Lee Broom
Autor: Arthur Woodcroft/serwis prasowy www.leebroom.com Lee Broom wśród produktów z jubileuszowej serii, która powstała z okazji 10-lecia jego twórczości

Lee Broom, najgłośniejsze nazwisko brytyjskiego wzornictwa i architektury wnętrz

Jego nazwisko stało się marką! Lee Broom ma w portfolio kilkadziesiąt projektów mebli, lamp i wnętrz. Każdego roku na targach w Mediolanie i Londynie prezentuje nowości. Swoje produkty sprzedaje w ponad stu sklepach na całym świecie, także w Polsce.

Ciekawe, jak potoczyłyby się losy Lee Brooma, gdyby wybrał inną ścieżkę kariery? Było kilka możliwych scenariuszy. Uczył się w szkole teatralnej (miał talent i warunki). Jako zaledwie 17-latek (teraz ma 44, choć nie wygląda) wystartował w konkursie dla projektantów mody. Wygrał, mało tego, został dostrzeżony przez Vivienne Westwood, dla której później pracował. Nie byłby sobą, gdyby młodzieńczej fascynacji modą nie poparł solidnym merytorycznym przygotowaniem, studiował więc fashion design w słynnej Central Saint Martins. Choć ostatecznie poświęcił się projektowaniu mebli, lamp i architekturze wnętrz, moda jest wciąż obecna w jego karierze i stanowi arcyważne źródło inspiracji.

Zdaniem „The Guardian” Lee Broom we wnętrzarstwie jest jak Marc Jacobs lub Tom Ford w świecie mody. Bez wątpienia to jeden z najważniejszych brytyjskich projektantów ostatniej dekady. W portfolio ma kilkadziesiąt mebli i lamp sygnowanych własną marką lub stworzonych dla innych producentów i kilkadziesiąt wnętrz: sklepów, barów, restauracji, ale także rezydencji prywatnych. Pierwszą kolekcję z metką Lee Broom – „Neo Neon” – wypuścił na rynek w 2007 r. Każdego roku podczas Milan Design Week i London Design Festival odbywają się premiery przynajmniej dwóch jego kolekcji. Wystawę podsumowującą 10 lat twórczości zaprezentował w Mediolanie, w Ventura Centrale, nowej przestrzeni Fuorisalone.

Jego meble i lampy są w sprzedaży w 120 sklepach w 40 krajach, w Polsce mają je w ofercie NAP, Mesmetric i Scandinavian Living. Polecamy spacer na Rivington Street 95 w Londynie i 1732 1st Ave w Nowym Jorku (dokąd Lee Broom przeniósł się z Green Street), gdzie mają siedziby showroomy projektanta. Designer ma też trzy sklepy internetowe: Leebroomstore.com, Leebroomeu.com i osobny na Stany Leebroomusa.com.

Nasi Partnerzy polecają