Agnieszka Bar tworzy rzeźby, instalacje, przedmioty użytkowe. Często eksperymentuje z formą, ale zawsze pozostaje wierna szkłu. Swoje projekty prezentowała m.in. podczas Designbloku w Pradze, na Biennale Designu w Saint Etienne, na Designstory w Brnie, podczas Design September w Belgii, w ramach Gdynia Design Days i Łódź Design Festival, na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz na wystawach w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Izraelu.

Kim jest Agnieszka Bar?

Urodziła się w 1982 w Sudetach. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła (2007). Agnieszka Bar studiowała również sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technic University w Libercu (2004). Projektuje krótkie serie przedmiotów codziennego użytku - dekoracje, szkło stołowe, obiekty do przestrzeni publicznych. Prowadzi projekty badawcze i edukacyjne w Katedrze Szkła na macierzystej uczelni, współtworzy program edukacyjny I Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego profesora Kazimierza Pawlaka, na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu.

Styl projektowania

Często eksperymentuje z formą, ale zawsze pozostaje wierna szkłu. Naczynia Agnieszki Bar poznamy po subtelnej linii, prostocie, ale też poczuciu humoru. Korzysta ze skojarzeń i nadeje im zabawną formę. Przykłady? Potrafi opatrzyć szklanki wzorem udającym pęknięcia czy odczarować kształt próbówki, tworząc z niej małe wazoniki spinane gumką recepturką. Agnieszka Bar lubi skręcać, zgniatać i karbować szkło. Jak w swoim najnowszym pomyśle, w którym reinterpretuje ukochane kryształowe wazony naszych babć. W jej ujęciu to dwa naczynia, które mogą funkcjonować i razem, i oddzielnie. W ich produkcji pomogła huta szkła działająca na Dolnym Śląsku.

Najważniejsze nagrody

Agnieszka Bar została m.in. wyróżniona za:

  • 2015 wyróżnienie MUST HAVE za projekt wazonów PLISOWANKI ze szkła kryształowego (Polska)
  • 2014 finalistka międzynarodowego Konkursu European Glass Experience, projekt: Owca
  • 2013 finalistka Konkursu Dobry Wzór 2013, za projekt: NA PALEC szklanka do drinków, IWP Warszawa (Polska)
  • 2009 wyróżnienie w finale konkursu MAKE ME! za wazonik Group vase, ŁODŹ DESIGN FESTIWAL, Łódź (Polska)
  • 2008 wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Szklarskim VORSICHT GLAS, Tiffany Glas Kunst
  • 2006 Stypendium Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu (Polska)
  • 2002 Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Jelenia Góra (Polska)

Więcej informacji: agnieszkabar.pl