Jak urządzić modny i funkcjonalny salon? Wybieramy oświetlenie do salonu

2021-05-01 6:01 Barbara Ruppel
Lampa YODA marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampa YODA marki TK Lighting

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu - przyjmujemy gości i relaksujemy się pod długim dniu. Dlatego urządzając pokój dzienny warto zadbać o jego przytulny klimat. Możemy to zrobić na wiele sposobów, np. przy pomocy mebli i kolorów, a także - odpowiedniego oświetlenia. W tym artykule skupimy się właśnie na doborze lamp salonowych, które łączą w sobie dwie niezwykle ważne cechy: estetykę i funkcjonalność.

Lampy sufitowe do salonu

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w salonie są lampy wiszące. Wybierając oświetlenie centralne do pokoju dziennego, warto zwrócić uwagę na rozmiary pomieszczenia oraz jego wystrój. I tak, do dużych, przestronnych salonów z wysokimi sufitami doskonale nadadzą się lampy wiszące. Natomiast do mniejszych, bardziej kameralnych warto wybrać dyskretne plafony, które nie przytłoczą pomieszczenia. Dobrym przykładem będzie tutaj na przykład kolekcja lamp wiszących YODA oraz plafonów ORION marki TK Lighting. Nowoczesne lampy YODA o kulistym kształcie będą pasować praktycznie do każdego salonu, podobnie jak minimalistyczne, dyskretne plafony ORION. 

Lampy YODA marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy YODA marki TK Lighting

Lampy biurkowe i kinkiety

Pamiętajmy, by nie ograniczać się jedynie do oświetlenia centralnego w salonie, ale raczej wyposażyć go w kilka źródeł światła, których będziemy używać w zależności od potrzeb. Dodatkowe źródła światła, takie jak lampy biurkowe i kinkiety pomogą nam doświetlić wybrane fragmenty salonu oraz zbudować nastrój. Poza tym tego typu lampy same w sobie mogą stanowić dekorację wnętrza. Wystarczy spojrzeć na lampy SOHO oraz HELIX. Szczególnie te ostatnie zachwycają swoim wyglądem. Bez problemu dopasujemy je do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, a także industrialnych! Lampy biurkowe z oferty TK Lighting to również wybrane modele z kolekcji SOHO oraz REDO.

Lampy HELIX marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy HELIX marki TK Lighting

Lampy wolnostojące

W dobrze urządzonym salonie powinna również znaleźć się lampa wolnostojąca, która będzie pełnić funkcję praktyczną i dekoracyjną. Designerskie lampy wolnostojące przykują uwagę i zapewnią dodatkowe źródło światła, dlatego warto postawić je przy kanapie, fotelu czy stole. Dzięki temu czytanie ulubionej książki czy praca na laptopie będzie dużo wygodniejsza! Szukając wyjątkowej lampy wolnostojącej do salonu, warto zapoznać się z modelami z kolekcji OSLO i HANG.

Lampy HANG marki TK Lighting
Autor: materiały prasowe TK Lighting Lampy HANG marki TK Lighting

Żarówki i barwa światła

Wygląd lampy jest bardzo ważny, ale równie istotny jest dobór odpowiedniej żarówki. To właśnie ona decyduje o barwie i natężeniu światła. W zależności od tego, czy w naszym salonie zastosujemy żarówki emitujące światło zimne lub ciepłe, uzyskamy inny efekt, który wpłynie na klimat wnętrza i nasze samopoczucie. Światło o ciepłej barwie (około 2000 Kelwinów) relaksuje, odpręża i pomaga uzyskać przytulny, miły klimat w pomieszczeniu. Natomiast światło o barwie zimnej (5500 i więcej Kelwinów) pobudza, zwiększa koncentrację i skupienie, dlatego idealnie nadaje się np. do pracy czy nauki. 

Wybierając żarówki stajemy również przed innym dylematem: czy wybrać tradycyjne, czy może modele LED? Tę decyzję musimy podjąć sami, ale warto wspomnieć, że żarówki LED są energooszczędne i mogą zużywać nawet do 90% mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Ciekawym rozwiązaniem do salonu są także dekoracyjne żarówki filamentowe. Mówiąc o oszczędności i względach estetycznych żarówek, nie możemy nie wspomnieć o kolekcji żarówek BULB LED marki TK Lighting, które cechuje ogromna różnorodność i technologiczna innowacyjność. 

Inspiracji oraz metod na oświetlenie salonu nie brakuje, jednakże należy pamiętać, iż ostatecznie należy kierować się własnymi odczuciami oraz gustem. Mamy nadzieję, iż po przeczytaniu artykułu, dobór oświetlenia nie będzie stanowił dla Was problemu!

Więcej o oświetleniu TK Lighting: https://tk-lighting.eu/

Polecamy również najnowszy katalog lamp TK Lighting: http://tk-lighting.com/ekatalog/

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021