Schody
Autor: serwis prasowy marki Saba Italia forma i funkcja Wszystko wskazuje na to, że estetyka lat 20. i 30. XX wieku pozostanie z nami na długo, ba, na zawsze. Nie ma chyba architekta, który nie doceniłby mistrzowskiego połączenia wygody, solidności i dyskretnego piękna tamtych rozwiązań. Na brak inspiracji nie możemy narzekać. Wystarczy przeanalizować chociażby projekty Bohdana Pniewskiego, Bohdana Lacherta czy Romualda Gutta. Warto także przejść się po klatkach schodowych międzywojennej Gdyni. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia. Na zdjęciu: sofa „Gala” projektu Cristiny Celestino dla marki Saba Italia. iconicdesign.pl

Ukryte czy wyeksponowane? Dobrze zaprojektowane schody mogą dodać wnętrzu prestiżu

2022-10-12 11:35 Magda Kazimierczuk

Dobrze zaprojektowane naprawdę robią wrażenie. Spektakularne decydują o prestiżu wnętrza, organizują przestrzeń strefy wejścia lub samego salonu. Schody niezauważalnie wkomponowane w projekt? A może rzeźbiarski element ściągający uwagę? Zainspirujcie się i skorzystajcie z podpowiedzi architektek.

Wiją się ku górze

Projektując schody, nie możemy skupiać się tylko i wyłącznie na ich wyglądzie. Architektka Agnieszka Buczkowska-Korlińska podkreśla, że najważniejsząrzeczą przy aranżowaniu dwupoziomowego wnętrza jest bezpieczeństwo schodów i dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców. Trzeba wziąć pod uwagęwiek użytkowników. Zarówno osoby starsze, jak i dzieciaki wymagają solidnych balustrad, na których można się wesprzeć przy pokonywaniu wysokości. Gdy w domu są małe dzieci, a nasze schody mają mieć tralki, należy je rozmieścić tak gęsto, by maluch nie mógł się prześlizgnąć pomiędzy nimi. Konstrukcję schodów regulują normy i przepisy – stopnie powinny być odpowiedniej wysokości i szerokości. Druga sprawa to funkcja, jaką będzie pełniła przestrzeń na piętrze. – Jeśli planujemy tam cztery sypialnie, pokoje dziecięce i łazienki, powinniśmy się zdecydować na schody, po których będziemy w stanie wnieść całe wyposażenie. Przyziemny problem, lecz nader istotny – śmieje się architektka z pracowni Inter-Arch.

DUŃSKIE IKONY

Gdy miejsca niewiele – kręcone, wąskie schody beda dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli wpiszemy je we wnętrze apartamentu w przedwojennej kamienicy.

Schody
Autor: serwis prasowy finnjuhl.dk Na zdjeciu: aranżacja marki House of Finn Juhl i fioletowy fotel „Pelican”, projekt z 1940 roku. Tutaj w uwspółczesnionej w 2021 roku wersji.

MIŁY CHŁÓD WŁOSKIEGO MARMURU

Kamienne schody, dekoracyjne tralki. Dostojnie? Włoska pracownia architektoniczna Marcante Testa mistrzowsko zaskakuje i wywołuje uśmiech. Już samo pomalowanie balustrady na strażacka czerwień ujmuje jej powagi właściwej weneckiemu palazzo. Martwe zwykle półpiętro wykorzystano na minisalonik.

Schody
Autor: serwis prasowy marcante-testa.it
Schody Eschera

We wnętrzach postindustrialnych lekkie, stalowe konstrukcje schodów montuje się zazwyczaj, by połączyć parter z antresolą. Są wtedy wygodniejsza i bezpieczniejsza forma drabiny. – We wnętrzach rezydencjalnych, a takie projektujemy najczęściej, klatka schodowa ma natomiast mocną formę rzeźbiarską, stanowi element stabilizujący dom – mówi Agnieszka Buczkowska-Korlinska z pracowni InterArch. – Coraz częściej jednak spotykamy się z sytuacją, gdy klienci oczarowani loftami, chcą mieć w domu schody o efemerycznej konstrukcji. Lekkie, stalowe to ciekawe rozwiązanie w mniejszych domach lub dwupoziomowych apartamentach, kiedy na pietrze planujemy gabinet lub pojedyncza sypialnie. Zabierają mniej przestrzeni i pozwalają przerzucić „ciężar”wnętrza na inny jego element.

ZŁUDZENIE

Po lewej dom własny architekta Anthony'ego Orelowitza w RPA. Tarasowa konstrukcja budynku sprawiła, że schodów w projekcie jest bardzo wiele. Schody na zdjęciu, chociaż solidnie wymurowane, wyglądają na bardzo lekkie. Ich stopnie z ciemnego kamienia zdają się lewitować. Niepokojące, choć zjawiskowe, bez barierki prowadzą z salonu na piętro, gdzie zlokalizowane są sypialnie. Ten dom to również obiekt referencyjny włoskiej marki Marazzi.

Schody
Autor: serwis prasowy Marazzi

JAK TRAP PRZY BURCIE

Takie rozwiązanie możliwe jest tylko w prawdziwym postindustrialnym wnętrzu, w którym wysokość pomieszczenia jest więcej niż ponadprzeciętna. W aranżacji marki Muuto metalowe loftowe schody prowadzą na kolejne kondygnacje, zagospodarowując całą ścianę.

Schody
Autor: serwis prasowy marki Muuto Na zdjęciu: sofy modułowe „Connect”. Muuto
Zakręcone
MONIKA BRONIKOWSKA, HOLA DESIGN, hola-design.pl
MONIKA BRONIKOWSKA, HOLA DESIGN, hola-design.pl

Schody w kształcie wstęgi wzbudzają emocje. Ci, którzy nie są ich amatorami, utrzymują, że są mniej wygodne w codziennym użytkowaniu niż tradycyjne.Sama osobiście entuzjastycznie podchodzę do projektów ze spiralną klatką schodowa. To dla mnie dekoracja, rzeźba we wnętrzu. Lubie je eksponować kolorem lub oświetleniem. Chyba najciekawszy projekt, który zrealizowaliśmy z klatką schodową w takim kształcie, to minimalistyczny, wymagający dom w Oslo. Tamtejsze schody są kamienne, wpasowane w klatkę ze szklanych, giętych tafli na pełną wysokość wnętrza. Całość dopełniał pochwyt z giętego drewna z ukrytym oświetleniem linowym. Obecnie również projektujemy wnętrze przestronnego domu z taka właśnie klatka schodowa. Cieszymy się, bo tego typu schody mogą stanowić bardzo ciekawe wyzwanie kreatywne dla projektantów! Wszystkie projekty Hola Design do zobaczenia na stronie internetowej pracowni.

GŁÓWNA ROLA

Czarna wstęga schodów dominuje w minimalistycznym wnętrzu. Architekci polecają tego typu klatki schodowe do designerskich przestrzeni, w których materiały wykończeniowe i umeblowanie nie beda zakłócały ich rzeźbiarskiej formy.

Schody
Autor: serwis prasowy marki Muuto Na zdjęciu: salon umeblowany kolekcja „Oslo” projektu Anderssen & Voll.

VINTAGE SZYK

Kręcone wokół słupa konstrukcyjnego schody prowadza na antresole. Drewniano-metalowa, ażurowa barierka, inspirowana rozwiązaniami architektonicznymi charakterystycznymi dla lat 50. i 60. wieku sprawia, ze klatka schodowa wygląda lekko i nie definiuje całości.

Schody
Autor: serwis prasowy marki Muuto Na zdjęciu: sofy „Outline Highback”.