Eklektyczne wnętrza, czyli łączymy stare z nowym

2009-07-13 2:00

Moda na eklektyczne wnętrza, w których nowoczesność miesza się z przeszłością, nie przemija. Umiejętne łączenie mebli z różnych epok polega nie tyle na przestrzeganiu stylistycznych reguł, ale na wyczuciu i intuicji.

Eklektyzm

  • Łączenie elementów różniących się od siebie pod względem formalnym i treściowym; w sztukach plastycznych i wzornictwie jest to zestawianie w jedną całość form i motywów pochodzących z różnych epok.
  • Jako zjawisko historyczne eklektyzm występował właściwie zawsze, szczególnie w czasie formowania się nowych tendencji stylowych. Zwykle miał wydźwięk negatywny i był wyrazem twórczości mało oryginalnej.
  • Jednocześnie mianem tym możemy określić łączenie ze sobą przedmiotów codziennego użytku różniących się stylistyką. Takie połączenia mogą czasem wydać się szokujące, ale nie musi tak być zawsze.
  • Śmiałe zestawienie antyków z meblami bardzo nowoczesnymi może wyglądać niezwykle ciekawie. Stary, ciężki mebel nabierze lekkości i nowego charakteru w kompozycji z przedmiotem o delikatnej, awangardowej linii, a nasze mieszkanie zyska na oryginalności.
  • Jeżeli mamy odziedziczone po przodkach antyki, których nie chcemy się pozbyć, a jednocześnie nie stronimy od rzeczy nowoczesnych, spróbujmy je połączyć. Efekt końcowy z pewnością będzie interesujący.

Jeszcze nie tak dawno pierwszą myślą, jaka przychodziła nam do głowy na widok odziedziczonych po przodkach mebli z kilkudziesięcioletnim rodowodem, było pozbycie się kłopotliwego spadku. Emerytowane egzemplarze krzeseł, stolików czy komódek, które lata świetności dawno już miały za sobą, trafiały na strychy lub śmietniki, gdzie czekały na ewentualnych amatorów. Tych z czasem zaczęło przybywać, zwłaszcza kiedy okazało się, że stylowe sprzęty po odrestaurowaniu mogą być ozdobą wnętrza.
Jeżeli mamy odziedziczone po przodkach antyki, a jednocześnie nie stronimy od rzeczy nowoczesnych, spróbujmy je połączyć. Efekt końcowy z pewnością będzie interesujący.

Jak łączyć style we wnętrzu

Jednak wejście w posiadanie nobliwego mebla nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Trzeba postarać się, by odnowiony eksponat nie wyglądał obco pośród współczesnych rzeczy. Nie ma konkretnego przepisu na umiejętne łączenie stylów. Operowanie kontrastami jest trudne i w dużej mierze zależy od wrażliwości i wyobraźni osoby aranżującej wnętrze. Jeśli zgromadzone w mieszkaniu meble mają tworzyć harmonijną całość, dobrze jest na przykład podporządkować ich rozmaite formy wspólnej kolorystyce. Należy znaleźć złoty środek, by utrzymać w równowadze przeszłość ze współczesnością. A możliwości jest wiele!

Nie wyrzucaj starych mebli

Możemy stary mebel odnowić, zmienić jego kolor albo też nadać mu całkiem nową funkcję. Można je bejcować, malować albo woskować - zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać.