Wielki powrót lastriko - modne materiały wykończeniowe we wnętrzach

2021-03-12 18:11 AGF
Lastriko w łazience
Autor: serwis prasowy Omnires Lastriko powróciło do łask jako materiał wykończeniowy, lecz także jako motyw dekoracyjny tapet czy płytek ceramicznych.

Kojarzone często z szarzyzną PRL-owskich klatek schodowych i parapetów lastriko wróciło do łask w nowej - znacznie bardziej urozmaiconej - odsłonie. Zobacz, jak wykorzystać we wnętrzu ten modny materiał wykończeniowy w kuchni, w łazience i pokoju.

- Obserwujemy wielki powrót lastryka - mówią architekci Aga Kobus i Grzegorz Goworek ze Studia O. - Przy czym nie jest to ten szary materiał, jaki pamiętamy z Polski lat 70. Włoskie lastryko nie zna ograniczeń, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i zastosowanie. Robi się z niego nie tylko płytki (także wielkoformatowe) na ściany i podłogi, lecz coraz częściej elementy mebli – blaty stołów, szafeczki nocne - podkreślają.

Choć podobnych materiałów używano już w starożytności, lastriko w postaci, jaką dziś znamy, uznawane jest za wenecki wynalazek. Włosi nazywają je "terrazzo". Pozostałe po obróbce marmuru okruchy pierwotnie łączono ponoć spoiwem z gliny i koziego mleka, z czasem zaczęto używać w tym celu cementu. Lastrikowe posadzki i okładziny spotyka się w wielu zabytkowych weneckich budowlach. Stamtąd też zawojowało świat. Przykłady wspaniałych lastrikowych posadzek pochodzą np. z okresu art deco.

Charakterystyczną cechą lastriko jest widoczne w jego masie kruszywo, które może być różnej grubości i barwy, różny też może być kolor spoiwa, którym je połączono. Dzięki temu materiał ten dostępny jest w niezliczonych odmianach.  

Kolejną godną uwagi właściwością lastriko jest możliwość wylewania go bezpośrednio na podłoże, na którym ma tworzyć posadzkę. Częściej jednak formowane są płyty, które potem mogą znajdować różne zastosowanie. - Lubię fronty szafek z betonu lub lastrika osadzonych w metalowej ramie - podpowiada architektka wnętrz Maria Widelak.

Oprócz lastriko o przeróżnych barwach i deseniach nie brakuje dziś materiałów inspirowanych jego pstrą urodą - płytek ceramicznych i spieków z naśladującym lastriko dekorem, a nawet tkanin z podobnym wzorem. Dlatego motyw ten wykorzystać można nie tylko w wykończeniu, lecz także jako element mebli lub dodatków do wnętrza - jak choćby krzesło "tapicerowane lastriko".

NOWY NUMER

W marcowym numerze „Dobrego Wnętrza” sztuka i rzemiosło są wszechobecne. W przedwojennej kamienicy właścicielka wnętrzarski kolaż z obiektów, z których każdy opowiada historię.

Kup dostęp od 1 zł
Dobre Wnętrze - Marzec 2021