urządzamy.pl

Kanapy do salonu: jak dobrze ustawić kanapę w SALONIE. ZDJĘCIA i inspiracje na salon

W komfortowym salonie część wypoczynkowa z kanapą to centralne, najważniejsze miejsce. Kanapa w salonie to reprezentacyjne, nadające styl całej aranżacji. Możesz postawić w salonie kanapę pod ścianą, ale namawiamy cię także do innych rozwiązań. Kanapy do salonu: INSPIRACJE, PODPOWIEDZI, 23 ZDJĘCIA SALON.

Kanapa w komfortowym salonie
Kanapa w komfortowym salonie
Kanapa w komfortowym salonie
Kanapa w komfortowym salonie
Kanapa w komfortowym salonie

Ustawienie kanapy do salonu zależy przede wszystkim od jego wielkości i rozmiarów samej kanapy, jednak nawet wtedy, gdy salon jest  niewielki, pomyśl o nietypowym ustawieniu mebla. Dlaczego? Bo kanapa może w salonie pełnić również dodatkową funkcję – optycznego podziału wnętrza na strefy. Szczególnie się to przydaje w komfortowych salonach otwartych i w wielofunkcyjnych pokojach dziennych.

Przytulnie, czyli kanapa w centrum salonu

Pamiętaj, że kanapa w salonie musi mieć dobre towarzystwo, to znaczy dwa fotele (niekoniecznie od kompletu) albo fotel i puf, drugą kanapę (w sporym salonie nawet dwie), stolik kawowy, ewentualnie komodę (ustawianą z boku kanapy), lampę stołową lub podłogową. Cały ten "kompleks" zajmuje sporo miejsca. Jeśli chcesz usytuować aneks wypoczynkowy na środku przestronnego komfortowego salonu, z każdej strony aneksu pozostaw minimum 1,2 m wolnej przestrzeni na swobodne przechodzenie obok niego. W komfortowym salonie świetnym też miejscem na urządzenie kącika wypoczynkowego z kanapą jest strefa przy oknie, ponieważ jest on dobrze doświetlony światłem dziennym, a ładne widoki doskonale relaksują. Trzeba wtedy tylko zwrócić uwagę na to, by nie zastawiać meblami dostępu do okna.

Jak ustawić kanapę w salonie?

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, sofę warto ulokować na środku pokoju dziennego, by oddzielić część wypoczynkową od jadalni, aneksu kuchennego czy kącika do pracy. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy salon jest dość długi. Stawiając kanapę w poprzek, skrócisz optycznie pomieszczenie. Przy zaplecku, czyli najmniej estetycznym fragmencie sofy postawić możesz lekką półkę czy konsolkę, a przy krótszych bokach kanapy – niskie stoliki. Jeśli chcesz, by mebel ten występował „solo”, obij go piękną, wyrazistą tkaniną lub materiałem w intensywnym kolorze. Kanapę ulokować możesz także przy znajdujących się w salonie schodach na antresolę czy wyższe piętro – będzie ona spełniała rolę parawanu, oddzielającego te dwie strefy.

Ustawienie kanapy w salonie: ściana lub okno za plecami

Stawianie kanapy przy ścianie lub pod oknem mamy we krwi. To oczywiste rozwiązanie, które zwykle się sprawdza, szczególnie w małych salonach, bo pozwala pozostawić wolne miejsce na środku pomieszczenia. Jednak nie ma na to reguły – wszystko zależy od kształtu i wielkości pokoju dziennego. Jeśli twój salon jest długi i wąski, zamknięcie jego perspektywy sofą sprawi, że pokój wyda się bardziej proporcjonalny. Pojedyncza kanapa ustawiona frontem do odbiornika telewizyjnego umożliwia wygodne oglądanie telewizji, ale już do rozmowy przy kawie się nie nadaje. Co innego dwie sofy naprzeciwko siebie – to idealna kombinacja dla miłośników salonowego życia. Stawiając w rogu pomieszczenia kanapę narożną (lub dwa meble stykające się pod kątem 90°) stworzysz w swoim pokoju dziennym ciche, bardziej intymne miejsce do wypoczynku.

Kanapa w roli optycznej przegrody w salonie

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem w otwartym komfortowym salonie jest ustawienie kanapy tyłem do aneksu kuchennego, jadalnianego lub do pracy. Kanapa jest niskim meblem - nie zacieśni więc salonu tak, jak mogłoby się stać, gdyby postawić w jej miejsce wysoką szafę czy regał w roli przegrody. Zwróć  uwagę na to, by dopasować wielkość kanapy do wielkości pokoju dziennego. Zbyt rozłożysta zabierze sporo przestrzeni. Istotne jest także wykończenie tyłu kanapy.

Jak zestawiać kanapę z innymi meblami w salonie

W dużym komfortowym salonie można ustawić dwie kanapy równolegle do siebie, a między nimi długi stolik kawowy. Taki układ sprawdza się np. przed kominkiem. Osoby siedzące na obu kanapach doskonale się widzą, mogą więc bez utrudnień rozmawiać ze sobą i cieszyć się widokiem płonącego ognia. Możesz ustawić dwie kanapy prostopadle do siebie. Taki układ często świetnie wydziela dwie strefy salonu, np. wypoczynkową i jadalnianą. W komfortowym salonie dwie kanapy z powodzeniem zastąpisz kanapą narożną. Warto dokupić do niej płaski puf, który będzie pełnił funkcję stolika (wówczas potrzebna będzie też taca, na filiżankę z kawą, żeby się nie wylała) oraz funkcję wygodnego podnóżka. Na narożniku w komfortowym salonie również kilka osób może wygodnie zasiąść na pogawędki. Jeśli miejsca w pokoju jest mało, postaw na wprost kanapy (lub obok) jeden fotel i przygotuj kilka miękkich dużych poduch, na których wygodnie zasiądzie młodsze pokolenie. Poduchy, gdy nie będą potrzebne, schowasz na pawlaczu czy w szafie. Najważniejsze jest stworzenie wrażenia przytulności. Wtedy kącik wypoczynkowy naprawdę sprzyja relaksowi, a domownicy chętnie w nim przebywają.

Kanapy do salonu: inspiracje

Jeśli nie wiesz, jaką kanapę do salonu wybrać, skorzystaj z naszych inspiracji. W galeriach znajdziesz podpowiedzi na różne kanapy do salonu.

Copyrights © TIME S.A. 2001-2010 | Design by TIME S.A. Multimedia | Hosted by supermedia