Bracia Bouroullec - od minimalizmu do wzornictwa organicznego

Projekty braci Bouroullec są harmonijne - idealnie dobrane materiały współgrają z wielofunkcyjnością mebli i przedmiotów. Organiczne kształty obiektów, inspirowane przyrodą, można mnożyć i łączyć w większą całość. Pasje i talent Erwana i Ronana Bouroullec doceniły między innymi Vitra, Magis i Flos. Zobaczcie niezwykłe dzieła tego twórczego duetu. Który projekt znacie?

Bracia Bouroullec
Bracia Bouroullec
Bracia Bouroullec
Bracia Bouroullec
Bracia Bouroullec

W ciągu zaledwie kilku lat ci francuscy designerzy stali się bardzo znaną i poszukiwaną marką. Swoją sławę zawdzięczają częściowo włoskiemu producentowi mebli Cappellini, który szybko poznał się na ich talencie. Na początku lat 90. XX wieku poświecili się reinterpretacji już istniejących obiektów, z których każdy otrzymał charakterystyczny dla tej pary styl. Zaprojektowali wtedy zestawy biurowe, meble, lampy i akcesoria kuchenne. Projekty braci Bouroullec mają w sobie niezwykłą  harmonię - dobór materiałów do wielofunkcyjności nie mógłby być lepszy. To właśnie dzięki niej Ronan i Erwan Bouroullec dołączyli do grona "twórczych braci - projektantów": Campana, Castiglione czy Colombo.

Kim są Bracia Bouroullec?

Bracia Bouroullec to dzisiaj jeden z najciekawszych duetów projektanckich, pochodzący  z Bretanii we Francji. Mimo, że często określa się ich jako najjaśniej świecące gwiazdy wspólczesnego designu, są ludźmi  skromnymi i powściągliwymi. Fizycznie bardzo do siebie podobni, osobowościowo kompletnie różni. Początkowo tworzyli osobno, dopiero z czasem postanowili połączyć siły. Moc duetu tkwi chyba właśnie w tych różnicach, które się wzajemnie twórczo uzupełniają. W swojej dotyczasowej pracy przeszli od minimalizmu do designu organicznego, inspiracji szukając w świecie przyrody. Pasje i talent do projektowania oraz zamiłowanie do wzornictwa doceniły: Vitra, Magis, Ligne Roset, Kartel, Habitat czy Flos zapraszając braci do współpracy. Tak powstały meble: stoły, krzesła, łóżka, biurka oraz mniejsze przedmioty użytkowe lampy, dywany czy ceramika.

Filozofia projektowania braci Bouroullec

Bracia Bouroullec zauważyli, że w przyrodzie rzadko coś pojawia się pojedynczo, większość rzeczy występuje w dużych ilościach. Przykładem są chmury, płatki śniegu, ziarenka piasku, liście, kwiaty… Idąc za przykładem stwierdzili też, że jeśli jedna rzecz jest piękna to zwielokrotniona będzie jeszcze ładniejsza. Od pory ich znakiem rozpoznawczym są przedmioty, tak projektowane, by można było je mnożyć i łączyć w większą całość. Przykładem jest regał Clouds (ang. Chmury). Wygląda jak pojedynczy, biały obłok. Kilkanaście modułów  razem to już zachmurzone niebo, które jeśli się nam znudzi, możemy rozmontować i cieszyć się  pojedynczymi, designerskimi obłokami.

Czytaj też: Patricia Urquiola: gwiazda współczesnego designu

 

 

 Regał Cloud proj. braci Bouroullec

Fot.: www.bouroullec.com

Fot. materiały prasowe

Projekty i osiągniecia braci Bouroullec

1998 - Ronan i Erwan Bouroullec otrzymują Międzynarodową Nagrodę Krytyków na targach Salon du Meuble w Paryżu
1999 - bracia otwierają własną firmę
2002 - otrzymują tytuł designera na Salon du Meuble w Paryżu, mają też wystawę w londyńskim Muzeum Designu
2003 - nagroda za regał Clouds dla marki Cappellini
2005 - sofa i fotel Facett dla Ligne Roset

2010 - powstaje lampa Aim

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY