Krzesła antyki w różnych stylach – jak zwłaszcza Ludwik XV, Ludwik XVI, biedermeier, eklektyzm, secesja – na rynku jest dość dużo, czemu zawdzięczamy zarówno szeroki wybór pod względem stylistyki, jakości wykonania oraz stanu zachowania mebla, jak i właśnie kosztów. Podpowiadamy jakie warto kupić stare krzesła.

Stare krzesła: antyki. Ile kosztują takie meble?

Ile kosztują antyczne krzesła? Komplet 6 wykwintnych i naprawdę starych, bez mała dwustuletnich krzeseł do jadalni w stylu biedermeier to koszt od 4 do 6 tys. złotych. Takie antyki to prawdziwa lokata kapitału. Podobne, ale o sto lat młodsze krzesła kupimy za połowę tej ceny. Kupno krzeseł neostylowych z początku XX wieku trudno jednak traktować w kategoriach inwestycji. Od 3 do 5 tys. zł zapłacimy za komplet oryginalnych krzeseł w stylu Ludwika Filipa. Tu jednak kosztowna może się okazać wymiana tapicerki krzesła – przeważnie nieunikniona w związku z wiekiem mebli. Najlepszy wybór to stare krzesła o konstrukcji drewnianej zachowanej w dobrym oryginalnym stanie, ale z nowymi poduszkami – do ostatecznego wykończenia już we własnym zakresie wybraną tkaniną obiciową.

>>> Jak kupować antyki, by zyskać, a nie stracić? [KLIKNIJ!]

Za antyki 6 krzeseł secesyjnych w powściągliwych formach wiedeńskiego Jugenstil, ale wykonanych na Górnym lub Dolnym Śląsku z miejscowego dębu, zapłacimy ok. 2 tys. zł. Na podobnym poziomie kształtują się ceny krzeseł eklektycznych, ale w ich przypadku cena w znacznej mierze zależy od formy (im bardziej dekoracyjna, tym drożej) i sposobu wykończenia mebla (w cenie są siedziska i oparcia obite skórą). Ponieważ krzeseł secesyjnych i eklektycznych jest na rynku naprawdę niemało, szukajmy starych krzeseł w dobrym stanie zachowania – renowacja krzeseł prawie na pewno będzie nieopłacalna.

Krzesła stare i stylowe

Na targach staroci i w sprzedaży internetowej nietrudno znaleźć interesujące stare krzesła o kształtach swobodnie odnoszących się do stylów historycznych, wykonane w pierwszych dekadach XX wieku (ok. 1900-1939). Z uwagi zarówno na niezobowiązujący charakter krzeseł (zgrabna linia, ale powściągliwa ornamentacja), jak i rodzime tworzywo (na ogół dąb, rzadziej sosna; przeważnie drewno lite, rzadziej fornirowane) meble tego rodzaju doskonale wpiszą się w kompozycję wnętrza w stylu dworkowym, sprawdzą się też w kuchni czy jadalni w stylu angielskim. Tego rodzaju stare krzesła kupić można nawet za 100 czy 150 zł; w cenie 300 zł mamy naprawdę duży wybór.

Atrakcyjna cena starych krzeseł zachęca do estetycznych eksperymentów – np. do ustawienia wokół stołu czterech albo sześciu zupełnie różnych krzeseł, które połączy w całość nowy kolor (przykład w naszej galerii zdjęć). Do tego celu warto jednak przede wszystkim wykorzystać przyzwoitej jakości współczesne kopie mebli dawnych, jak np. liczne na rynku niezłe krzesła w stylu Ludwika XV, Ludwika XVI albo angielskiej regencji czy w obiegowych formach biedermeierowskich. Ich zaletą – obok niskiej ceny – jest na ogół bardzo dobry stan techniczny zarówno konstrukcji drewnianej, jak i obicia tapicerskiego. Cenniejszych mebli nie niszczmy, przemalowując je w stylu shabby chic – pozostawmy je w ich pierwotnej szacie.

Gdzie szukać i jak kupować stare krzesła?

Sztuka inwestowania w antyki zawsze wymaga rzetelnej wiedzy o meblach dawnych. Tę zaś zdobywa się, oglądając dziesiątki, setki, tysiące mebli reprezentujących różne style, epoki, kręgi kulturowe. Laikom, którzy przy zakupie antycznych krzeseł np. na targu staroci nie chcą dać się naciąć, można przede wszystkim radzić, by oferowane meble dokładnie obejrzeli ze wszystkich stron. Stare krzesła nawet po całościowej renowacji (a więc mniej cenione przez kolekcjonerów antyków, za to pożądane z perspektywy zwykłych nabywców) muszą nosić ślady wieku. Bardziej niż inne meble są przecież narażone na uszkodzenia – zarysowanie, poobijanie, nawet połamanie. Ubytki, spękania i inne niedoskonałości starych krzeseł widać nawet pod warstwą nowej politury.

Upływ czasu zaznacza się także na spodnich częściach krzesła, dawniej (a i przeważnie i teraz) niewykańczanych. Drewno niepotraktowane politurą, lakierem czy farbą szarzeje i ciemnieje. W przypadku krzeseł wyściełanych w widoczny sposób starzeją się (strzępi, przeciera) także obicia tapicerskie. Śladem zaś po wymianie starej tapicerki na nową są dziurki np. po dawnych gwoździach. Jeśli więc zależy nam, by mieć w domu miłe dla oka starocie lub wręcz antyki, a nie współczesne meble stylizowane – szukajmy tego typu śladów.

>>> Meble do renowacji. Co warto kupować, czego nie? [KLIKNIJ]

Przy zakupie starych krzeseł warto zwrócić też uwagę na stabilność konstrukcji. Krzesła rozchwiane wskutek poluzowania klinów czy śrub albo rozklejone nietrudno naprawić – poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Trudniejsze w naprawie są wszelkiego typu połamania i głębokie pęknięcia; choć nowoczesne kleje zapewnią nam trwałe połączenie, po naprawie może pozostać widoczny ślad. Jeszcze bardziej problematyczne są wszelkie wypaczenia i zwichrowania. Antycznych krzeseł o elementach konstrukcyjnych wyraźnie zdeformowanych przez niekorzystne warunki wilgotności czy temperatury lepiej nie kupować.

Wideo: renowacja starych mebli drewnianych

Jak odnowić meble drewniane? Dla tych, którzy chcą wykorzystać stare meble przygotowaliśmy poradnik wideo: odnawianie mebli. Stare meble, oprócz walorów estetycznych, mają także wiele innych zalet pozwalających na długoletnie użytkowanie. Są zrobione z drewna, a nie z wyrobów drewnopodobnych, dzięki czemu nawet jeśli mebel ma sto lat - można go odnowić. Pierwszym etapem odnawiania mebli jest dokładne czyszczenie. Zapytaliśmy eksperta jak wygląda proces renowacji mebli i jakich efektów możemy się spodziewać.