Alternatywna choinka, czyli pomysł na świąteczną dekorację do małego mieszkania, biura lub dla tych, którzy wyjeżdżają z domu na Boże Narodzenie, ale nie chcą zrezygnować z tradycji. Niektóre alternatywne choinki - choinki z desek - można przechowywać jak większość ozdób świątecznych, niektóre trzeba będzie zdemontować. Dekoracje i ozdoby w kształcie choinki mogą być także dobrym pomysłem na prezent. Wybraliśmy kilka pomysłów na choinki zabawne, minimalistyczne, skandynawskie, a także pełne słodkości.  Zobaczycie je w naszej galerii zdjęć! Taką choinkę można powiesić na ścianie lub wykonać jako ozdobę stojącą.

Pomysłowe choinki z desek i z gałęzi

Alternatywna choinka może być zrobiona z kilku małych desek, drutu lub sznurka. Jeśli wykorzystamy deski z odzysku – powstanie choinka dla wielbiciela stylu eko

Sprawdź też: jaką kupić choinkę? Żywą czy sztuczną? Ciętą czy w donicy >>>

Choinka z desek może być w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Do zrobienia takiej choinki wystarczy kilka desek, gwoździe oraz ozdoby świąteczne. Można też choinkę alternatywną zrobić z gałęzi – różnej długości ułożonych od najmniejszej do największej jedna pod drugą i połączonych zielonym, jak igliwie, sznurem.  I znowu lampki choinkowe do dekoracji i choinka alternatywna gotowa. Jeszcze innym pomysłem na choinkę, która nie zgubi igieł jest udekorowanie gałęzi modrzewiowych lub z drzewa iglastego pozbawionych liści. Gałąź udekorowana bombkami i lampkami będzie elegancką i naturalną ozdobą mieszkania na Boże Narodzenie od grudnia do lutego.

Choinki alternatywne z przedmiotów użytkowych

Choinki alternatywne możemy zrobić sami z bardzo różnych materiałów i przedmiotów, czasem bardzo zaskakujących. Na przykład z …wieszaka, na którym odbieramy ubrania z pralni. Te niezbyt piękne druciaki albo zalegają półki i szuflady w garderobie albo zwyczajnie je wyrzucamy. Teraz mamy pomysł jak je wykorzystać jako dekorację świąteczną na Boże Narodzenie! Z drucianych wieszaków możemy skonstruować wyjątkową choinkę do powieszania na ścianie w salonie, sypialni albo w biurze. Wystarczy jeden gwóźdź w ścianie, kilka wieszaków, taśma samoprzylepna (kolorowa lub przezroczysta) lampki choinkowe i  kilka ozdób. Efekt „wow” gwarantowany – ten kto ją zobaczy pomyśli: dlaczego ja na to nie wpadłem? A co powiecie na choinki alternatywne z drabiny, form do pieczenia lub pater do ciasta? Podwójna drabina, rozłożona i oglądana z profilu przypomina przecież kształtem choinkę. Na szczeblach można oprzeć cienkie deseczki lub gałęzie, a na nich zawiesić bombki. Lampki choinkowe nadadzą choince z drabiny świątecznego blasku. Innym pomysłem na alternatywną choinkę - ozdobę kuchni jest choinka z form do pieczenia lub pater do pieczenia ciasta. W jednym i drugim przypadku potrzebne będą formy i patery różnej wielkości, które układamy jedną na drugiej od największej do najmniejszej.  Jeśli użyjemy form do pieczenia, klasycznych, ładnie wyprofilowanych uzyskamy wyjątkową świąteczną dekoracje w stylu vintage. W kształcie choinki możemy także ułożyć  na ścianie ramki ze zdjęciami lub świąteczne pocztówki. Naprawdę pomysłów na alternatywną choinkę jest mnóstwo, są one łatwe do zrobienia i często dosłownie za grosik.

Czytaj też: łatwe dekoracje na Boże Narodzenie >>>

Alternatywne choinki, które możemy kupić

Producenci gotowych dekoracji świątecznych również starają się ułatwiać nam życie. W sklepach możemy kupić wysokie świeczniki wyglądające jak małe choinki z desek. Niektóre z nich wyposażone są w haczyki, na których wieszamy bombki i lampki. Czasem znajdziemy w działach z dekoracjami bardzo proste w formie choinki wykonane  z metalu – idealne dla wielbicieli stylu minimalistycznego. Możemy też kupić rozkładane choinki drewniane – złożone zajmują bardzo niewiele miejsca – i udekorować je ulubionymi bombkami.

Czytaj też: dekoracje świąteczne - świece i świeczniki >>>