Wiele osób pamięta kalendarz adwentowy przede wszystkim z dzieciństwa: kolorowe płaskie pudełko z mikołajem albo choinką  i 24 okienkami, za którymi kryją się czekoladki. Codziennie z ciekawością można otwierać nowe okienko, sprawdzając, co smacznego się pod nim znajduje. Jednak wszystkie kalendarze adwentowe kupowane w sklepach są do siebie podobne i właściwie niczym nie zaskakują. Co więcej, umieszczone w nich czekoladki smakują dokładnie tak samo. Może więc warto pokusić się o samodzielne przygotowanie kalendarza adwentowego, który sprawi radość i będzie wyjątkową ozdobą świąteczną dla dzieci małych i tych większych? W środku zamiast czekoladek można umieścić mnóstwo różnych drobiazgów. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Zobaczcie kilka pomysłów DIY, czyli jak zrobić kalendarz adwentowy!

Jak zrobić kalendarz adwentowy 2019? Pomysły DIY

Do przygotowania kalendarza adwentowego nie potrzebujemy drogich akcesoriów. Czasem wystarczą tylko: zwykły metalowy wieszak oraz kilka ładnych torebek i bibułek, puszki po przetworach, rama do oprawienia zdjęcia, ładne pudełko po zestawie kosmetyków, kolorowe papiloty do pieczenia muffinów czy  przezroczyste pojemniki z tworzywa sztucznego. Większość elementów możemy gromadzić przez cały rok lub kupić w specjalistycznym sklepie dla hobbystów.  
•    Kalendarz adwentowy z drewnianego lub metalowego wieszaka – prosta forma, niska cena wykonania, a ile zabawy podczas przygotowania takiego kalendarza! Tak naprawdę koszt zależy od prezentów, które umieścimy w kalendarzu świątecznym. Metalowe wieszaki "druciaki" znajdują się w wielu domach, dostajemy je też w pralni. A torebki, bibułki, sznurki i wstążki możemy zbierać przez cały rok. Wykonując kalendarz świąteczny, pamiętajmy tylko o zróżnicowaniu długości sznureczków – na wieszaku muszą się zmieścić aż 24 paczuszki - i o odpowiednim rozmieszczeniu pod względem ciężaru.
•    Kalendarz adwentowy z ramki na zdjęcia – w ramie umieszczamy tło z dosyć sztywnego kartonu z otworami na poszczególne prezenciki. Najlepiej, jeśli będą to prostokąty lub kwadraty, w których umieścimy minipudełeczka. Pamiętajmy, że nie musimy zachowywać kolejności zgodnie z dniami miesiąca. Największy pakunek na 24 grudnia warto zaplanować w samym środku.
•    Kalendarz adwentowy puzzle – może to być zdjęcie czegoś, co właściciel kalendarza dostanie pod choinkę, lub symbol miasta, do którego bilet podróżny otrzyma w prezencie. Kartka lub zdjęcie powinno być umieszczone „plecami” do przodu i podzielone na symetryczne fragmenty, tak by po odkryciu element pasował znowu do całości. Numery poszczególnych puzzli nie powinny ze sobą sąsiadować – wtedy odkryte fragmenty nie pozwolą szybko zorientować się, co przedstawiają.
•    Kalendarz adwentowy z plastikowych, przezroczystych pojemników – warto zbierać minipojemniki np. po zabawkach z loterii lub po prostu opakowania po słodyczach albo akcesoriach papierniczych. Pojemniki są przezroczyste, dlatego małe prezenty wymagają ładnego opakowania w kolorową bibułę, papier lub folię.
•    Kalendarz adwentowy w pudełku po zestawie kosmetyków – pudełko powinno być na tyle duże, żeby zmieściły się w nim 24 papilotki na muffiny. W każdej z nich umieścimy czekoladkę, smaczny orzech (mamy wiele odmian do wyboru!) lub pralinę. Jest to przykład typowej zawartości kalendarza adwentowego w formie... nietypowej!

Czytaj też: Pakujemy prezenty pod choinkę - pomysły >>>

Kalendarz adwentowy 3D - jak zrobić krok po kroku?

Do wykonania kalendarza adwentowego potrzebne będą: dwa takie same kawałki sklejki, ołówek, linijka, ew. kątownik, nożyczki, piłeczki pingpongowe (tyle, ile dni trwa adwent), żyłka, flamaster, nóż do tapet, pistolet do kleju na gorąco, zszywacz tapicerski, wyrzynarka.

Nasza wskazówka: zamiast piłek możesz użyć np. pudełeczek przewiązanych wstążeczkami. Wtedy zrobisz kalendarz adwentowy z dowolnymi drobiazgami na każdy dzień.

1. Na sklejkach zrób zarys choinki (na obu taki sam), na jednej zaznacz na środku miejsce na szczelinę grubości sklejki. Wytnij wyrzynarką zarysy oraz szczelinę.

2. Narysuj na choinkach otwory (identyczne na obu sklejkach), wytnij je wyrzynarką. Jedną choinkę wsuń w szczelinę drugiej. Żyłkę potnij na kawałki.

3. Piłeczki przetnij nożem (albo piłką o drobnych zębach), włóż do wewnątrz np. cukierki, sklej piłeczki klejem, pamiętając, by włożyć koniec żyłki. Na piłkach napisz cyfry – dni adwentu.

4. Zawieś piłeczki w otworach, mocując drugi koniec żyłki zszywaczem tapicerskim.

Co może być prezentem w kalendarzu adwentowym?

Prezenciki ukryte w kalendarzu świątecznym zależą od naszej wyobraźni.  Mogą to być oczywiście słodycze, ale dobrych pomysłów jest trochę więcej. Oto kilka propozycji:
•    tradycyjne czekoladki lub praliny - dla wielbiciela słodyczy;
•    zdrowe przekąski egzotyczne - orzechy, daktyle dla osoby dbającej o dietę – 24 grudnia... kokos!
•    egzotyczne przyprawy dla miłośnika gotowania;
•    bilet na sztukę teatralną – w każdym okienku odkrywane jest nazwisko innego aktora, a 24 grudnia pojawia się sam bilet;
•    drobne elementy biżuterii: koraliki do złożenia bransoletki albo naszyjnika – dla żony lub dziewczyny;
•    puzzle z symbolem lub zdjęciem miasta, do którego bilet będzie prezentem pod choinką;
•    kolekcja miniaturowych kaktusów i sukulentów – dla młodego ogrodnika lub ogrodniczki - mamy pewność, że nie zwiędną;
•    akcesoria do włosów dla dziewczynki – spinki, gumki, wstążki.

Czytaj też: Jak zrobić wieniec adwentowy? >>>

Dekoracje świąteczne: GALERIE ZDJĘĆ z pomysłami

Świat dekoracji świątecznych jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. My mamy trochę propozycji w bożonarodzeniowych galeriach zdjęć.