Barierki na schody: wybieramy poręcze i wypełnienia. Jak dopasować balustrady do stylu wnętrza?

Barierki na schody to najbardziej dekoracyjny element schodów. Nie lada sztuką jest takie dopasowanie balustrady, szczególnie jeśli schody są w salonie, aby stanowiła całość harmonizującą z wystrojem wnętrza. Jaka barierka na schody sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik.

Miej oparcie w balustradzie
Miej oparcie w balustradzie
Miej oparcie w balustradzie
Miej oparcie w balustradzie
Miej oparcie w balustradzie

Dobrze dobrana barierka na schody zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może być jednym z głównych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Jak dobrze wybrać balustradę schodów do wnętrza i na co zwrócić szczególną uwagę?

Barierki na schody: bezpieczeństwo i ozdoba

Nie lada sztuką jest takie dopasowanie barierki na schody, aby stanowiła ona całość harmonizującą z wystrojem wnętrza. Oprócz aspektu dekoracyjnego niezwykle ważna jest także jej funkcja. Balustrada jest elementem, który ułatwia bezpieczne poruszanie się po schodach. Wybierając konkretny rodzaj balustrady do wnętrza, skupiamy się głównie jednak na jej estetyce. Odpowiednio dobrany model balustrady stanowi ich estetyczną i szlachetną oprawę. W zależności od tego, jaką balustradę wybierzemy, schody we wnętrzu mogą być jedynie elementem tła, bądź też wychodzić na prowadzenie aranżacji. W przypadku balustrad wewnętrznych paleta zarówno wzornictwa, jak i dostępnych materiałów jest niezwykle bogata. Jedyną barierą wydaje się być tutaj wyobraźnia klienta czy architekta.

Bezpieczna i ergonomiczna barierka na schody powinna mieć 90 cm wysokości. Jeżeli jest to balustrada dzielona pionowymi tralkami, odstępy między nimi nie powinny być większe niż 12 cm, zwłaszcza jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Poręcz balustrady, czyli inaczej mówiąc pochwyt, powinna w swej średnicy być zbliżona do 7 cm. Wszystkie te wymiary są uśrednione, można również zaprojektować balustrady odbiegające od nich – mogą być mniej wygodne w użyciu, lecz bardziej efektowne, zależnie od materiałów, jakich użyjemy.

W nowoczesnych wnętrzach królują balustrady stalowe, ze szkła hartowanego bądź tworzyw sztucznych. Drewniane czy żeliwne balustrady pojawiają się częściej we wnętrzach klasycznych, lecz nie jest to oczywiście regułą. Zwłaszcza że obu tym tworzywom można nadać niemal dowolne kształty, od bardzo plastycznych i rzeźbiarskich do prostych i surowych. Pozwala to na dopasowanie ich do każdego typu wnętrza. Popularnością cieszą się też betonowe bądź drewniane balustrady pełne - w minimalistycznych wnętrzach i loftach sprawdzają się znakomicie.

Nie przegap: Klasyczne wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Barierka na schody: jak ją dobrać do schodów i stylu wnętrza?

Zastanawiając się nad wyglądem balustrady, musimy wziąć pod uwagę, zaraz za stylem wnętrza, sam kształt schodów. Czy mamy do czynienia ze schodami prostymi, zabiegowymi, czy może kręconymi? Każde z nich mogą wymagać innych rozwiązań dotyczacych balustrady. Przy prostych schodach jednobiegowych doskonale będą wyglądały poręcze do schodów podkreślające ich dynamikę, więc dobrze sprawdzą się takie, które zbudowane są z równoległych do ich linii tralek lub stalowych linek. Takie rozwiązanie świetnie pasuje zarówno do ciepłych, prostych wnętrz, jak i do bardziej industrialnego klimatu. Balustrada szklana przy takich schodach także sprawdzi się znakomicie, nadając im lekkość. Jest bardzo uniwersalna i dopasuje się niemal do każdego wnętrza i rodzaju schodów. Przy kręconych schodach, zależnie od stylu w jakim zaprojektowane są wnętrza, bardzo dobrze wyglądają balustrady pełne, żeliwne i stalowe – podkreślają ich kształt i ciekawą, nieczęsto spotykaną formę.

Każda balustrada składa się z konstrukcji - słupków nośnych i poręczy - oraz wypełnienia. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne jest również łączenie różnych materiałów - najczęściej drewna i metalu, metalu i szkła. Takie balustrady są nowoczesne. Schody w salonie to ważny element wystroju, dlatego dobierajamy balustrady tak, by tworzyły spójną całość wystroju salonu.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Barierka na schody: wypełnienie balustrady

O charakterze i wyglądzie balustrady, a co za tym idzie, o wpływie schodów na całe wnętrze decyduje wypełnienie balustrady. Mogą to być ażurowe elementy pionowe (tralki), poziome (listwy, kształtowniki lub stalowe linki), formy artystyczne (rzeźbione motywy drewniane, z kutej stali czy giętych, metalowych rur) lub wypełnienia pełne (przezroczyste – szklane, perforowane – metalowe lub nieprzezroczyste – drewniane, metalowe, murowane). Wypełnienie wcale nie musi być wykonane z tego samego materiału co konstrukcja.

Balustrady drewniane. Balustrada z wypełnieniem drewnianym wygląda zwykle dość masywnie. Wykończone w ten sposób schody mogą więc przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Popularnym wypełnieniem są pionowe listwy i tralki: toczone, frezowane, rzeźbione. Mogą to być także poziome, proste listwy, pręty lub wstęgi z drewna giętego, które można dopasować do schodów o najbardziej wymyślnych kształtach. Rzadziej stosuje się wypełnienie balustrad z płyt drewnianych.

Balustrady metalowe. Wypełnienie z tego materiału pasuje do każdego wykończenia schodów – zarówno do stopni drewnianych, jak i kamiennych, pokrytych ceramiką czy wykładziną. Metalowe elementy mogą być bardzo cienkie, dlatego też nadają schodom lekkości, choć mają dość wyrazisty charakter. Mamy tu duże możliwości wyboru. Do wnętrz stylowych będą pasować elementy ze stali kutej malowanej na czarno lub zielono (pręty pionowe, poziome, jak i bogate formy z motywami roślinnymi, z wbudowanymi elementami ze szkła czy z kamienia). Wnętrza nowoczesne, pozwalają na zastosowanie oszczędnych w formie i silnych w wyrazie wypełnień z kształtowników, prętów i rurek stalowych – ułożonych pionowo, poziomo lub giętych. Ostatnio modne stały się balustrady z linek stalowych ze ściągami (ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej), jakich używa się do podtrzymywania masztów. Wyjątkowo dobrze prezentują się ze stalowymi schodami. Wypełnienie z linek nie zapewnia solidnego oparcia, dlatego należy go unikać w balustradach zabezpieczających szczególnie niebezpieczne miejsca – antresole, galerie i wysoko umieszczone podesty. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym dobrze będą wyglądać wypełnienia z metalowej siatki lub blachy perforowanej.

Nie przegap: Styl industrialny - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Balustrady szklane. Do wypełnienia balustrad stosuje się specjalne rodzaje szkła bezbarwnego i kolorowego. Zwykle jest to szkło hartowane lub szkło bezpieczne, czyli bezodpryskowe; klejone – z folią wewnętrzną. Powierzchnia szkła może być gładka i przezroczysta albo piaskowana – jednolicie lub według wzoru. Można też użyć szkła artystycznego, a nawet giętego. Balustrada ze szklanym wypełnieniem nie przesłania ani sylwetki schodów, ani wystroju pomieszczenia. Jeśli zastosowane szkło jest bezbarwne, przezroczyste i pozbawione konstrukcji nośnej (szkło jest wtedy mocowane bezpośrednio do stopni i poręczy) – balustrada jest niemal niewidoczna. Dużą wadą wypełnień ze szkła jest kłopotliwe czyszczenie szybko przecież brudzących się tafli – zwłaszcza w wyższych partiach schodów.

Barierki na schody: balustrady zewnętrzne

Mówią o barierkach do schodów, nie sposób nie wspomnieć o tych przeznaczonych na zewnątrz. W przypadku balustrad zewnętrznych są one najczęściej robione ze stali. Możemy wybrać stal nierdzewną bądż też stal kwasoodporną. Co zaś z wypełnieniem balustrad i dodatkami? Jednym z najpopularniejszych dodatków do stali jest szkło.

Ze względu na oddziaływanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych materiałem mniej popularnym w przypadku balustrad zewnętrznych jest drewno. Decydując się jednak na balustradę zewnętrzną wykonaną z drewna, musimy liczyć się z tym, że konieczna będzie jej wymiana co kilka lat.

Praktyczna balustrada: poradnik WIDEO

Jakie funkcje pełni balustrada, jak wybrać barierki do schodów? Sprawdź porady wideo w pigułce.

Schody we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Tyle teorii, czas na efektowne projekty! Sprawdź, jak prezentują się różne rodzaje schodów we wnętrzach.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY