Jak stworzyć wnętrze z klimatem? Okiem projektanta

2020-10-01 6:06 Daniel Działa
Wnętrze ze smakiem
Autor: materiały prasowe Ferens Design

Klimatyczne wnętrza sprawiają, że czujemy się w nich komfortowo. Możemy się zarówno relaksować, jak i poświęcać twórczym aktywnościom. Czym jednak właściwie jest klimat i jak urządzić mieszkanie, by zyskać ten odpowiedni? Zapytaliśmy o to Joannę Ferens-Hofman, architekt wnętrz.

Klimat we wnętrzu z jednej strony jest czymś nieuchwytnym, lekko abstrakcyjnym, z drugiej zaś – realnym, bo wyraźnie przez nas odczuwanym i istotnym na co dzień. – Klimat to coś, co chcemy uzyskać we wnętrzu, tak by czuć się komfortowo. Chodzi o atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, zapewniającą swobodę – mówi Joanna Ferens-Hofman. Co ważne, nie ma jednej recepty na dobry klimat we wnętrzu, ponieważ każdy z nas inaczej go zdefiniuje. Przykładowo, jedni lubią ciemne, głębokie kolory, a dla innych ważna jest jasna baza barwna.

Wnętrze z klimatem – najpierw baza

O klimacie wnętrza warto pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. – Klientów pytam najpierw o to, jakie wnętrza im się podobają. Czy widzieli coś inspirującego w filmie, w magazynie, a może w internecie? Należy również zastanowić się, jak funkcjonujemy na co dzień, kto będzie mieszkał we wnętrzu, co nam się podoba i jak spędzamy czas – dodaje Joanna Ferens-Hofman. Duże znaczenie ma również to, czy chodzi o mieszkanie dla singla, pary, a może rodziny z dziećmi. W tym ostatnim przypadku nie najlepiej sprawdza się sterylny i ascetyczny styl minimalistyczny. Trudno bowiem utrzymać w czystości wszystkie błyszczące powierzchnie, a np. rozrzucone zabawki będą stale zaburzać harmonię wystroju.

Wnętrze ze smakiem
Autor: materiały prasowe Ferens Design

Sposób funkcjonowania na co dzień, a także specyficzne potrzeby domowników determinują konkretne rozwiązania projektowe. Jeśli np. niewiele gotujemy, wystarczy nieduży aneks kuchenny – większa strefa kuchenna mogłaby się wiązać ze znacznymi wydatkami, stratą czasu i przede wszystkim powierzchni. Z kolei jeżeli pracujemy w domu, przyda się miejsce do tego przeznaczone. Stół w jadalni czy barek w kuchni nie do końca zastąpią bowiem ergonomiczne domowe biuro. – Bardzo istotna jest strefowość wnętrza, czyli czytelny podział na strefy funkcjonalne. Nie powinniśmy również zapominać o wygodnej przestrzeni wspólnej, która będzie służyć do integracji domowników – zauważa architektka. I wreszcie ład przestrzenny. – Konieczne jest zamknięcie wszystkich elementów wywołujących wrażenie bałaganu, czyli np. ukrycie akcesoriów do sprzątania, a także części sprzętów, jak pralka czy suszarka do prania – radzi Joanna Ferens-Hofman.

Wnętrze ze smakiem
Autor: materiały prasowe Ferens Design

Style wnętrzarskie a klimat we wnętrzu

Dobrym punktem wyjścia do urządzania wnętrza z klimatem jest wybór ulubionej konwencji stylistycznej. Tym bardziej że przyjemna atmosfera w mieszkaniu może być kształtowana na różne sposoby, zależnie od indywidualnych upodobań. – Dużą popularnością wśród Polaków cieszy się styl skandynawski, który pozwala urządzić jasne, przyjemne wnętrze. Kolejna chętnie wybierana konwencja to boho – często też łączona za stylistyką skandynawską. Tu duże znaczenie mają naturalne, nieprzetworzone materiały oraz ekologiczne produkty. Wnętrze ze sznytem loftowym również budują ciekawy klimat. Nie muszą też być chłodne i surowe, zwłaszcza gdy w wystroju stawia się na cegłę czy drewno – mówi architektka. Również styl nowoczesny, oparty na prostych bryłach, stanowi szansę na urządzenie wnętrza z klimatem. – Wybierany jest przede wszystkim przez singli i pary mieszkające w większych miastach, np. pracowników korporacji, którzy szczególnie zwracają uwagę na porządek przestrzenny – zauważa Joanna Ferens-Hofman.

Wnętrze ze smakiem
Autor: materiały prasowe Ferens Design

Elementy budujące klimat we wnętrzu

– Podstawowym elementem tworzącym klimat jest oświetlenie. Jeśli jest za ciemno albo nie ma zaplanowanych stref światła, domownicy nie są zadowoleni. Z kolei gdy we wnętrzu dominuje jedno centralne źródło światła, np. w formie żyrandola, całość może się prezentować monotonnie, zawsze wygląda tak samo. Dodatkowe punkty świetlne rozwiązują ten problem. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę różne typy oświetlenia i nie tylko ilość światła, lecz także jego natężenie. Dodatkowymi elementami oświetlającymi mogą być np. cotton ballsy świetnie budujące klimat – radzi Joanna Ferens-Hofman.

Inne elementy odpowiadające za dobry klimat we wnętrzu to drobne detale, dodatki, akcesoria, takie jak poduszki, pledy, stoliki, lampy stołowe, zasłony, firanki i dywany. Na przykład w sypialni świetnie się sprawdza hotelowe ułożenie poduszek, a także nie za mała pościel – w ten sposób łóżko niemal zaprasza do relaksu.

Wnętrze ze smakiem
Autor: materiały prasowe Ferens Design

Proste sposoby na dobry klimat, czyli metamorfoza wnętrza bez remontu

Jeśli czujemy, że we wnętrzu nie ma przyjemnego klimatu, niekoniecznie musimy przeprowadzać poważny remont. Joanna Ferens-Hofman radzi, by przede wszystkim uporządkować wnętrze, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy (unikamy zagracenia!), jasno określić strefy funkcjonalne oraz ciągi komunikacyjne. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie proporcje mebli w stosunku do metrażu pomieszczenia – masywne, ciężkie optycznie przytłoczą nieduże wnętrze. – Warto też postawić na miękkie elementy, które dobrze tłumią dźwięki, przez co wnętrze przestaje mieć nieprzyjemne echo. Przydadzą się dywany, różne tkaniny, pufy – dodaje architekt. Szybkie i ciekawe efekty zagwarantują również klasyczne dekoracje ścienne, czyli sztukaterie, a także tapety.

Projekty Joanny Ferens-Hofman można zobaczyć na stronie https://ferensdesign.pl/.