Garderoba doskonała: funkcjonalna i… piękna jak z filmu. Radzimy, jak ją urządzić

2020-09-29 8:03 Materiał sponsorowany DD
System SMART polskiej firmy GTV pozwala nawet na niezbyt dużej przestrzeni i w rozsądnej cenie urządzić garderobę marzeń!
Autor: GTV, materiały prasowe System SMART polskiej firmy GTV pozwala nawet na niezbyt dużej przestrzeni i w rozsądnej cenie urządzić garderobę marzeń!

Komfortowa zabudowa, w której ubrania na każdą okazję i wszystkie pory roku, najróżniejsze dodatki oraz niezliczone pary butów mają stałe miejsce, może powstać nawet w małym mieszkaniu. Niedużo też trzeba, aby zachwycała zarówno nieskazitelnym ładem wewnątrz, jak i formą zewnętrzną. Podpowiadamy, jak uzyskać doskonałe efekty.

Punktem wyjścia w aranżacji garderoby powinny być potrzeby użytkowników. Aby dobrze je poznać, najlepiej przyjrzeć się dotychczasowej szafie. Ile i jakich znajduje się w niej ubrań oraz butów? Które okazywały się dotąd najbardziej problematyczne? Jakie najczęściej są w użyciu, a jakie najrzadziej? A także – jakiego typu problemy dotąd najbardziej utrudniały korzystanie z zasobów szafy? W ten sposób będziemy mogli określić, jak długie powinny być drążki na ubrania, ile potrzeba nam półek, jakie szuflady, kosze czy specjalne uchwyty będą niezbędne.

Trzeba też pamiętać, że w garderobie czy szafach przechowujemy nie tylko ubrania, buty i dodatki. Zwykle również pościel, koce, deskę do prasowania, a nawet odkurzacz. Na te sprzęty i akcesoria trzeba znaleźć odpowiednie miejsce – od półek na tekstylia po specjalny uchwyt na rurę od odkurzacza.

Systemy przechowywania ubrań polskiej firmy GTV doskonale radzą sobie nie tylko w garderobie.
Autor: GTV, materiały prasowe Systemy przechowywania ubrań polskiej firmy GTV doskonale radzą sobie nie tylko w garderobie.

Z gruntowną wiedzą o własnych potrzebach i oczekiwaniach można przejść do kroku drugiego, czyli  rozpoznania możliwości przestrzennych. Ocenia się, że wygodna przestrzeń do przechowywania odzieży to minimum 3,5 mkw. Marzeniem wielu z nas jest odrębne pomieszczenie służące wyłącznie przechowywaniu odzieży. Gdy go brak, w tej roli doskonale sprawdzi się odpowiednio zaaranżowany aneks w sypialni. Eksperci polskiej firmy GTV – producenta systemów przechowywania SMART i ELITE – zwracają przy tym uwagę, że taki aneks jest lepszym wyborem niż ciasna (np. bardzo wąska lub niska) oddzielna garderoba. Odległość między szafą a ścianą lub zabudową po przeciwnej stronie powinna wynosić od 1 do 1,5 m.

Z miarką w ręku należy prześledzić kolejne ważne parametry. Szafy na ubrania na wieszakach powinny mieć minimum 60 cm głębokości. Standardowe segmenty zabudowy mierzą 60, 70, 80 lub 90 cm – i tym wymiarom odpowiadają poszczególne elementy wyposażenia wewnętrznego firmy GTV (z możliwością regulacji w zakresie 60 mm), jak półki, szuflady, kosze i różnego typu specjalne uchwyty. A co do wysokości poszczególnych sekcji, na płaszcze, sukienki czy długie spódnice należy zarezerwować 150 cm, na koszule i bluzki 100.

Wieszak na spodnie, tu z serii SMART w kolorze antracytowym, przechowa spodnie idealnie gładkie i łatwo dostępne.
Autor: GTV, materiały prasowe Wieszak na spodnie, tu z serii SMART w kolorze antracytowym, przechowa spodnie idealnie gładkie i łatwo dostępne.

Mniej (ok. 60 cm wysokości) wymagają specjalne wieszaki na spodnie – z żerdkami do przewieszania tych ubrań. Wysuwane na prowadnicach jak szuflada, nie tylko powiększają pojemność garderoby w stosunku do tradycyjnej szafy, ale też znacznie ułatwiają wgląd w zasoby. Poza tym dbają, by spodnie odwieszone na kolejny dzień nie tylko się nie pomięły, ale wręcz rozprostowały. Co więcej, podobne zmyślne wieszaki i uchwyty pomogą zorganizować m.in. apaszki, szale, krawaty, paski i inne rodzaje dodatków. Dotąd potrafiły sprawiać kłopoty, ale teraz już mają swoje miejsce. Mogą zostać umieszczone w odpowiednich modułach przy bocznej płycie szafy.

Wieszak na paski i krawaty, tu z serii SMART marki GTV w kolorze antracytowym, uporządkuje te kłopotliwe w przechowywaniu dodatki.
Autor: GTV, materiały prasowe Wieszak na paski i krawaty, tu z serii SMART marki GTV w kolorze antracytowym, uporządkuje te kłopotliwe w przechowywaniu dodatki. Montowany przy ściance zabudowy, nie zabiera przestrzeni.

W tradycyjnych szafach drążki zwykle znajdują się na wysokości oczu, z kolei powyżej oraz poniżej wiszących ubrań mieszczą się półki na rzadziej używane rzeczy. Gdy w mieszkaniu brak na to miejsca, warto wykorzystać drążki z pantografem. Za jego sprawą można lekkim ruchem opuścić (w przód – do kąta 90 stopni), a potem ponownie podnieść zbiór wieszaków o wadze do 12 kg. Gdy płaszcze, sukienki i koszule (zwłaszcza te rzadziej używane) zajmują miejsce pod sufitem, na wysokości oczu mogą się znaleźć półki, szuflady lub wysuwane kosze z tiszertami, swetrami i innymi ubraniami poskładanymi w kostkę lub (zgodnie z metodą Marie Kondo) pozwijanymi w spłaszczone ruloniki. Dzięki temu zajmą jeszcze mniej mniej przestrzeni.

Garderoba systemu ELITE firmy GTV, tu w kolorze białym. Zwracają uwagę górne drążki opuszczane na pantografach, płaska szuflada na drobiazgi, półki na buty, wieszak na spodnie.
Autor: GTV, materiały prasowe Garderoba systemu ELITE firmy GTV, tu w kolorze białym. Zwracają uwagę górne drążki opuszczane na pantografach, płaska szuflada na drobiazgi, półki na buty, wieszak na spodnie.

W zasięgu swobodnie podniesionej ręki, powinna się też znaleźć płytka szuflada z przegródkami. W otwartych zagłębieniach porządkuje i bezpiecznie przechowa zegarki, paski i muszki, a w schowkach i rolkach – pierścionki, kolczyki, spinki do mankietów. Z kolei na czapki, szaliki i rękawiczki znajdzie się doskonałe miejsce w wysuwanym koszu lub w szufladzie. Najniżej, tuż nad podłogą, warto przewidzieć szuflady czy wysuwane uchwyty na buty – od cięższego obuwia zimowego po klapki na plażę.

Gdy liczba i układ poszczególnych elementów wyposażenia garderoby zostanie już ściśle dopasowana do potrzeb użytkowników i do przestrzeni mieszkania, przyjdzie czas na najprzyjemniejszą część projektu – określenie stylu. Podjęcie dobrego wyboru ułatwi porównanie dwóch systemów firmy GTV: ELITE oraz SMART. Pierwszy powstał z myślą o klientach stawiających na przemyślaną organizację przestrzeni i szukających odrobiny luksusu. Wspaniale zaprezentuje się zwłaszcza za modnymi szklanymi drzwiami przesuwnymi, a także w eleganckiej garderobie przylegającej do szykownej sypialni. Druga to proste rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie, zaprojektowane z myślą o jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu także mniejszej przestrzeni.

System ELITE firmy GTV, tu w kolorze antracytowym. Płytka szuflada na akcesoria rozwiązuje problem przechowywania biżuterii i dodatków.
Autor: GTV, materiały prasowe System ELITE firmy GTV, tu w kolorze antracytowym. Płytka szuflada na akcesoria rozwiązuje problem przechowywania biżuterii i dodatków.

Elegancja systemu ELITE przejawia się staranną oprawą wszystkich modułów garderoby, która czyni z nich elementy tyleż funkcjonalne, co dekoracyjne. Przykładowo wieszaki na spodnie są tu ujęte w ramę z drewnianym dekorem, a prócz koszy metalowych mamy do wyboru także rattanowe. Co więcej, dwa warianty kolorystyczne – biel i antracyt – pozwalają wkomponować zabudowę w aranżację wnętrza o niemal dowolnym stylu, od surowego loftowego, przez nowoczesny i minimalistyczny po słodki glamour.

Druga propozycja firmy GTV to garderoba SMART, idealna dla właścicieli kawalerek i mniejszych mieszkań lub osób urządzających garderobę w małym, zamykanym pomieszczeniu. Biel i antracyt do wyboru pozwalają łatwo skomponować zabudowę m.in. z modnymi odcieniami naturalnego drewna. Dlatego system ten doskonale sprawdza się we wnętrzach urządzonych m.in. w stylu skandynawskim. Warto też dodać, że zróżnicowanie kolorystyczne można wykorzystać do tego, by wyznaczyć strefy przeznaczone dla każdego z dwojga partnerów.

Garderoba systemu SMART marki GTV. Zastosowane tu praktyczne rozwiązania to m.in. wysuwany wieszak na spodnie, wieszak na paski i krawaty, ażurowe kosze.
Autor: GTV, materiały prasowe Garderoba systemu SMART marki GTV. Zastosowane tu praktyczne rozwiązania to m.in. wysuwany wieszak na spodnie, wieszak na paski i krawaty, ażurowe kosze oraz półki m.in. na buty, a także opuszczane na pantografach drążki.

Garderobę stanowiącą aneks sypialni lub przedpokoju na ogół zamyka się drzwiami przesuwnymi, rzadziej rozwieranymi lub harmonijkowymi. Te pierwsze są bez wątpienia najwygodniejsze, m.in. dlatego, że zajmują najmniej miejsca i rzadko kiedy zawadzają. Mogą zostać wykonane w systemie ramowym (płyta meblowa lub szkło w aluminiowej ramie), bezramowym (konstrukcja nośna oparta na wypełnieniu drzwi płytą meblową), nawierzchniowym (drzwi nakładane na korpus szafy) lub przejściowym (drzwi opierają się na górnym układzie jezdnym). Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości, jakie oferuje dostępna przestrzeń.

W każdym wypadku należy zadbać o najwyższą jakość nie tylko płyt, ale i okuć (w tym systemu jezdnego), co zagwarantuje bezawaryjne użytkowanie przez długie lata. Szczególnie warte polecenia są specjalistyczne okucia marki GTV, eksperta w tej dziedzinie. Należy się też upewnić, że poszczególne ruchome moduły (szuflady, kosze, niektóre wieszaki) charakteryzują się nie tylko pełnym wysuwem, ale i cichym domykiem – podobnie jak drzwi.

Garderoba systemu SMART marki GTV, tu w kolorze antracytowym, za sprawą przemyślanego oświetlenia tej samej firmy funkcjonalność łączy z efektowną prezencją.
Autor: GTV, materiały prasowe Garderoba systemu SMART marki GTV, tu w kolorze antracytowym, za sprawą przemyślanego oświetlenia tej samej firmy funkcjonalność łączy z efektowną prezencją.

Garderoba nie będzie kompletna bez jeszcze jednej rzeczy – oświetlenia. Najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne okażą się tu oprawy LED przeznaczone specjalnie do zabudowy (np. taśmy ledowych w profilach GLAX, także firmy GTV). Dzięki nim o każdej porze dnia i nocy dostęp do ulubionych ubrań, butów i dodatków będzie równie wygodny.

Akcja specjalna: Wygodny dom
System SMART polskiej firmy GTV pozwala nawet na niezbyt dużej przestrzeni i w rozsądnej cenie urządzić garderobę marzeń!

Autor: GTV, materiały prasowe

System SMART polskiej firmy GTV pozwala nawet na niezbyt dużej przestrzeni i w rozsądnej cenie urządzić garderobę marzeń!

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Partnerzy