Dom w stylu rodziny Addamsów, czyli Halloween przez cały rok

Straszni i zabawni, ekscentryczni i sympatyczni – rodzina Addamsów na dobre wpisała się do popkultury. Najbardziej rozsławił ją film z 1991 roku. Z okazji zbliżającego się Halloween przyglądamy się tej (anty)rodzinie, a dokładniej ich podupadłej rezydencji. Zapraszamy do wnętrzarskiej zabawy z przymrużeniem oka!

Dom w stylu rodziny Addamsów
Dom w stylu rodziny Addamsów
Dom w stylu rodziny Addamsów
Dom w stylu rodziny Addamsów
Dom w stylu rodziny Addamsów

Morticia i Gomez, ich dwoje dzieci Wednesday i Pugsley, matka Morticii Esmeralda, upiorny lokaj Lurch oraz… Rączka – to lokatorzy tajemniczej, podniszczonej rezydencji. Z czasem do domowników dołącza brat Gomeza – Fester. W domu Addamsów kryje się wiele pułapek, skóra niedźwiedzia rozłożona na podłodze gryzie, pnącza porywają wścibskie osoby, a brama wjazdowa żyje własnym życiem. Nad wszystkim unosi się jednak duch klasyki. Wystrój wnętrza nawiązuje do mrocznych wnętrz wiktoriańskich, które zresztą królują w klasycznych powieściach grozy oraz filmowych horrorach. Tyle że u Addamsów dominuje czarny humor – jest strasznie, a zarazem zabawnie. Ten rodzaj groteski doskonale wpisuje się w tradycję Halloween.

..  20 pomysłów na niesamowitą dynię na Halloween! >>>

Klimat wnętrza – elegancko, strasznie i z patyną

Rodzina Addamsów mieszka w mrocznej rezydencji, która stanowiłaby doskonałą scenerię dla horroru z duchami w roli głównej. W wystroju dominuje styl klasyczny, wiktoriański, charakterystyczny dla amerykańskich pałaców i pałacyków budowanych w XIX wieku. Zresztą rodzina Addamsów jakby zatrzymała się w czasie. Próżno szukać w ich domu nowinek technologicznych albo… AGD!

Kolorystyka? Przede wszystkim ciemne barwy w tle, sporo spatynowanego drewna, ale też eleganckie meble. Na niektórych bardziej widać upływ czasu, jednak mimo wszystko zachowują swój klasyczny urok. Trudno mówić o wygodzie mebli, np. łóżko wujka Festera jest nieprzewidywalne (zapada się i odkształca). Jednak sypialnia Morticii i Gomeza wyróżnia się elegancją. Warto zwrócić uwagę, że ściany pomalowane są na fioletowo. W wystroju dominuje jednak mrok, tak uwielbiany przez tę nieszablonową parę.

..  Fiolet we wnętrzach – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dodatki i dekoracje – na bogato, ale z dystansem

Rezydencja rodzinna kryje w podziemiach wielki skarbiec, do którego wiedzie droga pełna pułapek. Tak więc Addamsowie nie są ubodzy, a wręcz przeciwnie – zamożni, co zresztą przyciąga wiele osób łasych na ich majątek. Jednak ich podejście do bogactwa jest nietypowe. Mają swój własny, przewrotny system wartości, a epatowanie luksusem nie leży w ich naturze. Bardziej cenią melancholijną dekadencję, co zresztą widać w rezydencji, gdzie bezcenne skarby kryją się w zapomnianych zakątkach.

Dodatki i dekoracje odgrywają jednak ważną rolę w wystroju. Nie może zabraknąć pięknych świeczników, najlepiej wykonanych z mosiądzu. Rodzina Addamsów nie do końca przekonała się do elektryki! Bukiety kwiatów? Cóż, Morticia lubi róże, ale… bez pąków. W swoim nieco zdewastowanym ogrodzie trzyma przede wszystkim wyschnięte rośliny oraz pnącza, które zresztą stoją na straży rezydencji (porwały np. przebiegłą Abigail Craven, podającą się za dr Gretę Pinder-Schloss).

Kuchnia grozy – królestwo Esmeraldy

Co wrażliwsze osoby nie powinny wchodzić do kuchni Addamsów… Rządzi tam mama Morticii – Esmeralda. Obiady przygotowuje w potężnych kotłach na ogniu jak przystało na czarownicę. Trudno powiedzieć, co właściwie przyrządza, ale gotowe dania lubią się ruszać i uciekać. W ten sposób dba zresztą o rodzinną tradycję. W wystroju panuje totalny nieład. Jeśli mamy w wyobraźni typową chatkę wiedźmy, uchwyconą w wielu filmach, to właśnie taki klimat został przeniesiony do dekadenckiej rezydencji Addamsów.

Antyrodzina w pełni sympatyczna

Z pozoru straszni i nieprzystosowani społecznie, Addamsowie odgrywają rolę pozytywnych bohaterów, którzy trzymają się swojego systemu wartości. Tymczasem zagrożenia przychodzą z zewnątrz. W filmach i komiksach, z których wywodzi się rodzina Addamsów, widać krytykę współczesności. Chciwość, brak dystansu do siebie, cwaniactwo i spuścizna wiktoriańskiej moralności to coś, co otacza Addamsów i zagraża ich przewrotnemu światu.

Dom w stylu rodziny Addamsów: inspirujące wideo

Pomysły na Halloween: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: DD Zdjęcia: Pixers

POLECANE ARTYKUŁY