dw sys 0
Autor: serwis prasowy W SYMBIOZIE Wolnostojąca, wygodna wanna w sypialni to rozwiązanie, choć dobrze znane z historii, to jednak obecnie niecodzienne. Minimalistyczna przestrzeń z odkrytymi drewnianymi belkami i ceglanymi ścianami zyskuje charakter domowej oazy relaksu także dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Takie o barwie 2700–3000 K wprowadza przyjemny, ciepły nastrój ułatwiający rozluźnienie i odprężenie. Lampy „Accipicchio” proj. Mattea Ugoliniego dla Karman zapewniają ponadto bardzo dobre oddawanie barw dzięki współczynnikowi CRI o wartości powyżej 80. karmanitalia.it

Luksusowa łazienka – inspirujące aranżacje

2020-11-25 12:45 KZ

Luksusowa łazienka ma sprawiać radość i ułatwiać odpoczynek. Wymaga więc zdefiniowania potrzeb i niepoddawania się ocenie innych. Postawmy na własne doznania. To moment na osobistą redefinicję luksusu.

Jaka jest luksusowa łazienka? W czasach demokratyzacji produktów, globalizacji, błyskawicznego rozwoju środków masowego przekazu punkt ciężkości przesuwa się z „mieć” na „być” i „czuć”. Luksus przestaje być synonimem bogactwa, pieniędzy i posiadania. Jest coraz bardziej świadomy, a nie przepłacony, uwalnia się od stereotypów, stawia na jakość, a nie markę, zyskuje nowe wymiary – ekologiczny, technologiczny czy odpowiedzialności społecznej. Taki sposób myślenia znajduje odzwierciedlenie także w podejściu do aranżacji wnętrz. Nie ma nic bardziej luksusowego niż przestrzeń skrojona na miarę potrzeb. Najbardziej istotny jest zatem efektywny projekt, który pozwoli na właściwe rozdzielenie poszczególnych funkcji, co będzie miało przełożenie na komfort codziennych rytuałów.

Zanim jednak wypełnimy pomieszczenie, spójrzmy na to, jakie jest jego otoczenie. W tym aspekcie nic nie przebije efektownego widoku rozpościerającego się za wielkoformatowym przeszkleniem – niezależnie od tego, czy za oknem jest spektakularna, niemal wdzierająca się do środka roślinność, czy biznesowe centrum wielkiego miasta. Dalej wszystko jest już subiektywne. Dla miłośników długich kąpieli – głęboka, wolnostojąca, wygodna wanna o zaoblonym, spokojnym kształcie, dla zwolenników kąpieli szybkich, energetyzujących – kabina prysznicowa wydzielona jedynie szybą lub wykończeniem ściany. Ponadto organiczne formy ceramiki, armatury i ergonomicznych mebli, dzięki którym uporządkujemy przestrzeń, rzemieślniczo niedoskonałe dodatki z naturalnych materiałów, kolory ziemi nawiązujące do stylistyki spa lub intensywne, nasycone, pełne charakteru, wyraziste barwy, marmur lub nowoczesne kompozyty. Naturalną zieleń proponujemy w każdym wnętrzu – nada przytulność i wprowadzi niepowtarzalną zmysłowość. •

dw sys 3
Aga Kobus, architekt, Studio O., studioorganic.pl

Łazienki, które projektujemy, zbliżają się do idei nowoczesnego spa połączonego z miejscem relaksu dla ducha. Dużo w nich japońskiego minimalizmu, z wieloma nawiązaniami do natury. Najczęściej wybieramy do nich proste, świetnej jakości materiały: drewno, kamień lub naśladujące go wielkoformatowe płyty typu Dekton. Nie stronimy od kojarzącego się z loftami betonu i metalu, klimatycznej jodełki czy kafli naśladujących rybią łuskę. Kolorystycznie stawiamy na jasne, ciepłe odcienie drewna, biel i jasną szarość. Nie może też zabraknąć dużej ilości światła naturalnego, które reguluje nasz rytm biologiczny. Poza aspektami wizualnymi łazienki muszą być maksymalnie funkcjonalne, ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu, dlatego coraz więcej klientów decyduje się na pozostawienie projektu w rękach architektów. Niezależnie od metrażu proponujemy, by meble były realizowane na zamówienie, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń.