Latem łączymy przestrzenie: ogród w domu czy dom w ogrodzie? Letnie inspiracje!

2016-05-25 13:30

Przenikanie się przestrzeni domu i ogrodu w ciepłe, letnie dni to komfort i przyjemność nie do opisania. Poznaj szybkie sposoby na efektowny „transfer” tego co najlepsze w ogrodzie do wnętrza i przytulności domu do przestrzeni na zewnątrz! Zainspiruj się i powiększ domową strefę komfortu. Ogród w domu czy dom w ogrodzie – decyzja zależy od Ciebie!

Spis treści

  1. Jak urządzić salon w ogrodzie?
  2. Jak urządzić ogród w salonie?
  3. Jakie zalety daje łączenie przestrzeni salonu z ogrodem?

Przenikanie się przestrzeni domu i ogrodu w ciepłe, letnie dni to komfort i przyjemność nie do opisania. Życie rodzinne, które toczy się wtedy między salonem, tarasem i ogrodem daje poczucie niezwykłej swobody i beztroski. Elementy ogrodu wtapiają się w przestrzeń wnętrza, a wnętrze ożywia się za sprawą bogactwa kwiatów i owoców wyeksponowanych w estetycznych formach.

Jak urządzić salon w ogrodzie?

Główną zaletą łączenia w porze letniej przestrzeni wnętrza domu z tarasem czy zejściem do ogrodu, jest naturalne przedłużenie strefy domowej i gościnnej o przyjemną o tej porze roku przestrzeń zewnętrzną. Zielony ogród z dywanem soczystej trawy, pachnącymi krzewami i barwnymi rabatami zachęca do spędzania dnia na świeżym powietrzu. Co możemy zrobić, by w szybki i nisko-budżetowy sposób przenieść elementy ogrodu do wnętrza, a przytulność i „domowość” wnętrz do przestrzeni zewnętrznej? Aranżując przydomowy ogród kilkoma „salonowymi” akcesoriami, jak drewniany stół (alternatywnie stół z palet), pojedyncze drewniane krzesła (mogą stać na dywanie), sentymentalny bieżnik (np. z koronkowej firanki), drewniane lub ceramiczne świeczniki, gliniane lub druciane półmiski na owoce i miękkie poduchy sprawimy, że przestrzeń domowa (wewnętrzna) płynnie stopi się z zewnętrzną przestrzenią ogrodu. Z uwagi na silne słońce w godzinach południowych warto aranżację salonu w ogrodzie zorganizować wokół dającego przyjemny cień drzewa. Zawieszając ponad stołem (np. na najniższych konarach drzewa owocowego bądź wysokiego krzewu) sznur białych lampionów zasilanych energią słoneczną dopełnimy przytulnej, pokojowej aranżacji salonowego kącika w ogrodzie.

SPRAWDŹ: aranżacja letniego stołu na tarasie!

Jak urządzić ogród w salonie?

Transfer elementów ogrodu do przestrzeni wnętrza domu jest banalnie prosty i zależny wyłącznie od naszej wyobraźni. Na ile starczy nam kreatywności w ekspozycji kwietnych kompozycji we wnętrzu salonu, na tyle nasza aranżacja ogrodu we wnętrzu będzie atrakcyjna i oryginalna. Zawsze warto jest eksponować kompozycje ciętych kwiatów. W końcu każde eleganckie wnętrze nie może obyć się bez bukietu świeżych kwiatów. Eksponować je możemy w luźnych bukietach lub w określonych gatunkiem kompozycjach. Sprawdzą się do tego celu klasyczne, pękate wazony (najlepiej z przeziernego szkła lub kryształu) lub liczne, drobne wazoniki o różnych kształtach acz w jednolitej kolorystyce (np. bieli). Świetnie wyglądają we wnętrzach kompozycje kwiatowe rozłożone spontanicznie w kilku różnorodnych, szklanych naczyniach jak flakony, butelki, kieliszki i szklanki - o różnych wysokościach i niejednorodnej kolorystyce. Takie kompozycje (po jednym kwiatku w naczyniu) zestawiamy razem na blacie komody, konsolki czy ekranu kominka. Wespół z wpadającymi do wnętrza promieniami słońca pięknie grają kolorami na płaszczyznach ścian i mebli, tworząc barwne refleksy. Świetnie sprawdzają się także ekspozycje pojedynczych, za to przeskalowanych liści o sporych gabarytach. Niebanalnie i prosto wpisują się w aktualny trend na egzotyczne i wielkoformatowe wzory we wnętrzu. Chcąc przemycić fragmenty ogrodu do części salonu nie uciekajmy od czysto ogrodowych mebli i dodatków. Wielobarwny hamak w salonie to świetny pomysł na letni sezon. O ile tylko dysponujemy miejscem, rozstawmy hamak na stelażu. Jeśli miejsca w salonie nie jest zbyt wiele, rozważmy lnianą huśtawkę montowaną do sufitu. Do tego mięsiste zasłony z motywem liści i kwietne poduszki, koniecznie we wzór w przeskalowane kwiaty. Również typowo ogrodowe doniczki z rudej terakoty sprawdzą się niezawodnie w przestrzeni salonu - skupione w jednym miejscu niedaleko okna (np. na modnej półce z drabiny) jako analogia do przydomowej szklarenki lub jako swobodna, ogrodowa dekoracja. Ogród w domu? Voila!

ZOBACZ: jak eksponować kwiaty we wnętrzu?

Jakie zalety daje łączenie przestrzeni salonu z ogrodem?

Przede wszystkim przebywanie w ciągu dnia w przestrzeni „salonu ogrodowego” i łatwy dostęp z ogrodu do wnętrza, nie wyłącza nas ze spraw domowych – nadal możemy słuchać muzyki ze sprzetu grająego w przestrzeni salonu, gotować makaron w kuchni czy podejść po miękkie tekstylia podnoszące komfort spędzania czasu w ogrodzie. Bliska odległość ogrodu i wejścia do wnętrza ułatwia też podejmowanie gości – raczących się kąpielą słoneczną w ogrodzie przybyszy możemy ugościć z tą samą łatwością, jak w przestrzeni salonu. W każdej chwili możemy szybko i bez zbędnego „zachodu” podejść do kuchni po dodatkowy półmisek z przekąskami czy, gdy spotkanie lekko się przedłuży, wyskoczyć po lekki pled z salonu na pierwsze wieczorne chłody, nie tracąc tym samym wątku rozmowy. W dodatku cały czas mamy na oku dzieci, które zdrowo pląsają na świeżym powietrzu. Czy może być piękniej latem?