Aksamitka wąskolistna - Tagetes tenuifolia

2020-07-16 15:59 Agnieszka Mike-Jeziorska
Aksamitka wąskolistna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna (ang. french marigold) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Meksyku i północnej części Ameryki Południowej.

Aksamitka wąskolistna charakteryzuje się delikatnym, choć zwartym, kępiastym pokrojem. Osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Łodyga jest silnie rozgałęziona od samej nasady. Liście bardzo drobne, silnie powcinane, wąskie, o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Aksamitka wąskolistna kwitnie od lipca do późnej jesieni. Jej drobne kwiaty osiągają średnicę około 2 cm, są języczkowe, przybierają barwy od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, bywają dwubarwne. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na szypułkach.

Aksamitka wąskolistna nie jest wymagająca co do gleby, choć jeśli zapewnimy jej żyzne, przepuszczalne podłoże - odwdzięczy nam się bujnym wzrostem. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Jest wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę. Nawozić ją należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Aksamitka wąskolistna jest znakomitą rośliną na rabaty i kwietniki, nadaje się też na kwiat cięty oraz do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.

Aksamitkę tę rozmnaża się przez wysiew nasion na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15 maja.

Stanowisko słoneczne
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021