Ciemna podłoga - jakie ściany i jakie meble do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga we wnętrzach wymaga zastosowania jasnych barw na ścianie. Ciemne podłogi drewniane wyglądają bardzo wytwornie i elegancko, dodając aranżacji powagi i szyku. Z czym łączyć ciemne drewno? Na jakie gatunki się zdecydować? Jak dobrać kolory ścian i mebli do ciemnej podłogi? Zobacz nasze podpowiedzi, inspiracje i zdjęcia.

Ciemna podłoga we wnętrzu
Ciemna podłoga w jadalni
Ciemna podłoga w pokoju dziennym
Ciemna podłoga w korytarzu
Ciemna podłoga w salonie

Ciemna podłoga dodaje wnetrzom stylu i ciekawego charakteru. Podpowiadamy, co dobrze koresponduje z ciemną podłogą, jaki styl mebli i jaka kolorystyka ścian. Zainspiruj się przykładami aranżacji wnętrz z ciemną podłogą [GALERIA].

Jakie kolory do ciemnej podłogi?

Ciemne drewno na podłodze to głównie orzech, wenge i tali. Ciemna podłoga pochłania dużo światła, dlatego optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. Dlatego warto stosować takie rozwiązanie w dużych pomieszczeniach. Należy bardzo ostrożnie dobierać kolor, ponieważ zbyt ciemny może przytłaczać pomieszczenie. Ciemne podłogi drewniane (np. orzech, palisander, merbau) doskonale pasują do wnętrz wyróżniających się mieszczańską elegancją, ale też tych nowoczesnych, designerskich. W każdym wydaniu wyglądają szykownie!

..  Podłogi skórzane – poznaj ich właściwości i zalety >>>

Jeżeli chodzi o dobieranie kolorów, ciemna podłoga jest pod tym względem "tolerancyjna". Najbezpieczniejsze są połączenia z ciepłymi odcieniami beżu i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Nie zalecamy jednak zestawienia ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna na podłodze. To duet wyrazisty i kontrastowy, dlatego efekt końcowy nie dla każdego będzie zadowalający.

Ciemna podłoga: kolor i sposób ułożenia

Zanim zdecydujesz się na ciemny kolor podłogi, pomyśl o reszcie aranżacji wnętrza. Meble czy kolory ścian powinny być utrzymane w jasnej tonacji, żeby nie przytłoczyć całego wnętrza i optycznie go nie zmniejszać. Proponujemy dobrać meble o prostych formach, okładziny fornirowe korespondujące barwą i usłojeniem z podłogą, ale niekoniecznie z tego samego gatunku drewna.

Na aranżację ma też wpływ sposób ułożenia desek na podłodze, który może poprawić proporcje pomieszczenia. Jeśli położysz je wzdłuż krótszych ścian, osiągniesz efekt wydłużenia pokoju. Ciekawie wyglądają deski podłogowe położone ukośnie, ale nie jest to zbyt ekonomiczne rozwiązanie. Do łask wraca dobrze znamy parkiet w jodełkę. Swego czasu trochę wyszedł z mody, ale teraz na fali nurtu vintage młodzi ludzie z pietyzmem odnawiają stare podłogi, nie przekładając ich na inny wzór.

W ofercie sklepów pojawiła się także podłoga w jodłę francuską, w której krótkie boki klepki są przycięte pod kątem 45° lub 60°. Taki wzór posadzki można zobaczyć w zamkach nad Loarą i mieszczańskich salonach Francji. W polskich pałacach podłogi były o wiele bardziej wyszukane, układane we wzory z kilku gatunków (kolorów) drewna. Także posadzki jednokolorowe tworzyły piękne wzory: kasetony, obramowania, szachownice, rozety. Dziś warto nawiązać do dawnej świetności naszej kultury materialnej, tym bardziej że stare motywy dekoracyjne są na wyciągnięcie ręki.

Jakie wybrać ciemne drewniane podłogi?

Zawsze przy wyborze drewnianej podłogi do wnętrza powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością danego gatunku drewna. Jest to szczególnie istotne przy podłodze w łazience i w kuchni, gdzie drewno koniecznie musi być odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Najtrwalszymi gatunkami są oczywiście drewna egzotyczne, jak merbau, doussie, tek czy wenge. Mają one przy okazji naturalnie dość ciemne wybarwienie, więc idealnie będą pasowały, jeśli chcemy mieć ciemną podłogę we wnętrzu.

Polskie gatunki, które są najtrwalsze, to dąb, modrzew, jawor i jesion. Jeśli nie odpowiada nam ich kolor i chcemy mieć znacznie ciemniejsze drewno w mieszkaniu, możemy je po prostu pomalować farbą lub ciemną bejcą. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie, a przy okazji osiągniemy wymarzony kolor.

..  Kolor czarny we wnętrzach – to jest na topie! >>>

Z czym łączyć ciemne drewno?

Tak szlachetny materiał jak drewno tak naprawdę nie potrzebuje żadnych dodatków. Drewniana podłoga o ciemnym wybarwieniu zawojuje całą aranżację i będzie dominującym elementem każdego wnętrza. Przy tak wyrazistym akcencie musimy starannie dobierać meble i dodatki, by nie zaburzyć harmonii wystroju. Jeśli mamy wystarczająco duże i jasne pomieszczenie, które jest dobrze doświetlone naturalnym światłem, możemy zaryzykować i postawić na ciemne kolory również na ścianach i meblach. Taka aranżacja z ciemnym kolorem podłogi i wyposażenia wygląda bardzo poważnie i szykownie. Gdy jednak mamy dość niewielkie mieszkanie, wybierajmy raczej jasne kolory mebli, stolarki, ścian do ciemnej podłogi, takie jak biele i beże, które rozświetlą i powiększą pomieszczenie optycznie. Do ciemnego drewna pasują niemal wszystkie inne gatunki i kolory drewna, ale trzeba mieć trochę wyczucia, by umieć je odpowiednio połączyć.

Ciemna drewniana podłoga stwarza duże możliwości aranżacyjne i zdecydowana większość kolorów będzie do niej pasowała. Szczególnie dobrze komponować się będą beże, biele, jasne szarości, czerwienie, zielenie i fiolety. Ale pamiętajmy, że ciemna podłoga optycznie pomniejsza pomieszczenie i jest dość mocnym akcentem w aranżacji.

Ciemna podłoga - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Wiktoria Dróżka Zdjęcia: mat. prasowe LVT

POLECANE ARTYKUŁY