Ozdoby wielkanocne - ZAJĄCZEK. Czego symbolem jest zajączek wielkanocny? 51 pomysłów!

2024-03-29 15:05

Zajączek wielkanocny jest świeckim symbolem świąt wielkanocnych. Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznych dekoracji bez tego uszatego zwierzaka. Jak wykorzystać motyw zajączków w dekoracji domu? Zobacz 51 inspirujących propozycji.

Spis treści

  1. Zajączek wielkanocny – świecki symbol świąt
  2. Zajączek wielkanocny w dekoracjach świątecznych – figurki
  3. Duży zając wielkanocny do ogrodu
  4. Wielkanocne dodatki i akcesoria z zajączkami
  5. Zajączek wielkanocny DIY – kilka pomysłów
  6. Zając wielkanocny. Inspiracje
  7. Stół wielkanocny - dekoracje. Inspiracje

Zając wielkanocny w odróżnieniu od baranka nie jest liturgicznym, religijnym symbolem świąt wielkanocnych. Mimo to jest silnie związany z wiosennym świętem i często można go spotkać na różnych ozdobach wielkanocnych. 

Zajączek wielkanocny – świecki symbol świąt

Dlaczego zajączek jest symbolem Wielkanocy? Wiele osób starało się odpowiedzieć na to pytanie i właściwie wciąż poruszamy się w obszarze domysłów. Jedni wskazują na to, że zające i króliki słyną z… płodności, dlatego symbolizują życie i wiosenne budzenie się z zimowego letargu.

Inni sięgają po głębsze wyjaśnienia kulturowe. Na przykład „Easter” w języku angielskim pochodzi od Ēostre, czyli anglosaskiej bogini wiosny. A właśnie jej ulubionym zwierzęciem i atrybutem był zając. Idąc jeszcze dalej w głąb historii, można znaleźć odniesienia do Ozyrysa, czyli egipskiego zmartwychwstałego boga, który z kolei przyjmował postać zająca.

W kulturze nowożytnej dopiero w XVII wieku zaczęto łączyć zająca z symboliką jajka wielkanocnego. I można powiedzieć, że tak zostało dziś. Chociaż nie mamy pewności, skąd właściwie się wziął ten zajączek na Wielkanoc, warto o tym na chwilę zapomnieć i docenić jego walory dekoracyjne. Poza tym w niektórych rejonach Polski uroczy zając wielkanocny przynosi prezenty!

Zajączek wielkanocny w dekoracjach świątecznych – figurki

Najprostszym sposobem na wykorzystanie zajączka wielkanocnego w dekoracjach są figurki: porcelanowe, ceramiczne, drewniane. Biały zając wielkanocny świetnie prezentuje się wśród naturalnej zieleni i barw kwiatów. Możemy np. na stole wielkanocnym zaaranżować „łączkę”, na której rozmieścimy zajączki wielkanocne. Takie ozdobne figurki warto też ustawić na parapecie, półkach, blacie komody czy konsoli. Ciekawie udekorują również kwietniki.

Co jeśli zamiast bieli wolimy żywsze kolory? Dużą popularnością cieszą się dekoracje wielkanocne w odcieniach pastelowych. Wybierzmy więc zajączka wielkanocnego w różu lub błękicie, a w kompozycji dekoracyjnej wykorzystajmy też wstążki i żywe kwiaty i podobnych kolorach. A może trochę glamouru? Najlepszą podpowiedź stanowią figurki złotych albo srebrnych zajączków wielkanocnych.

Duży zając wielkanocny do ogrodu

Jeśli planujesz udekorować swój ogród na Wielkanoc, to duży zając wielkanocny może być uroczym i efektownym elementem tej dekoracji. Wybierz trwałe i odpornie na warunki atmosferyczne materiały, które nadają się do użytku na zewnątrz, takie jak metal, drewno, tworzywo sztuczne lub beton. Jeśli chcesz zająca o naturalnym wyglądzie, możesz wybrać drewno lub żywicę, które można odpowiednio zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi.

Zające wielkanocne mogą być w różnych pozach i kształtach - stojące, siedzące, skaczące. Możesz wybrać również zająca z koszykiem na jajka lub zająca trzymającego dużego jaja wielkanocnego, aby dodatkowo podkreślić świąteczny nastrój.

Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdzie duży zając wielkanocny będzie dobrze widoczny, ale także będzie bezpieczny przed przypadkowymi uszkodzeniami. Możesz umieścić go na trawniku, w pobliżu wejścia do domu lub wśród kwiatów i krzewów, aby stworzyć efektowną kompozycję ogrodową.

Wielkanocne dodatki i akcesoria z zajączkami

Motyw wielkanocnych zajączków i króliczków to nie tylko figurki czy maskotki, lecz także wiosenny dekor. Jeśli chcemy zatrzymać klimat radosnych świąt na dłużej, wybierzmy zastawę stołową, serwetki, bieżniki dekorowane zajączkami.

Można nawet iść na całość, ozdabiając całą ścianę. Do tego celu przydają się tapety wielkanocne, które łatwo możemy odkleić, gdy nam się znudzą. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w pokoju dziecięcym, ale też w salonie. Ważne tylko, by postawić na delikatną kolorystykę, najlepiej pastelową.

Zając wielkanocny
Autor: serwis prasowy marki Talking Tables Zając wielkanocny

Zajączek wielkanocny DIY – kilka pomysłów

Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują mnóstwo gotowych dekoracji wielkanocnych. Problem jest tylko jeden: wszystko kosztuje! Czasem więc lepiej zrobić ozdoby samodzielnie – z tego, co mamy pod ręką. Będzie taniej, a przede wszystkim ciekawiej.

Zajączka wielkanocnego możemy uszyć z materiału, wykonać z filcu albo zrobić zajączkowe dekoracje na patykach. Na stole wielkanocnym z kolei warto składać serwetki w kształt zajączka – to o wiele łatwiejsze, niż myślisz! Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zajączka wielkanocnego DIY:

Zając wielkanocny. Inspiracje

Stół wielkanocny - dekoracje. Inspiracje

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany