Nowoczesne kanapy: czym się wyróżniają, co jest modne?

2020-03-27 14:09

Nowoczesne kanapy mogą pełnić kilka funkcji równocześnie. Stanowią nie tylko wygodny mebel do siedzenia. Wiele z nich ma funkcję spania (okazjonalnego lub codziennego) dzięki różnorodnym sposobom rozkładania oraz przechowywania pościeli (w pojemniku pod siedziskiem). Dodatkowym atutem jest różnorodność ich form, barw i wzorów oraz tkanin, tak aby każdy znalazł kanapę, która spełni jego oczekiwania. Przyglądamy się najciekawszym rozwiązaniom!

Spis treści

  1. Nowoczesne kanapy do salonu – co warto wiedzieć?
  2. Nowoczesna kanapa rozkładana (z funkcją spania) – sposoby rozkładania
  3. Kanapy skórzane nowoczesne
  4. Modne nowoczesne kanapy: trendy wnętrzarskie

Nowoczesne kanapy do salonu – co warto wiedzieć?

Wyboru kanapy powinniśmy dokonać w oparciu o znajomość powierzchni użytkowej, jaką może zająć mebel, oraz funkcje, które ma spełniać. W salonach o większej powierzchni sprawdzą się nowoczesne kanapy narożne. Mogą one wyznaczać strefę salonu, zwłaszcza w otwartej przestrzeni typu aneks kuchenny – jadalnia – salon. Kanapa w salonie nie musi być przystawiona do ściany – na jej „plecach” możemy umieścić niską komodę, która posłuży jako dekoracyjny mebel do ekspozycji ciekawych dodatków aranżacyjnych. Choć w ostatnich latach kanapę ustawiamy niezmiennie naprzeciwko telewizora, nie zapominajmy o zwróceniu jej w stronę kominka oraz „w dialogu” z fotelami.

Nowoczesna kanapa rozkładana (z funkcją spania) – sposoby rozkładania

Nowoczesne kanapy rozkładane mogą stanowić dwufunkcyjny mebel w salonie z funkcją sypialni. Podczas dnia kanapa służy do siedzenia, wieczorem możemy ją rozłożyć i wykorzystać do nocnego wypoczynku. Funkcja spania może być wykorzystywana codziennie lub sporadycznie – jako łóżko do przenocowania gości. Najbardziej popularne systemy otwierania kanap to:

  • system rozkładania klik-klak (automat wersalkowy) stosowany jest w wersalkach popularnych od czasów PRL-u – zaletą systemu jest szybkość otwierania, pod siedziskiem znajduje się najczęściej pojemnik na pościel; wersalki ustawiamy najczęściej oparciem do ściany – po ich rozłożeniu jedna osoba śpi na części siedziska, druga na części oparcia – przy ścianie;
  • system rozkładania DL – siedzisko podnosimy lekko do góry, a następnie przesuwamy do przodu, w miejsce powstałej przestrzeni kładziemy oparcie;
  • system rozkładania belgijski (sedak, sedaflex, belgijka) – przypomina ten stosowany w łóżkach polowych (turystycznych), czyli metalowa konstrukcja rozkładana jest wraz z materacem; system belgijski nie ma pojemnika na pościel, stosowany raczej do okazjonalnego niż codziennego spania; zaletą systemu jest kierunek spania – taki sam jak w przypadku siedzenia (nikt nie śpi przy ścianie);
  • system rozkładania „wózek” (półbelgijski) – wyciągnięcie do przodu wózka znajdującego się pod siedziskiem, a następnie rozłożenie leżącego na nim materaca; zaletą tego rozwiązania jest osiągnięcie dużej powierzchni spania ze stosunkowo niewielkiej kanapy.

.. Wybieramy sofą z funkcją spania >>>

Kanapy skórzane nowoczesne

Skórzane, nowoczesne kanapy pasują do eleganckich wnętrz w wielu stylach – klasycznego, glamour, eklektycznego (cechującego się miksowaniem stylów), a nawet loftowego i industrialnego. Kojarzą się także z typowo męskimi wnętrzami urządzonymi w stylach klubowym, gabinetowym czy kolonialnym. Skórzane kanapy typu chesterfield charakteryzują się pikowanym oparciem i podłokietnikami. Najczęściej siedzisko takiej kanapy nie jest wyposażone w skrzynię na pościel, a jeśli występuje funkcja spania, to w formie składanego materaca z konstrukcją łóżka polowego (turystycznego). Skórzana kanapa może być tapicerowana sztuczną skórą ekologiczną (ekoskórą) lub skórą naturalną.

Modne nowoczesne kanapy: trendy wnętrzarskie

Kolorystyka tkaniny obiciowej, a także jej wzór (jego obecność lub brak) niejednokrotnie decydują o wyborze konkretnego modelu kanapy. Na szczęście wielu producentów oferuje mebel w jednym z wielu kolorów i tej samej formie. Kupujący wybierają często bezpieczne i stonowane, neutralne barwy. Od lat w polskich wnętrzach królują odcienie achromatyczne – szarości, biel i czerń. W ostatnim czasie obserwujemy powrót do klimatów retro, czego przejawem jest moda na wnętrza urządzone w stylu mid-century modern. Kanapa nawiązująca do okresu połowy XX wieku jest tapicerowana najczęściej tkaniną welurową, pluszową, aksamitem, welwetem. Kolory są nasycone i głębokie – w pierwszej trójce najpopularniejszych barw wymienić należy: musztardowy żółty, butelkową zieleń i granat. To silne i dominujące kolory. Potrafią ocieplić wnętrze, jednak gdy występują na powierzchni dużej bryły, jaką jest na przykład kanapa narożnikowa, mogą sprawiać wrażenie przytłoczenia.

.. Jak ustawić kanapę w salonie? >>>

Nasi Partnerzy polecają