Przytulny i funkcjonalny. Podpowiadamy, jak zaaranżować przedpokój z charakterem

2023-01-30 12:46

Już od wejścia robi miłe wrażenie. Jest przytulny, funkcjonalny, ma indywidualny charakter. Na takim wnętrzu właśnie nam zależy. Sprawdzamy więc, co nowego proponują producenci, i efektownie, lecz nie za drogo, wykańczamy podłogę, ściany. Tworzymy intrygującą aranżację.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Porta Podświetlona wnęka z wieszakami i dodatkowo z miękkim siedziskiem – ten pomysł nadaje się zarówno do niewielkich, jak i przestronnych wnętrz. Przy okazji zwróć uwagę na drzwi. Pełne, gdy nie musisz doświetlać przedpokoju, zapewniają kameralność w pomieszczeniach.
ŚCIANY I PODŁOGI

Chcesz mieć płytki na podłodze? Do przedpokoju wybierz te o wysokiej klasie ścieralności – IV lub nawet V. Weź też pod uwagę twardość płytek, najlepsza to 6–8 w skali Mosha (informacje znajdziesz w specyfikacji produktu). Powinny być również antypoślizgowe, choćby z delikatną fakturą. Marzysz o marmurze? Pamiętaj, że wymaga regularnej impregnacji, bo łatwo się plami. Panele laminowane wybierz o grub. minimum 8–10 mm, klasie ścieralności AC4 albo nawet AC5 i klasie użyteczności 22 bądź 23. Deski warstwowe – zabezpieczone fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV, z górną warstwą z twar-dych gatunków drewna: egzotycznego czy rodzimego dębu.

Spotkania z kolorem

Ładne zestawienie barw na ścianach zbuduje nastrój, nada wnętrzu szyk, poprawi optycznie jego proporcje. Do malowania wykorzystaj odporne na szorowanie farby lateksowe, akrylowo-lateksowe, ceramiczne, z dodatkiem teflonu. Stworzą dobre tło dla przedmiotów i sprzętów.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Take Me Home

Prosimy do środka

Rozwiązanie praktyczne, które jednocześnie jest sprytnym zabiegiem dekoracyjnym. Płytki w trzech kolorach ułożono na podłodze od ciemnych przy wejściu (ślady butów nie są tak widoczne jak na jasnej powierzchni) do jaśniejszych, łączących się z posadzką w sąsiednim pokoju (to powiększa przestrzeń optycznie).

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Equipe Na zdj. płytki Chevron z gresu szkliwionego, Equipe.

Wzorowo

Wykładziny elastyczne doskonale imitują płytki cementowe, kamień, drewno. Szybko się je układa, łatwo czyści, są miękkie i głuszą hałasy.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. powyżej wykładzina winylowa Almeria Pawn, Tarkett.
Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Engblad & Co Na zdj.: kolorowa tapeta na fizelinie Garda Arkiv marki Engblad & Co.

Gładko i z fakturą

…czyli barwna posadzka żywiczna (na wylewce betonowej) plus sklejka na ścianie. Jest prosto, nowocześnie, ciepło. I bez kłopotu w takim wnętrzu utrzymasz porządek.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Hübsch
DO SIEDZENIA

W miniwnętrzu sprawdzą się meble wielofunkcyjne, na których można przysiąść, np. skrzynia z poduchami, puf ze schowkiem. Albo półka-siedzisko we wnęce czy straponten – krzesełko składane montowane na ścianie (jak w poczekalniach). Ten ostatni kupisz plastikowy, drewniany, z oparciem lub bez niego, a nawet z gazetownikiem. Typ kołków z wkrętami do zamocowania wiszącego siedziska dopasuj do rodzaju ściany. Do płyt z gips-kartonu, wiórowych, cegły dziurawki stosuje się wkręty z kołkami, tzw. Molly. Do lekkich odmian betonu komórkowego użyj wkrętów z kołkami metalowymi, do ścian pełnych – kołków uniwersalnych. Długość oraz grubość wkrętów i kołków zależy od ich obciążenia.

Kompaktowo

Wszystko nowe? Niekoniecznie! Można podejść do aranżacji ekonomicznie i zyskać przy tym nieszablonowy rezultat. W holu na zdj. stare szafki po oczyszczeniu i pomalowaniu farbami do drewna wykorzystano jako podręczny magazyn oraz przytulny kącik do siedzenia.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Beckers

Ławka

...w tercecie z lampą i wieszakami? Jeden warunek – nadmiar innych rzeczy musi zniknąć z pola widzenia.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Menu

Mocne związki

Nie trzeba wiele, by stworzyć oryginalne wnętrze. Stołki tam-tamy idealnie zgrano z posadzką z płytek, tyle wystarczy.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy Ceramika Paradyż
LUSTRA

Pomijając funkcję praktyczną i ozdobną, lustro warto wykorzystać do rozświetlenia ciemnego korytarza. Gdy lustrzana tafla styka się z krawędzią podłogi, efekt powiększenia jest spektakularny. Zadbaj tylko o to, by w „strefie odbicia” znalazł się efektowny fragment przedpokoju, a nie np. bałagan. 

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Ferm Living
Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Nordal
WIESZAKI

Zapominamy o wieszakach w równym rządku, dajemy im większą swobodę – mocujemy na różnych wysokościach. Dzięki temu zyskują na atrakcyjności.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki By Lassen

Personalizacja

Każdy domownik może mieć wieszak przypisany do niego dębowe, śr. 9 cm.

Wieszaki
Autor: serwis prasowy marki Lucie Kaas Na zdj. niżej modele z kolekcji Karl marki Lucie Kaas.

Na drzewku

Z metalowych gałązek Twig marki Maze Interior AB stworzysz kompozycję, jaką chcesz.

wieszak
Autor: serwis prasowy marki Maze Interior AB
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE