Jak najlepiej przechowywać biżuterię? Modne i praktyczne podpowiedzi

2022-03-07 14:26 Materiał partnerski

Jeżeli kochasz łańcuszki, wisiorki, pierścionki, zegarki czy bransoletki, to z pewnością zastanawiasz się, jak je najlepiej przechowywać, aby były nie tylko ładnie wyeksponowane, ale też zabezpieczone przed uszkodzeniem. Odpowiednio zadbać o te skarby i w domu, i w podróży pozwolą piękne i funkcjonalne szkatułki.

Splątane łańcuszki, zarysowania i  wypłowiałe kolory

Odpowiednie przechowywanie biżuterii pomaga ją zachować w odpowiedniej kondycji, pozwala zorientować się w tym, co mamy (to czasami nie takie oczywiste!), jak również zapobiega gubieniu się pojedynczych kolczyków, koralików, zawieszek, czy drobnych łańcuszków.

Warto również mieć na uwadze, że biżuteria odłożona niedbale na biurko, do szuflady czy na półkę w łazience, może z czasem pod wpływem wilgoci i powietrza zmienić swój kolor czy pokryć się śniedzią.

Jeśli zaś chodzi o srebrną biżuterię, to zostawianie jej luzem, bez zamknięcia, może spowodować, że pod wpływem powietrza dojdzie do procesu utleniania na powierzchni srebra, co w konsekwencji doprowadzi do mało estetycznego nalotu.

Nie musimy chyba też nikomu mówić, jak frustrujące bywa rozplątywanie cienkich łańcuszków z gąszczu innych ozdób. Często podczas tego procesu delikatne zapięcia czy sploty łańcuszka przerywają się i wtedy pozostaje nam już tylko wizyta u jubilera i nadzieja, że uda się łańcuszek naprawić.

Nie łącz ze sobą różnych  biżuterii Aby nasza biżuteria na długo zachowała swój blask, warto przestrzegać kilku prostych zasad jak ta, żeby nie łączyć ze sobą srebra ze złotem, ani żadnym innym metalem szlachetnym czy kamieniami. Bardzo łatwo wtedy o porysowanie delikatnej struktury srebra. Z jednej strony bowiem srebro jest wytrzymałym materiałem jubilerskim, a z drugiej jest podatne na zarysowania. Oddzielaj od siebie rzeczy

Postaw na segregację biżuterii - w jednej przegródce trzymaj pierścionki, w drugiej rozłóż na płasko bransoletki, a do jeszcze innej schowaj zegarki czy okulary. Nie pozwól, żeby wszystko się ze sobą splątało i porysowało!

Nie trzymaj biżuterii w łazience

Jeśli mamy taką możliwość, to starajmy się nie trzymać naszych ukochanych błyskotek w łazience, gdyż obecna tam woda, para wodna czy opary ze środków czystości mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd. Dodatkowo biżuteria nie lubi zbytniego nasłonecznienia, jest bowiem wówczas narażona na częściową utratę koloru.

Nie każdy materiał jest odpowiedni do przechowywania biżuterii. Aby w prawidłowy sposób przechowywać biżuterię, należy zwrócić uwagę na materiał, z którym będzie miała styczność. Metalowe pudełka, ostre krawędzie, wystające kamienie w naszych szkatułkach na biżuterię to nie najlepszy pomysł, bardzo łatwo bowiem ją porysować lub w inny sposób uszkodzić. Z kolei biżuteria z perłami nie lubi plastiku. Dlatego najlepiej zdecydować się na zamknięte pudełko, chroniące biżuterię przed słońcem, powietrzem i kurzem, ale wyłożone miękką tkaniną, która jej nie uszkodzi.

Metody przechowywania biżuterii Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na zapanowanie nad biżuterią - szkatułki pojedyncze lub piętrowe, poduszki, stojaki, pudełka czy zamykane, ozdobne kuferki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i nadaje się do ekspozycji innego rodzaju biżuterii.

Stackers, szkatułka na biżuterię Classic, z trzema szufladami
Autor: Fabryka Form, materiały prasowe Stackers, szkatułka na biżuterię Classic, z trzema szufladami, z oferty Fabryki Form.

Kuferki, szkatułki, pudełka na kosztowności

Szkatułki to rozwiązanie uniwersalne i bardzo praktyczne. Na rynku istnieją różni producenci, między innymi znana angielska marka Stackers dostępna w Fabryka Form, która postawiła sobie za punkt honoru uporządkowanie naszej biżuterii.

W ofercie firmy znajdują się pojemniki różnych rozmiarów, jedno lub wielopoziomowe na najróżniejsze drobiazgi - pierścionki, zegarki, kolczyki, łańcuszki, a dla panów na krawaty czy spinki do koszuli.

Oczywiście kolekcjonerzy biżuterii mają różne potrzeby i wymagania, dlatego kuferki występują w różnych konfiguracjach. Niektóre są otwarte, inne mają przegródki dopasowane pod konkretny rodzaj biżuterii. Jedne otwierają się do góry, z kolei inne wysuwają na bok. Są też takie, które idealnie dopasują się do naszej szuflady. W zależności od ilości biżuterii możemy zdecydować się na szkatułki jedno lub wielopoziomowe. Jeśli zaś chodzi o same przegródki, to występują one w różnych wielkościach i kształtach, aby jak najlepiej dopasowały się do naszych potrzeb. Bardzo ważna jest również duża dowolność i elastyczność w zestawianiu szkatułek i dodatkowych akcesoriów ze sobą. Niektóre są wielopoziomowe i zmieszczą wiele różnych zestawów biżuterii, posegregowanych w poszczególnych przegródkach lub umieszczonych na gąbce bądź miękkim materiale. Inne jednopoziomowe przydadzą się dla amatorów mniejszej ilości biżuterii.

W zależności od zapotrzebowania możemy zestawiać ze sobą różne szkatułki Stackersa w tych samych wymiarach, gdyż pojedyncze moduły idealnie się do siebie dopasowują. Sama nazwa Stackers pochodzi od słowa „stacked”, czyli układania rzeczy w stos. To nie przypadek!

Wiele ze szkatułek ma również przeszkloną górną pokrywę, żeby można było bez trudu się zorientować, co znajduje się w środku, bez otwierania kuferka.

Stackers, szkatułka na bransoletki Charms, z pokrywką, z oferty Fabryki Form.
Autor: Fabryka Form, materiały prasowe Stackers, szkatułka na bransoletki Charms, z pokrywką, z oferty Fabryki Form.

 Poza aspektem praktycznym, ważny jest też oczywiście wygląd kuferków i tutaj mamy do wyboru wiele ciekawych kolorów, od subtelnych, pastelowych błękitów, przez szarości, po czernie. Wszystkie szkatułki zostały zaprojektowane w ponadczasowym stylu, dzięki czemu długo nam posłużą i dopasują się do każdego wystroju wnętrza. Ważna jest też wysoka jakość wykonania i dbałość o każdy najdrobniejszy szczegóły.

Poduszki na akcesoria Miękkie poduszki w kształcie walca, na których można umieścić zegarki czy bransoletki, mogą być osobnym akcesorium przydatnym w podróży, ale też integralnym elementem szkatułki. Panuje tu duża dowolność. Poduszki występują w różnych subtelnych kolorach, więc można łatwo dopasować je do posiadanych już szkatułek.

Stojaki i wieszaki na biżuterię To kolejne dobre rozwiązanie, które umożliwia właściwe przechowywanie i ekspozycję biżuterii, szczególnie tej podłużnej, która łatwo się plącze, jak łańcuszki, czy też zegarki. Stojaki mogą przybierać różne formy - od delikatnych pionowych konstrukcji z haczykami, poziomych pałąków na koraliki, po trójkątne formy imitujące marmur, na które można nałożyć pierścionki. Są to zazwyczaj niewielkie produkty, więc znajdzie się dla nich miejsce nawet na najmniejszej półce czy toaletce.

Zabierz biżuterię w podróż

Jeśli wybierasz się w krótką biznesową delegację albo dłuższy urlop, to nie musisz rezygnować ze swojej biżuterii, możesz ją zabrać ze sobą w podróż w wygodny i praktyczny sposób. Właśnie w tym celu powstały podróżne pudełka na biżuterię! Są zazwyczaj kompaktowych rozmiarów, aby łatwo zmieściły się w bagażu, są również zabezpieczone zamkiem lub zasuwane na suwak i tak skonstruowane, żeby biżuteria nie przemieszczała się wewnątrz pudełka. W zależności od potrzeby można wybrać pudełka z przegródkami na okulary, zegarki, pierścionki, kolczyki czy bransoletki.

Takie kompaktowe pudełka są dobrym rozwiązaniem nie tylko w podróży - jeżeli mamy mało miejsca na półce w mieszkaniu, to możemy z nich również skorzystać. Prezent

Akcesoria do przechowywania biżuterii to praktyczny pomysł, ale też zawsze trafiony i stylowy prezent dla kobiet i mężczyzn! W końcu każdy chce zachować swoje dodatki i biżuterię w dobrym stanie. W sklepie fabrykaform.pl znajdziecie duży wybór takich akcesoriów między innymi marki Stackers! 

Stackers, okrągłe pudełko na biżuterię podróżne Travel Croc
Autor: Fabryka Form, materiały prasowe Stackers, szaroniebieskie podróżne pudełko na biżuterię z oferty Fabryki Form, tu wariant z miejscem na naszyjniki.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022