Aranżacja małego mieszkania: możliwości małych przestrzeni

2016-07-07 17:13

Aranżacja małego mieszkania wymaga od nas dokładnego rozplanowania i przemyślenia każdego centymetra powierzchni. Jednak małe przestrzenie skrywają moc możliwości. Jak urządzić wielofunkcyjny pokój? Podpowiadamy jak dobrze zagospodarować przestrzeń w małym mieszkaniu!

Spis treści

  1. Aranżacja małego mieszkania: od czego zacząć?
  2. Aranżacja małego mieszkania: drzwi przesuwne
  3. Zobacz: montaż drzwi przesuwnych naściennych WIDEO
  4. Małe mieszkanie - wielkie możliwości

Bardzo często wydaje nam się, że na małej przestrzeni mamy ograniczone możliwości aranżacyjne. Nic bardziej mylnego! Dobrze urządzone małe mieszkanie może okazać się przestrzenią w pełni spełniającą wszystkie nasze oczekiwania. 

Aranżacja małego mieszkania: od czego zacząć?

Aranżując małe mieszkanie zacznij od dokładnego podzielenia przestrzeni na strefy. W małym mieszkaniu postaraj się wygospodarować jak najwięcej stref i nadać im określone funkcje. Na otwartej przestrzeni mamy nieograniczone możliwości ustawień mebli, tylko od czego zacząć? Usytowanie kuchni jest kwestią najczęściej od nas niezależną (ze względu na umiejscowienie szachtu). Na początku zdecyduj zatem o jej kształcie. W małym mieszkaniu najczęściej spotkamy kuchnie o układzie jednorzędowym lub w kształcie litery L. Jeżeli potrzebujesz sporej ilości miejsca do przechowywania, dobrym rozwiązaniem będzie wysoka zabudowa aż po sam sufit. Takie rozwiązanie wbrew pozorm, wcale nie musi optycznie zabierać przestrzeni małemu mieszkaniu. Zobacz też: Przechowywanie w małym mieszkaniu >>>Decydując się na fronty w jasnych kolorach lub te lakierowane na wysoki połysk (bedą one odbijać światło), przestrzeń nie zmiejszy się optycznie, a jednocześnie zapewni dużo miejsca do przechowywania. Dzięki oddzieleniu strefy kuchennej dodatkowym blatem lub ustawieniem stołu między strefą kuchenną a dzienną, optycznie ją oddzielisz, a także zyskasz kolejną – miejsce do spożywania posiłków. Jeżeli Twoja kuchnia ma kształt litery L dobrym pomysłem jest przedłużenie jej o dodatkowy blat, przy którym będzie można usiąść na wysokich hokerach lub po prostu prostokątny stół. Plusem prostokątnych stołów jest to iż łatwo jest przystawić je do ściany, dzięki czemu nie zabierają dodatkowej przestrzeni (jak w przypadku okrągłych). Jeśli zaś w Twojej kuchni ciąg roboczy zaaranżowany został jednorzędowo – możesz ustawić stół centralnie naprzeciwko, zachowując odpowiedni odstęp, który pozwoli Ci na wygodną pracę przy blacie roboczym. Jeżeli zależy Ci na dodatkowym podkreśleniu odrębności strefy kuchennej od dziennej – dobrym pomysłem będzie ułożenie innej podłogi w obydwu strefach. W ten sposób podział zostanie wyraźnie zaznaczony pomimo braku ściany działowej.Zobacz też: Jak zaprojektować kuchnię krok po kroku >>>

Aranżacja małego mieszkania: drzwi przesuwne

Projektując wnętrza małego mieszkania staramy się maksymalnie zachować daną przestrzeń. Przydają sie tutaj na przykład drzwi przesuwne, które zajmują znacznie mniej miejsca - tradycyjne potrzebują przed sobą około 0,7m2 powierzchni. Wybierając drzwi przesuwne naścienne musimy jedynie pamiętać o tym, że na ścianie na której zamontujemy prowadnice drzwi przesuwnych nie powinniśmy stawiać mebli ani wieszać żadnych dekoracji. Dzięki drzwiom przesuwnym w małym mieszkaniu, które umieścimy pomiędzy salonem i sypialnią możemy zyskać ładną przestrzeń, w razie potrzeby wydzielić dwa osobne pokoje.

Zobacz: montaż drzwi przesuwnych naściennych WIDEO

Małe mieszkanie - wielkie możliwości

Planując aranżacje strefy dziennej, należy w pierwszej koleności zdecydować czego najbardziej potrzebujemy. Czy jest to dodatkowe miejsce do pracy, telewizor, a może pojemna zabudowa do przechowywania? Kanapę w salonie możesz ustawić bokiem do okna lub przodem do niej. Jeśli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, postaw na zabudowę nie tylko na jednej ścianie. Najczęściej w zabudowę do przechowywania wpisujemy telewizor. Jeśli jednak potrzebujesz dużo więcej miejsca, możesz wykorzystać również ścianę nad kanapą. A miejsce do spania? Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem w wyjątkowo małych mieszkaniach jest rozkładana sofa, która pełni jednocześnie dwie funkcje (sprawdź: jaką wybrać sofę z funkcją spania >>>). Innym rozwiązaniem jest dobudowa antresoli, na której zaaranżujemy strefę nocną. Dzięki temu zyskamy sporo dodatkowego miejsca, jednak mieszkanie musi w tym wypadku spełniać odpowiednie warunki – np. nie może mieć zbyt niskiego sufitu. Zobacz też: Jak dobrze się urządzić na małej przestrzeni >>>W małych mieszkaniach szukajmy takich rozwiązań, które będą wielofunkcyjne, kompaktowe, mobline. Jeżeli mamy taką możliwość - wykorzystajmy maksymalnie poowierzchnie ścian. Potrzebujesz dodatkowego miejsca do pracy, lecz w twoim mieszkaniu brak na to przestrzeni? Dobrym rozwiązaniem może okazać się blat otwierany ze ściany. Takie rozwiązanie zapewni Ci dodatkową strefę do pracy kiedy będziesz jej potrzebować. W zależności od potrzeb wyposażmy mieszkanie w kosze, półki i drążki, aby móc cieszyć się dodatkową przestrzenią do przechowywania. Mądre wykorzystanie cennej przestrzeni zapewni właściwą organizację nawet w małym mieszkaniu!

Nasi Partnerzy polecają