Pisanki decoupage to sprytny pomysł na efektowne ręcznie robione jajka wielkanocne. Dzięki tej technice wydmuszki jajek dowolnego gatunku i rozmiaru można pokryć niezwykle precyzyjną dekoracją w wybranej stylistyce, zwłaszcza takiej jak shabby chic, retro, vintage albo romantycznej. Co ważne, jest to propozycja także dla osób mało wprawionych w twórczości spod znaku DIY – zrób to sam. Nasza instrukcja będzie dla nich doskonałym przewodnikiem. 

Pisanki decoupage – potrzebne materiały

Aby wykonać pisanki decoupage, potrzebne są jedynie:

Papierowe serwetki z wybranym wzorem (najlepiej na białym lub jasnym tle)
Wydmuszki jaj (dowolnego gatunku – kurzych, kaczych, strusich), starannie wypłukane i wysuszone, w kolorze naturalnym lub delikatnie barwione
• 1 średniej wielkości pędzel o miękkim włosiu
• 1 opakowanie Mod Podge (preparat do dekupażu łączący w sobie cechy podkładu, kleju i lakieru, do kupienia w sklepach kreatywnych) lub innego produktu oznaczonego jako klej do decoupage'u
Nożyczki
Szpilki
• 1 arkusz styropianu

Jak zrobić pisanki decoupage? Krok po kroku

1. Powierzchnię wydmuszek, z których chcesz zrobić pisanki decoupage, przetrzyj suchą miękką szmatką. Jajka muszą być czyste, bo lakier utrwali i uwydatni najmniejszy nawet pyłek. 

2. Oddziel od siebie poszczególne warstwy papierowej serwetki. Zdejmij wierzchnią – tę z nadrukiem. Starannie wycinaj z niej wybrane wzory lub ich fragmenty, trzymając się jak najbliżej krawędzi motywu. Zostawiaj co najwyżej cieniuteńki pasek tła.

3. Nałóż nieco kleju do decoupage'u na tę część wydmuszki, na której chcesz umieścić pierwszy motyw. Ostrożnie umieść motyw w tym miejscu. Delikatnie wygładź go palcami, tak by dostosować do krzywizny skorupki. 

4. Miękkim pędzelkiem rozprowadź więcej kleju do dekupażu na powierzchni motywu, zwróć szczególną uwagę na krawędzie. Zadbaj, aby klej na całej powierzchni wniknął w bibułkę – wówczas tło stanie się przezroczyste, a widoczny pozostanie jedynie wzór. 

5. Wbij kilka szpilek w arkusz styropianu tak, aby stworzyć rodzaj podstawki dla jajka. Ostrożnie umieść tam pisankę tak, by klej mógł spokojnie wyschnąć. 

6. Kroki 1. – 5. powtarzaj przy każdym kolejnym motywie. Motywy przyklejaj pojedynczo i pozostawiaj do wyschnięcia, dzięki temu zyskasz pewność, że nie uszkodzisz żadnego z nich, gdy klej będzie jeszcze mokry. Jeśli chcesz przyspieszyć prace, dekoruj równolegle większą liczbę jajek, ale nie przyklejaj naraz kilku motywów na jedną wydmuszkę. 

7. Gotowe pisanki decoupage wykończ 2, 3 warstwami kleju do dekupażu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy pozwól całkowicie wyschnąć poprzedniej – inaczej powierzchnia zbieleje lub pokryje się zmatowieniami. Pędzel prowadź w różnych kierunkach, tak by wyeliminować smugi i uzyskać lśniącą gładką powierzchnię.