MALOWANIE ścian: salon i KOLORY ścian bez błędów

 kolory wnętrz aranżacje

Nowoczesny salon: połączenie szarości, czerni, różu oraz czerwieni to jedna z propozycji palety kolorystycznej PARA Paints na 2012 rok.

Fot. Materiały prasowe firm

Prawidłowo dobrane kolory ścian gwarantują ładny salon. Malowanie ścian nie jest trudne, ale trzeba znać zasady doboru kolorów we wnętrzu. Jak malować ściany? Wiedza o tym, że nie ma kolorów brzydkich, są tylko źle zestawione, pomoże ci pomalować każde wnętrze. A odrobina teorii pomoże uniknąć błędu.

Jaki wybrać kolor ścian: to najczęściej zadawane pytanie naszym stylistkom wnętrz. Świadczy to o tym, że chcemy mieszkać kolorowo i estetycznie. Malowanie ścian i wybór kolorów to kwestia indywidualna. Do salonu trzeba wybrać takie kolory, którymi lubimy się otaczać. Malowanie ścian to czynność, która może stać się ogromną przyjemnością, jeśli chcemy mieszkać ładnie i estetycznie. Jedni lubią we wnętrzach kolory delikatne i pastelowe, inni uważają, że takie ściany są nudne. Podobnie intensywne kolory ścian mogą zarówno zachwycać, jak i odpychać. Podczas malowania salonu warto wiedzieć, że świadomie zastosowana barwa potrafi nadać styl całej aranżacji wnętrza. Zabierając się do malowania ścian, weź pod uwagę jego wyposażenie: meble, dodatki, kolor podłogi, oświetlenie.

Malowanie ścian: jakie kolory wnętrz

Wybierz takie kolory ścian, które będą pozytywnie oddziaływać na ciebie w twoich czterech kątach. Zanim zaczniesz malować ściany, pamiętaj że kolory ciepłe, czyli odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego im bardziej są nasycone, tym bardziej zbliżają się do nas. Tym samym zmniejszają wnętrze. Kolory żółci dominujące na ścianach i podłogach robią wrażenie ciepłych i miękkich. Natomiast zimne barwy: biały, błękitny, zielony, fioletowy oddalają się od naszych oczu, dając wrażenie przestronności w salonie. Dobór kolorów ścian sprawdzaj w świetle. Generalnie w jasnym salonie każda barwa wygląda dobrze, w ciemnym pokoju unikaj zimnych kolorów, by nie był ponury.

Malowanie ścian: kolor i światło

Wrażenie, jakie robi na nas jakiś kolor zależy od tego, w jakim świetle jest oglądany. Wybrane kolory ścian koniecznie obejrzyj w sztucznym oświetleniu. Zwykła żarówka rozświetla ciepłe, a przytłumia zimne barwy. Świetlówka wzmacnia tonacje zimne, a osłabia ciepłe. Pamiętaj, że kolory ścian trzeba dobrać do stylu salonu. Chłodne barwy pasują do eleganckich, reprezentacyjnych wnętrz. Głebokie tony ciepłych barw, np. bordowy, czekoladowy stwarzają przytulny, aksamitny nastrój wnętrza. Mocne kontrasty np. bieli i czerni pasują raczej do nowoczesnych aranżacji. Im bardziej intensywny kolor, tym mniejszą powinien zajmować powierzchnię we wnętrzu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli chcemy mieć np. fioletowy czy żółty kolor w salonie. Jeśli masz fioletową kanapę, a na podłodze położysz żółty dywan - mebel zniknie. Natomiast jak zastosujesz jasną podłogę i ściany kanapa ładnie będzie się wyróżniać w salonie.

 kolory salon

Fot. Photos.com

Malowanie ścian bez błędu

Źle dobrany kolor ścian będzie ci drażnił aż do następnego malowania. Żeby uniknąć pomyłki, kup niewielkie ilości wybranych farb (dostępne są testery) i zrób dwukrotne wymalowania na dużych kartonach (60x60 cm). Próbki przykładaj w różnych miejscach, w świetle i w cieniu, w dzień i przy sztucznym świetle. Jeszcze lepiej jest takie próbki zrobić wprost na ścianach. Gdy zyskasz pewność, że dokonałaś dobrego wyboru, kup większą ilość farby.

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY