Jak zapewnić sobie komfort wizualny na poddaszu?

2020-09-25 14:39 Materiał sponsorowany Redakcja
Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Wnętrza pod skosami mogą mieć niepowtarzalny klimat i zapewnić komfort mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były odpowiednio doświetlone i wentylowane. Duże znaczenie ma również otwarcie domowych przestrzeni na widoki za oknem i zapewnienie domownikom kontaktu wizualnego z zewnętrznym otoczeniem. Dostępne rozwiązania pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do typu pomieszczeń.

Korzystaj z benefitów światła dziennego i widoków za oknem

Światło dzienne od wieków wykorzystuje się jako podstawowe źródło oświetlenia wnętrz. Nie tylko zmniejsza zużycie energii na oświetlenie, ale też pozytywnie wpływa na bilans energetyczny budynku, a także na nasze samopoczucie i zdrowie. Nasze mózgi reagują na bodźce w postaci światła dziennego, które pomaga regulować nasz rytm dobowy, wpływa na syntezę witaminy D i reguluje wydzielanie serotoniny i melatoniny, wywierając pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także przyczyniając się do budowania poczucia szczęścia i dobrego samopoczucia.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Odpowiedni dostęp do światła dziennego w pomieszczeniach zależy m.in. od rodzaju, liczby i rozmieszczenia okien. Powierzchnia dachu jest najefektywniejszą przestrzenią do doprowadzenia światła do wnętrz i doświetlenia pomieszczeń. Okna dachowe mogą przepuszczać nawet dwa razy więcej światła niż pionowe umieszczone w ścianie szczytowej. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń - można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub w zestawach zyskując duże przeszklone powierzchnie, które nie tylko zapewnią dostęp do światła dziennego, ale też otworzą nasze wnętrza na widoki za oknem. Jest to niezwykle ważne, gdyż to właśnie możliwość spoglądania na zieleń, niebo, chmury, słońce w czasie codziennych domowych czynności sprawia, że czujemy się lepiej i łatwiej radzimy sobie z wyzwaniami. Różnorodność informacji płynących z zewnątrz równoważy męczącą monotonię i przyczynia się do redukowania uczucia zmęczenia.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz, należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów. Możemy połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie.

W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. To pozwala na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na otoczenie wokół budynku. Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Można zastosować pionowe okno kolankowe otwierane uchylnie - VELUX VFE, uchylno-rozwierane otwierane na prawą lub lewą stronę: VELUX VFA/VFB lub nieotwierane VELUX VIU. Te produkty są przeznaczone do montażu w dachach o kącie nachylenia od 15 do 55° i dostępne są w wielu rozmiarach, co daje możliwość zastosowania ciekawych zestawień.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe (VELUX GIL/GIU).

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Okna z elementami doświetlającymi lub oknami kolankowymi również można łączyć w zestawy - montować obok siebie lub jedno nad drugim. Pamiętajmy jednak, że muszą być zainstalowane razem z oknami do poddaszy.

Dopasuj okno do funkcji pomieszczenia i estetycznych preferencji

Okna powinny być dostosowane do stylu wnętrz, ale też ich przeznaczenia. Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność produktów na wilgoć np. w łazience i kuchni dobrym rozwiązaniem jest drewno pokryte ciśnieniowo odpornym na wilgoć poliuretanem w kolorze białym. Inaczej niż w oknach z PCV, poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz czy brud. Dzięki takiemu rozwiązaniu drewno pod wpływem wilgoci nie wypacza się i nie butwieje. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości - nie wymagają konserwacji przez wiele lat użytkowania, wystarczy zwykłe mycie. W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX
Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Zimą cieplej, latem chłodniej

Duże przeszklenia we wnętrzach to aktualny trend, a dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które pozwalają jeszcze łatwiej utrzymać ciepło w domu, a jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny budynku. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach najlepszym wyborem będą trzyszybowe okna dachowe wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Na komfort i energooszczędność dwukomorowych okien dachowym ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. By móc w pełni korzystać z ich zalet, zadbajmy o prawidłowy i ciepły montaż okien dachowych. Od niego zależy, czy okno będzie szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych dostępnych teraz w promocyjnym pakiecie „Komfort w zestawie”. System ciepłego montażu VELUX BDX zapewnia szczelne połączenie okna z dachem i ochronę przed stratami ciepła.

Na komfort użytkowników poddaszy wpływa także to, czy zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza. Trzyszybowe okna VELUX mają także wbudowany system wentylacji, który umożliwia doprowadzenie świeżego powietrza nawet, gdy jest zamknięte, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Aby móc cieszyć się komfortem we wnętrzach pod skosami niezależnie od pory roku, warto zadbać o naturalne sposoby umożliwiające utrzymanie optymalnej temperatury na poddaszu w upalne dni. Istotnym elementem zapewniającym komfort na poddaszu latem są osłony zewnętrzne, które zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Takim rozwiązaniem są markizy VELUX. Siateczka, z której są wykonane absorbuje promienie słoneczne, redukując ilość ciepła wnikającego do pomieszczenia nawet o 76%. Markiza rozwija się na zewnątrz okna, a nieużywana pozostaje niewidoczna pod zewnętrznym oblachowaniem. Markiza jest bardzo wygodna w użytkowaniu i nie ogranicza widoku za oknem.

Światło pod kontrolą

Wnętrza pod skosami często wykorzystujemy jako pokoje dzieci i miejsca do pracy. Bywa, że pomieszczenia te są wielofunkcyjne, w których chcemy cieszyć się dużą ilością światła dziennego, ale też umożliwić spokojną drzemkę swojemu dziecku lub niezakłóconą pracę przy komputerze, wolnym od odblasków i odbić światła. Jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia warto pamiętać, że to ile światła przepuszcza roleta zależy od jakości tkaniny, a nie od jej koloru. Można więc wybrać roletę zaciemniającą w dowolnym, ulubionym kolorze i dopasować ją do stylizacji wnętrza. Wysokiej jakości tkanina zagwarantuje niemal całkowite zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu. Warto zdecydować się na rolety, które kupuje się pod rozmiar okna bez potrzeby robienia pomiarów. Fabrycznie wmontowane uchwyty w oknach dachowych umożliwiają szybki i łatwy montaż rolet bez ryzyka zniszczenia okna.

Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX
Komfort na poddaszu
Autor: materiały prasowe VELUX

Komfort w zestawie

Zakup okien dachowych to inwestycja na długie lata, dlatego warto skorzystać z zestawu, dzięki któremu zyskamy energooszczędne, trwałe i zapewniające komfort rozwiązania, a dodatkowo gwarancję na 20 lat i zwrot 100 zł za każdy zakupiony i zarejestrowany zestaw. Promocyjny pakiet „Komfort w zestawie” obejmuje energooszczędne okno trzyszybowe VELUX z linii Standard Plus (drewniane lub drewniano-poliuretanowe), markizą przeciwsłoneczną MHL oraz system ciepłego montażu BDX. Po zarejestrowaniu zakupu na stronie promocja.velux.pl, gwarancja na okno zostanie przedłużona o 10 lat (łącznie będzie to więc aż 20 lat), a dodatkowo otrzymasz zwrot 100 zł na konto bankowe podane w formularzu. Promocja potrwa do końca października, szczegóły na stronie: promocja.velux.pl.