Czym i jak czyścić czarną armaturę?

Czarne baterie najlepiej czyścić wodą z dodatkiem mydła, a następnie wycierać ją do sucha miękką szmatką. Przy regularnym czyszczeniu niewielkie plamy, które będą się pojawiały przy codziennym użytkowaniu armatury, dzięki temu zejdą bez śladu. Standardowo baterie czyści się raz na tydzień, ostatecznie raz na dwa tygodnie.

W przypadku mocniejszego zakamienienia czarnej armatury (gdy nie zadbamy o regularne polerowanie baterii albo gdy mamy bardzo twardą wodę) można sięgnąć po roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Nie należy stosować octu nierozcieńczonego, gdyż uszkodziłby wykończenie baterii.

Mocno zakamienione elementy czarnych baterii można też zanurzyć w roztworze octu z wodą (1:1), ale na nie dłużej niż godzinę (pozostawienie na noc najprawdopodobniej spowoduje nieodwracalne zniszczenie walorów wizualnych armatury). W razie potrzeby po obfitym spłukaniu wodą proces należy powtórzyć.

Czy warto czyścić czarne baterie gotowymi preparatami?

Gotowe, silne preparaty do czyszczenia armatury (chemia gospodarcza) bywa ratunkiem wówczas, gdy niepielęgnowana należycie bateria pokryje się grubą warstwą osadu. Dokonując wyboru środków tego typu, powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie miały w składzie kwasów, alkoholi, chloru czy rozpuszczalników ani żadnych środków ściernych mogących trwale uszkodzić powierzchnie armatury. Jeśli nasza armatura ma powłokę niklowo-chromową, nie powinniśmy wykorzystywać środków zwierających podchloryn potasu i chloru.

Sprawdź też: Jak usunąć kamień: domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni >>

Należy jednak używać ich bardzo ostrożnie, trzymać się instrukcji, a przed nałożeniem na widoczną część baterii sprawdzić rezultaty procesu czyszczenia na niewidocznym fragmencie.

Czarną armaturę warto czyścić regularnie

Warto dodać, że przetarcie poziomych części czarnej armatury do sucha po każdym użyciu ochroni ją przed pokrywaniem się osadem. Choć wydaje się to kłopotem, szybko wchodzi w nawyk – o tyle cenny, że oszczędza czasu, nerwów i nakładów pracy przy porządkach. Dzięki temu czarne baterie zawsze będą się prezentowały jak nowe.