Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

Meble z litego drewna – kojący dotyk natury. Zadbać o nie jest łatwiej, niż myślisz

2021-10-11 5:49

Za co od pokoleń cenimy meble z litego drewna? Szlachetny, naturalny materiał daje im wielkie zalety. Z jednej strony są to zachwycające walory wizualne i ogromne możliwości aranżacyjne, a z drugiej – długowieczność. Niewiele trzeba, aby pełnię swej urody zachowały przez dekady. Podpowiadamy, jakie meble drewniane wybrać do wnętrza w stylu nowoczesnym, skandynawskim, vintage lub boho. I radzimy, jak w prosty sposób o nie zadbać.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

Drewno to materiał naturalny, ekologiczny, przyjazny człowiekowi, ciepły w dotyku. Co więcej, charakteryzuje się niepowtarzalnym rysunkiem oraz pięknymi kolorami. Ponadto znakomicie komponuje się ze wszelkimi innymi materiałami stosowanymi do wykończeń, co pozwala wykorzystywać je we wnętrzach o najróżniejszej stylistyce – loftowych, nowoczesnych, skandynawskich, boho, vintage, rustykalnych… I najróżniejszych innych. A dobór rysunku słojów i wybarwienia do danej aranżacji jest tym łatwiejszy, że do wyrobu mebli wykorzystuje się niezliczone gatunki drewna, niezwykle rozmaicie potem wykończone.

Meble drewniane – ozdoba każdego wnętrza

Aby zobrazować wizualne bogactwo, jakie przynoszą meble z litego drewna, sięgnęliśmy po zdjęcia modeli z oferty duńskiej marki Belbazaar. Ich szlachetnie proste formy – tak charakterystyczne dla wzornictwa krajów Północy – eksponują niepowtarzalną urodę szlachetnego surowca, z którego powstają. To szczególnie widoczne w przypadku mebli olejowanych, jednak i malowane (np. na modną, lecz ponadczasową czerń) pod światło odsłaniają unikatowy, inny w każdym meblu układ słojów. Kontemplowanie tego rodzaju detalu w kontakcie z meblami z litego drewna jest zawsze niezwykle zajmujące.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

Widoczne na ilustracjach meble pozwolą łatwo skomponować wnętrze w stylu skandynawskim. Ale nie tylko! Zaakcentują szlachetny rys wnętrza w stylu nowoczesnym, urządzonym przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Przełamią chłód aranżacji loftowej. Świetnie zaprezentują się w zwariowanej kreacji w stylu boho. Gładko wpiszą w wystrój mieszkania w stylu eko. Aranżacji bardzo klasycznej, a nawet stylizowanej, dodadzą polotu i młodzieńczego wdzięku. Tym bardziej, że obok modeli bardzo współczesnych, w ofercie marki Belbazaar znajdziemy obszerny dział mebli w stylu vintage – odtwarzających formy sprzed 50 i więcej lat.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

Co więcej, w salonach marki Belbazaar znaleźć można bardzo bogaty wybór dodatków dekoracyjnych, również wykonanych z naturalnych materiałów. Prezentowane tam zestawienia oraz konteksty kolorów ścian i tkanin podsuwają niezliczone pomysły aranżacyjne, a także inspirują do własnych poszukiwań. Dowodzą też, że z drewna, kamienia oraz naturalnych tkanin można wyczarować najróżniejsze światy estetyczne.

Jak zadbać o lite drewno? To łatwiejsze niż myślisz

Można się spotkać z opinią, że meble z litego drewna są delikatniejsze od innych. Ale przecież w przeszłości nieraz przechodziły z pokolenia na pokolenie, służyły kolejnym generacjom przez sto i więcej lat. Należy obchodzić się z nimi inaczej, nieco ostrożniej niż np. z meblami laminowanymi – a odwdzięczą się znacznie większą żywotnością. Nie stracą, jak tamte, koloru ani rysunku. Nie rozwarstwią się. A w razie konieczności po wielu latach będą mogły zostać poddane renowacji.  Dodatkowo meble z litego drewna są znacznie trwalsze, odporniejsze na różnego typu uszkodzenia niż fornirowane – te łatwiej bezpowrotnie zniszczyć jednym niefortunnym zadrapaniem.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

Aby długo cieszyć się pełnią walorów mebli z litego drewna, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze unikać wystawiania mebli na nadmiernie wysoką temperaturę lub bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować ich blaknięcie, pękanie lub odbarwienie. Po drugie dbać o stałą wilgotność w pomieszczeniu, wynoszącą ok. 40-50 proc. - optymalną także dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Trzecia ważna rada to ta, aby nie stawiać gorących, mokrych lub bardzo zimnych naczyń bezpośrednio na drewnianej powierzchni. Należy używać podkładek, najlepiej podklejonych filcem.

Meble drewniane czyści się suchą ściereczką bezpyłową, w wyjątkowych wypadkach lekko wilgotną. Nie wolno używać detergentów, gdyż tego typu preparaty mogą uszkodzić wykończenie mebla. A rozlane płyny trzeba bezzwłocznie usunąć papierowym ręcznikiem. Jak widać, nie ma w tych zaleceniach czarnej magii.

Kosmetyka i renowacja mebli olejowanych

Nieco większego zaangażowania wymaga pielęgnacja mebli olejowanych. Impregnację olejem należy powtarzać w zależności od tego, jak bardzo są wystawione na działanie niesprzyjających im czynników. To ważne, gdyż spełnienie tych warunków pozwala cieszyć się pięknem naturalnego drewna przez długi czas, a zarazem stanowi integralną część umowy sprzedaży mebli tego typu.

Belbazaar
Autor: serwis prasowy Stół z litego drewna (Belbazaar.pl) to mebel na całe życie, a nawet na kilka pokoleń. Im starszy, tym lepiej wygląda. Szczególnie, gdy jest zrobiony ze specjalnie dobranych desek, tak jak ten na naszym zdjęciu. Sęki, spękania i nierówności dodają mu urody i sprawiają, że jest jedynym w swoim rodzaju darem natury. Czasem w sklepach z indyjskimi meblami (np. Orange-tree.pl) można trafić na taki niezwykły egzemplarz, warto się rozejrzeć.

Olejowanie wykonuje się zwykle cztery razy do roku. Najlepiej wykorzystywać do niego oleje Osmo, w zależności od wybarwienia mebla bezbarwne lub bielące. Preparaty te doskonale posłużą do olejowania zarówno kosmetycznego, jak i renowacyjnego.

Kosmetyczne olejowanie wykonuje się wtedy, gdy powierzchnia mebla przestaje być gładka lub traci nasycenie koloru. Aby odzyskać te walory, za pomocą bawełnianej szmatki należy wetrzeć niewielką ilość oleju w powierzchnię mebla – zawsze zgodnie z kierunkiem włókien.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

W przypadku renowacji mebla natomiast przed rozpoczęciem olejowania należy usunąć wszelki brud i tłuszcz za pomocą mydła i wody, a potem wytrzeć suchą szmatką. Gdyby pozostały widoczne głębokie plamy lub ślady, powierzchnia może wymagać wygładzenia drobnym papierem ściernym. Po umyciu mebla trzeba wetrzeć olej zgodnie z kierunkiem włókien, pozostawić go na około 20 minut, po czym wypolerować powierzchnię do sucha. Gotowe!Po więcej modeli mebli z litego drewna oraz niezliczone pomysły do domu zajrzyj na stronę: belbazaar.pl.

Belbazaar
Autor: Belbazaar, materiały prasowe Meble z litego drewna z oferty Belbazaar.

NOWY NUMER

W październikowym „Dobrym Wnętrzu″ zapraszamy do poszukiwania inspiracji. Nie chodzi przy tym o dosłowne powtarzanie tego, co zobaczyliśmy, ale o pomysł, kształt, materiał. To dlatego architekci lubią wystawy sztuki.

Kup dostęp od 1 zł
Dobre Wnętrze – Październik 2021