Ściana za telewizorem. Jak ją skomponować, jak rozmieścić sprzęt? Inspirujemy

2022-06-01 0:00 Materiał sponsorowany
Telewizor w salonie
Autor: haizon/Getty Images TVP chce pokazać mundial w Katarze w 4K na multipleksie. Polacy muszą wymienić telewizory? „Impuls do wymiany odbiorników”

Czy stanowi centralny punkt salonu, czy zgodnie z życzeniem domowników spojrzenia przyciąga tylko w czasie seansów, wymaga starannej aranżacji. Z jednej strony ma odzwierciedlać przyjętą konwencję estetyczną. Z drugiej – realizować ważne zadania funkcjonalne. Jak ją wobec tego skomponować? Podsuwamy garść sprawdzonych rozwiązań.

Telewizor, serce przestrzeni dziennej

Ściana z telewizorem często jest kluczowym punktem aranżacji salonu. Właśnie w relacji do ekranu aranżujemy sofy i fotele, a nawet stół czy wyspę kuchenną, tak by wiadomości mogły towarzyszyć domownikom już przy porannej kawie i przy śniadaniu, a ulubiony serial całej rodziny - przy kolacji. Z kolei miłośnicy sportu cenią to, że przy takim układzie mieszkania nikt nie przegapi najbardziej emocjonujących momentów meczu - choćby w decydującej sekundzie spotkania akurat sięgał do lodówki po przekąskę albo napój.

W takiej sytuacji ściana za telewizorem ma wyjątkowy status. Ma akcentować pozycję ekranu w przestrzeni, a zarazem włączać go w ogólną kompozycję wnętrza. Obu tym funkcjom posłuży wykończenie jej nowoczesną tapetą, modnymi lamelami drewnianymi, dekoracyjnie frezowaną płytą MDF, płytami betonowymi lub warstwą mikrocementu architektonicznego – w zależności od stylu wnętrza. Niezależnie od niego natomiast przyda się tu nastrojowe oświetlenie, najlepiej ukryte (za ekranem, za blendami na krawędziach ściany albo w szczelinach efektownie skomponowanych segmentów wybranego materiału wykończeniowego.

Oczywiście nie może tu zabraknąć także szafki RTV. Taki mebel po pierwsze pomoże rozlokować urządzenia towarzyszące telewizorowi, jak dekoder, odtwarzacz płyt czy konsola do gier. Po drugie przysłoni niezbędne kable. Ponadto jasno wskaże miejsce, w które należy odkładać piloty. Dodatkowo uporządkuje oraz wyeksponuje książki, płyty, gry. I wreszcie – wyznaczy w salonie zakres strefy wypoczynku.

Telewizor, towarzysz wyłącznie chwil rozrywki

Widać jednak i tendencję przeciwną. Telewizor niekiedy ma znikać w pomieszczeniu - stawać się zauważalny tylko wtedy, gdy przychodzi pora emisji starannie wybranego filmu albo koncertu. Sposobów na to jest wiele. Do niedawna taki ekran chowało się w meblu czy w zabudowie, dziś raczej wybiera się modele typu smart TV, które poza porami domowych seansów mogą wyświetlać np. wybraną grafikę, a tym samym (przy odpowiednim oświetleniu) wtapiać się w rodzinną galerię zdjęć czy obrazów.

Telewizor w salonie
Autor: sl-f/Getty Images

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też to, gdy telewizor zostaje wkomponowany w nowoczesny lekki regał. Taki mebel, sięgający np. od podłogi do sufitu, nie tylko stworzy oprawę dla ekranu, ale również uporządkuje oraz wyeksponuje książki, płyty, gry, a także dekoracyjne drobiazgi czy zdjęcia w ramkach. W ten niewymuszony sposób wyłączony ekran nie dominuje we wnętrzu.

Telewizor w salonie
Autor: dit26978/Getty Images

Niech każdy ogląda, co lubi!

Tu ważna wiadomość. Każdy abonent telewizji satelitarnej CANAL+ dostaje automatyczny i darmowy dostęp do serwisu CANAL+ online. Dzięki temu ulubione programy może oglądać, gdzie chce i jak chce, bez ograniczeń. Nie musi wybierać – w tym samym czasie, gdy dzieci będą się cieszyć filmem na telewizorze w salonie, mama może w spokoju obejrzeć serial na laptopie, a tata mecz na żywo – na tablecie. Szczegóły na canalplus.pl.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022