Tuby sufitowe, szynoprzewody i oprawy zwieszane – modne oświetlenie dekoracyjne

2020-09-29 8:11 Materiał sponsorowany Daniel Działa
Minimalistyczne tuby sufitowe marki GTV zamienią dom w galerię sztuki... użytkowej.
Autor: GTV, materiały prasowe Minimalistyczne tuby sufitowe marki GTV zamienią dom w galerię sztuki... użytkowej.

Centralnie zawieszony żyrandol nie jest już obowiązkowym sposobem oświetlenia salonu. Dziś jest to jedna z wielu równoprawnych możliwości do wyboru. Ale nastrojowe kinkiety na ścianie, lampa stołowa na komodzie ani podłogowa przy fotelu też nie wyczerpują tematu – zwłaszcza we wnętrzach bardzo nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych. Właśnie w nich, choć nie tylko tam, sprawdzą się rozwiązania bardziej awangardowe. Co ważne, chodzi jednak nie tylko o efekt wizualny, lecz również o odpowiedni nastrój oraz dobre samopoczucie domowników i gości.

Kilka lat temu Polacy pokochali tuby sufitowe – minimalistyczne oprawy w formie walca, później także prostopadłościanu. W przeciwieństwie do rozwiązań podtynkowych pozwalają osiągnąć podobny efekt bez konieczności zagłębiania oprawy w stropie (ze względów technicznych w wielu budynkach jest to niemożliwe) albo montowania sufitu podwieszanego (ze szkodą dla wysokości wnętrza). Co więcej, same w sobie są akcentem nowoczesnego stylu i epoki współczesnej – dają aranżacji wyraźny powiew świeżości, odczuwalny nawet przez osoby mało rozeznane we współczesnym wzornictwie.

Oprawa sufitowa Aero, GTV
Autor: GTV, materiały prasowe Oprawa sufitowa Aero, GTV

A do tego, choć niezwykle powściągliwe w formie, tuby sufitowe mogą stać się wysmakowaną ozdobą wnętrza – zwłaszcza gdy kontrastują z barwą lub z fakturą tła. Potrafią też zaskoczyć! Znakomity przykład to oprawy Tensa oraz nieco drobniejsze Aero marki GTV. Z zewnątrz do wyboru czarne lub białe, od strony świetlówki odsłaniają swe złociste wnętrze. Ten efektowny akcent, wzięty wprost z najnowszych trendów kolorystycznych, podkreśli niezobowiązującą elegancję lekkiej, nowoczesnej aranżacji mieszkania i to zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym świetle. Dzięki temu te niewielkie lampki stanowią wart uwagi element wystroju przez całą dobę.

Kierowane źródła światła pozwalają wydobyć te elementy wnętrza, na których zależy nam najbardziej.
Autor: GTV, materiały prasowe Kierowane źródła światła pozwalają wydobyć te elementy wnętrza, na których zależy nam najbardziej.

Jeszcze większą nowością w oświetleniu wnętrz mieszkalnych są oprawy na szynoprzewodach. Kiedyś oglądaliśmy je tylko w galeriach sztuki, później pojawiły się w surowych projektach loftowych, następnie w aranżacjach minimalistycznych… i tak zaczęły wchodzić do głównego nurtu nowoczesnych trendów. Zasługują na uwagę z wielu powodów. Podobnie jak tuby akcentują współczesny charakter wnętrza. Już samą powściągliwą formą i technologią potrafią wykreować nastrój dyskretnego luksusu – rozwiązania dla osób wymagających.

garderoba elite GTV
Autor: materiały prasowe GTV Nawet garderobę reflektorki na szynoprzewodach są w stanie zamienić w fascynującą ozdobę wnętrza.

A gdy precyzyjnie ustawione reflektorki rozbłysną, by z wieczornego mroku wydobyć starannie wybrane obiekty (unikatową dekorację ściany, cenny mebel, wartościowy obraz, intrygującą rzeźbę, efektowną roślinę, a może książkę trzymaną w ręku przez osobę siedzącą w fotelu?), i dla domowników, i dla gości stanie się jasne, dlaczego właśnie ten rodzaj oświetlenia chętnie polecamy do nowoczesnych salonów. Dzięki niemu dobrze z pozoru znane elementy wyposażenia i wystroju zaprezentują się w zupełnie nowej odsłonie! Ale i to nie wszystko. Światło reflektorków odbite od jasnych płaszczyzn skąpie wnętrze w miękkiej, kojącej, nastrojowej poświacie – doskonałej do wieczornego relaksu.

Kto interesuje się architekturą i stylizacją wnętrz, zapewne wychwycił trzecią ważny nurt. To oprawy zwieszane – od pojedynczych punktów prowadzonych przez grona kilku żarówek (zwłaszcza tzw. edisonowskich, stylizowanych na dawne) lub kloszy aż po całe girlandy przewodów, opraw i źródeł światła. Te ostatnie można motać wokół podwieszonych pod sufitem surowych belek lub metalowych rur albo karniszy nad oknem. Interesujące, niepowtarzalne kompozycje powstają dzięki wkręconym w sufit i ściany haczykom. A dzięki bogactwu dostępnych kolorów i form elementów instalacji, które tu z cienia wychodzą na plan pierwszy, ostateczny efekt łatwo dopasować zarówno do indywidualnych potrzeb funkcjonalnych (tu m.in. liczba punktów, długość przewodów schodzących w dół, rodzaj i moc źródła światła) oraz preferencji stylistycznych.

Zwieszane oprawy są bardzo modne. Pozwalają stworzyć efektowną świetlną dekorację wnętrza
Autor: GTV, materiały prasowe Zwieszane oprawy są bardzo modne. Pozwalają stworzyć efektowną świetlną dekorację wnętrza
Akcja specjalna: Wygodny dom
Garderoba systemu SMART marki GTV, tu w kolorze antracytowym, za sprawą przemyślanego oświetlenia tej samej firmy funkcjonalność łączy z efektowną prezencją.

Autor: GTV, materiały prasowe

Garderoba systemu SMART marki GTV, tu w kolorze antracytowym, za sprawą przemyślanego oświetlenia tej samej firmy funkcjonalność łączy z efektowną prezencją.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Partnerzy