5 pomysłów na ścianę – cegła, beton, drewno... co wybrać, by efektownie komponowało się z całością?

 5 pomysłów na ścianę w salonie

Nie tylko sam kolor i faktura ściany mają znaczenie w aranżacji wnętrza. Również meble, dodatki, a także drzwi stanowią istotne elementy wystroju

Fot. Drzwi DRE

Ścianę można ozdobić na wiele sposobów. Operując światłem i kolorem farb, uzyskamy upragniony efekt małym nakładem środków i kosztów. Z kolei wykorzystanie naturalnych surowców jak kamień, drewno czy beton nada wnętrzu charakter i konkretny przekaz. Ale nie tylko sam dekor ściany ma znaczenie, równie ważne są meble, dodatki, a także… drzwi. Przedstawiamy 5 najciekawszych pomysłów na ścianę.

Surowe piękno, czyli beton i cegła w roli głównej

Jeżeli zależy nam na wytrzymałym i solidnym materiale, którym ozdobimy ściany, beton architektoniczny jest najlepszą opcją. Betonowe płyty są odporne na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. W jaki sposób wykorzystać beton architektoniczny we wnętrzu? Materiał ten jest dość chłodny i powinien być przełamany ciepłymi dodatkami. Beton uwielbia drewno i duże przeszklenia, które ocieplają i uwydatniają jego walory. Decydując się na betonową ścianę, ozdóbmy ją drewnianymi elementami – panelami, ramkami. Nie zapomnijmy o kolorowych i miękkich w fakturze dodatkach, jak np. zasłony, lampy, meble. Całości dopełni odpowiedni wybór drzwi, np. marki DRE, które podkreślą cechy betonu, jak np. linia VETRO D2. Dobrze wpisują się w stylistykę nowoczesnych wnętrz. Pionowy, cienki pas przeszklenia w połączeniu ze stonowaną kolorystyką będą prezentować się doskonale w towarzystwie betonowych ścian.

Ceglana ściana to popularny trend w industrialnych loftach i rustykalnych wnętrzach. Jeśli marzymy o takiej ozdobie, możemy zdecydować się na odsłonięcie lica muru lub wyłożyć ścianę płytkami imitującymi cegłę. Ponieważ cegła jest dość mocnym akcentem, warto udekorować nią jedną ścianę, unikając efektu przytłoczenia. Ceglane ściany najlepiej prezentują się w otoczeniu gładkich, jednolitych powierzchni. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w surowych, loftowych wnętrzach drzwi jako elementu dopełniającego rustykalnego dekoru. Drzwi NESTOR marki DRE dzięki ciekawym kształtom frezowań i szerokiemu wachlarzowi przeszkleń wpasują się w industrialny charakter pomieszczenia.

 Drzwi DRE Sara Eco

Drzwi DRE Sara Eco świetnie prezentują się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Ich konstrukcja i materiał, z którego są wykonane, pozwala na wyeksponowanie ich lub ukrycie w licu ściany.

Fot. Drzwi DRE

Ściana w zgodzie z naturą

Drewno na ścianie może kojarzyć się z niesławną boazerią, ale dzisiejsze materiały dają dużo większe możliwości wykorzystania tego naturalnego surowca. Deski, panele, płyty MDF, sklejka to tylko niektóre sposoby na ozdobienie ściany drewnem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu ciepłego, skandynawskiego wnętrza, wykorzystajmy jasne drewno lub pomalujmy deski na biało. Ciekawym wizualnie efektem będzie zastosowanie na ścianie techniki intarsji, czyli połączenia ze sobą elementów z różnych gatunków drewna. Kupując drewniane panele na ścianę, wybierzmy te o nietypowym usłojeniu i kontrastującym odcieniu. Czarna ściana pokryta drewnianymi krążkami lub deskami ciosanymi pod kątem, o różnej grubości wprowadzi do wnętrza ruch, rytm i będzie nietuzinkową ozdobą. Przedłużeniem drewnianej ściany mogą być odpowiednio dobrane drzwi, np. DRE BERGE. Dzięki charakterystycznej geometrycznej zabudowie skrzydeł ten model drzwi efektownie wpisuje się w minimalistyczny, skandynawski styl.

Eksplozja wzorów i kolorów

Dla osób lubiących dekoracyjne dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie ścian tapetą. Mnogość wzorów i kolorów współczesnych tapet może przyprawić o zawrót głowy, ale na pewno pozwoli na znalezienie odpowiedniego modelu. Jeśli marzy się nam marmurowa lub drewniana ściana bez nadwyrężania naturalnych zasobów planety, tapeta imitująca te materiały będzie właściwa i zgodną z duchem ekologii opcją. Minimalistyczne i geometryczne wzory, inspirujące napisy, motywy roślinne i zwierzęce, dekor rodem z poprzedniej epoki – w świecie tapet każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które lubią nieco odważniejsze aranżacje, mogą zdecydować się na fototapety. Ozdobiona tapetą ściana wymaga stonowanych dodatków i jednolitego w dekorze otoczenia, dlatego również i drzwi nie powinny dominować. Taki efekt dają drzwi DRE ILIS, które dzięki ukrytym zawiasom razem z ościeżnicą tworzą jednolitą płaszczyznę.

Jednym z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszym sposobem ozdabiania ściany jest pomalowanie jej farbą. Ściany pokryte konkretnymi kolorami pozwalają nam na uzyskanie zamierzonego efektu. Dzięki jasnym, jednolitym ścianom możemy powiększyć optycznie pokój. Delikatne, pastelowe kolory wprowadzą efekt przytulności, a energetyzująca, cytrynowa barwa ściany w biurze będzie stymulować do pracy. Bogata oferta producentów farb pomaga wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb i upodobań odcień, a drzwi SARA ECO marki DRE, dzięki zagruntowanej powierzchni pozwalają na pokrycie ich farbą lub tapetą i optyczne zrównanie ich ze ścianą.

Ocena: 5
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: Drzwi DRE

POLECANE ARTYKUŁY