozwoliła nam zajrzeć za kulisy swej pracy projektanckiej. Zdradziła, w jaki sposób dobiera zarówno sposoby oświetlania wnętrz, jak i zróżnicowane oprawy oświetleniowe, aby we wnętrzach o rozmaitym przeznaczeniu wykreować oczekiwany przez klienta nastrój.

Edukacja o oświetleniu: możliwości i braki. PREZENTACJA

Prof. Radosław Achramowicz, kierownik Pracowni Projektowania Architektonicznego i Projektowania Produktu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, swoje wystąpienie poświęcił tematyce kształcenia projektantów w zakresie kształtowania naturalnego i sztucznego oświetlenia wnętrz.

Światło jako lifestyle. PREZENTACJA

Waldemar Pilch, wiceprezes zarządu w ES-SYSTEM, największej polskiej firmie oświetleniowej, zaangażowany jest w promowanie i wdrażanie rozwiązań oświetleniowych opartych na filozofii zdrowego światła. W swej prezentacji mówił m.in. o fundamentalnym wpływie światła na rytm aktywności dobowej człowieka oraz o zastosowaniu oświetlenia sztucznego do sterowania zegarem biologicznym oraz pracą ludzkiego umysłu.

Najnowsze trendy w projektowaniu oświetlenia. Po targach Euroluce 2017 w Mediolanie. PREZENTACJA

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna miesięcznika M jak Mieszkanie oraz serwisu Urzadzamy.pl, w prezentacji otwierającej konferencję Design w Pałacu - Światło przedstawiła najnowsze tendencje w oświetleniu wnętrz. Mówiła m.in. o triumfach, jakie na wiosennych targach oświetleniowych Euroluce święciło oświetlenie LED oraz o ugruntowującej się tendencji do oświetlania wnętrz światłem odbitym.

Światło to coś więcej niż kompensacja ciemności - jak stworzyć swój własny świat światła? PREZENTACJA

Dr Paweł Morawski, fizyk oraz trener programu edukacyjnego Philips Lighting University, nie tylko wie wszystko o świetle, ale też potrafi w bardzo przystępny sposób dzielić się wiedzą ze słuchaczami. Podczas konferencji Design w Pałacu mówił o wpływie światła na zegar biologiczny człowieka i o tym, jak dobierać oświetlenie, aby żyć zdrowo, funkcjonować efektywniej i lepiej się czuć.

To lubimy! – jakie lampy wybieramy do wnętrz. PREZENTACJA

Agata Ambrożewska, architekt wnętrz, która wraz z Agatą Krzemińską współtworzy pracownię projektowania wnętrz A+A, zaprezentowała garść własnych realizacji. Wskazywała w nich warte uwagi oprawy oświetleniowe i mówiła o ich zróżnicowanych zaletach - funkcji, formie, potencjale kreacji charakteru i nastroju wnętrza.

Strona 1 z 1

1