Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, to najchętniej wykorzystywana do bożonarodzeniowych dekoracji kwitnąca roślina doniczkowa. Każdego roku już od połowy listopada w sklepach wybierać można w bogatym asortymencie tej niezwykłej rośliny (największy wybór jest na przełomie listopada i grudnia). Najwięcej jest poinsecji o czerwonych kwiatach, ale kupić można również rośliny o kwiatach białych, różowych czy łososiowych. Spośród roślin kwitnących zimą gwiazda betlejemska ma najwięcej wcieleń i to sprawia, że można znaleźć odpowiednią odmianę pasującą właściwie do każdego stylu.

>>Zobacz zdjęcia: Stroiki świąteczne z gwiazdą betlejemską

Kolory gwiazdy betlejemskiej

Pierwsze poinsecje doniczkowe trafiły do mieszkań w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 różnych odmian gwiazdy betlejemskiej, a każdego roku pojawiają się nowe. Współcześnie uprawiane poinsecje poza wspólną nazwą nie mają wiele wspólnego z dziko rosnącymi w Ameryce Środkowej, które osiągają wysokość do pięciu metrów.
W sprzedaży najczęściej spotykana jest klasycznie czerwona gwiazda betlejemska, w doniczkach o średnicy 11-13 cm. Dostępne są również filigranowe wersje mini, odmiany z bujnymi liśćmi czy z imponującą wysoką łodygą.
Paleta kolorów poinsecji obejmuje między innymi różne odcienie czerwieni, bieli, kremu, różu, brzoskwiniowego i łososiowego. Ponadto istnieje wiele odmian dwukolorowych z ciekawymi wzorami, marmurkowymi czy cętkowanymi przykwiatkami. Te ostatnie pojawiają się z resztą pod różną postacią. Można spotkać gładkie, pofałdowane, zaokrąglone, aż wreszcie spiczaste i karbowane.

>>Nie przegap: Szykujemy się do świąt!

Jak kupować gwiazdę betlejemską - krótki poradnik

Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, należy kupić roślinę zdrową, wysokiej jakości, a potem odpowienio ja pielęgnować. Oto krótki poradnik zakupu gwiazdy betlejemskiej:
1. Sprawdź  stan liści. Liście powinny być pełne, rozłożyste, bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń. Prosty test pokaże, czy liście są we właściwej kondycji. Jeśli lekki strumień wody z kranu skierowany na bok doniczki powoduje opadanie liści, to znak, że lepiej nie kupować rośliny.
1. Sprawdź stan pąków kwiatowych. Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.

>>Zobacz też: Choinka 2018: trendy dekoratorskie na Boże Narodzenie

3. Sprawdź, gdzie stoi roślina. Omijaj z daleka poinsecje, które w punkcie sprzedaży były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej rośliny.
4. Sprawdź ziemię w doniczce. Dla kondycji poinsecji niezwykle ważne jest podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna, a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwskazań do jej zakupu.
5. Sprawdź stan korzeni. Aby w pełni przekonać się o dobrej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.
6. Zabezpiecz roślinę na czas transportu do domu. Aby wybrana poinsecja dotarła do domu w dobrym stanie, należy ją w punkcie sprzedaży starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby roślina odniosła trwałe uszkodzenia. Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

Przeczytaj też: Stół świąteczny. Jak nakryć stół wigilijny i na Boże Narodzenie?