Listwy przysufitowe to najczęściej używane elementy sztukaterii. Patrząc na efekt końcowy ich montaż może wydawać się trudny, jednak z dobrą instrukcją samodzielnie zamontujecie sztukaterię w wybranym przez Was pomieszczeniu. Zobaczcie od czego zacząć, aby przymocować listwę przysufitową. W instrukcji znajdziecie porady jak przygotować podłoże, dociąć listwy sufitowe i przykleić sztukaterię.

Montujemy listwy przysufitowe - niezbędne materiały i narzędzia

Do położenia sztukaterii potrzebujemy: korytko do przycinania, przyrżnię, poziomicę, pistolet do akrylu, akryl, kleje montażowe do ściany, sufitu i łączeń, miarkę, ołówek, szpachelkę, taśmę malarską i oczywiście sztukateria.

Jak założyć listwy przysufitowe - instrukcja krok po kroku

  • Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem klejenia powinniśmy upewnić się czy mamy odpowiednio przygotowane podłoże. Jeśli podłoże jest świeżo malowane nie potrzebne są dodatkowe prace, jednak w pozostałych sytuacjach, szczególnie jeśli jest to powierzchnia pyląca lepiej zagruntować ścianę, aby uniknąć problemów podczas przyklejania sztukaterii.

  • Pomiary i wyznaczenie miejsc styku

Montaż sztukaterii zaczynamy od dokładnego odmierzenia jej miejsca na ścianach. Linią zaznaczamy dolną krawędź sztukaterii. Kolejnym krokiem po przygotowaniu ścian jest wyznaczenie w rogu punktu, w którym sztukateria będzie się ze sobą stykała i odrysowanie go na ścianie.

  • Docinanie i klejenie listew sufitowych

Za pomocą przyrżni docinamy poszczególne elementy sztukaterii, następnie pokrywamy listwy klejem montażowym, a łączenia klejem do łączeń i przyklejamy na ścianę. Nadmiar kleju montażowego, który wypłynie usuwamy za pomocą mokrej gąbki.

  • Wypełnianie szczelin

Po przyklejeniu listew przysufitowych czekamy 24 godziny, aby klej odparował. Teraz możemy zająć się wypełnieniami szczelin przy suficie, ścianie i między listwami. Łączenia najlepiej wypełnić za pomocą szpachli akrylowej. Przed nałożeniem akrylu w szczeliny na ścianie i suficie oklejamy taśmą te powierzchnię, co pozwoli nam uniknąć zabrudzeń. Na koniec malujemy sztukaterię na wybrany przez nas kolor, najczęściej jest to ponadczasowa biel. 

Sprawdź też:

Sztukateria we wnętrzu: rodzaje sztukaterii [WIDEO]

Czy sztukaterie można stosować w każdym wnętrzu?

Polecamy wideo: Porady eksperta ze szczegółową instrukcją jak zamontować listwy przysufitowe