Co to jest otomana?

Otomana to rodzaj niskiej, tapicerowanej i wyściełanej sofy. Nieodzownymi elementami otomany są wygodne poduszki i boczne wałki, które zastępują poręcze. Jej oparcie przybiera często kształt wydłużonego owalu; sama obecność oparcia jest jednym z czynników odróżniających otomanę od szezlonga, czyli leżanki. Charakterystyczna dla bryły otomany jest horyzontalna, niska forma. Ze względu na brak skrzyni (na przykład do przechowywania pościeli) otomana ma wolną przestrzeń pod siedziskiem. Nóżki (występujące w liczbie czterech lub większej) dodają jej lekkości.

Otomana – geneza i wpływy

Etymologia terminu „otomana” pochodzi od francuskiego „ottomane”, które zostało zapożyczone od tureckiego słowa „ottoman” oznaczającego „otomański”, czyli dotyczący Imperium Otomańskiego (Osmańskiego). Istniało ono w latach 1299-1922. Wpływy orientalne i islamskie przyczyniły się do określonego rozwoju kultury, sztuki i meblarstwa tego sułtanatu. Wzornictwo występujące na tkaninach, kobiercach, ceramice użytkowej i płytkach cechowało się bogatą ornamentyką. Charakterystycznymi elementami aranżacji wnętrza były miękkie sofy z poduszkami, dywany oraz niskie stoliki do podawania kawy, które przypominały tacę stawianą na metalowych nogach – pierwowzór współczesnych stolików kawowych.

..  Szezlong stylowy albo nowoczesny >>>

Otomana – moda na Orient

Panująca pod koniec XVII wieku (między innymi w Anglii i Francji) moda na Orient przyczyniła się do zainteresowania turecką kulturą i osmańskimi trendami meblarskimi. Pojawiły się wówczas terminy: „sofa” i „otomana”, na określenie różnego rodzaju kanap, w których najważniejsze były wyściełanie oraz tkaniny. Francuskie słowo „sofa” pochodzi od tureckiego „sof(f)a” i arabskiego „suffat” oznaczającego paradoksalnie „kamienną ławkę”, choć dotyczyło niezwykle komfortowego mebla do wypoczynku w pozycji leżącej. W drugiej połowie XVIII wieku w Europie pojawiło się kilka nowych nazw orientalnych, określających odmiany wyściełanych kanap, na przykład: divan a la turque, lit a la turque, stulane, turquoise czy sopha ottomane.

Otomany współcześnie

Współczesne otomany to interesujące meble wypoczynkowe. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z duńskim trendem hygge, który skupiał projektantów wnętrz na komforcie, wygodzie i przytulności między innymi za sprawą ciepłych koców czy poduszek na sofie. Otomana to wynalazek Orientu, kultury dalekiej krajom skandynawskim, jednak odpowiadającym na podobne potrzeby użytkowników. Mebel na lekkich nóżkach, z poduszkami, oparciem i bocznymi wałkami może w zupełności zastąpić popularne narożniki wypoczynkowe znajdujące się w wielu polskich salonach, ustawione z widokiem na kominek lub kino domowe. Idealnym uzupełnieniem otomany może okazać się stolik kawowy – mebel o równie ciekawej historii i tureckiej proweniencji.